Okładka książki Nieoficjalna książka kucharska Harry'ego Pottera. Od kociołkowych piegusków do ambrozji: 200 magicznych przepisów dla czarodziejów i mugoli Dinah Bucholz
Dinah Bucholz Wydawnictwo: Znak Literanova kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak Literanova
2022-10-17
2022-10-17
Ewa Horodyska, Maria Borzobohata-Sawicka

Nasze gotowanie z "Nieoficjalną książką...'": https://www.instagram.com/p/CqFT4wfjZvB/

A tu kilka ciekawostek z książki na zachętę: https://www.instagram.com/p/CrAvIeFNngM/

Jeśli założyliście, że przeczytałam książkę kucharską od deski do deski, to macie rację! Sztuka kulinarna nie jest moją mocną stroną, więc czytanie przepisów w moim przypadku ma ogromną wartość. Ale autorka nie podaje nam tylko składników i instrukcji. Każda potrawa opatrzona jest wstępem, a dokładniej przytoczeniem sytuacji w książkach (z podaniem tytułu i rozdziału),gdzie bohaterowie mogli takimi daniami się raczyć! Oprócz kontekstu dostajemy także ciekawostki kulinarne, głównie związane z brytyjską kuchnią, ale także i bardziej ogólne.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Mam prawie 30 lat i nadal czekam na list z Hogwartu... Nic zatem dziwnego, że "Nieoficjalna książka kucharska Harry'ego Pottera" znalazła się w mojej biblioteczce!

Z plusów:
- piękne wydanie, a ja kocham pięknie wydane książki,
- mnóstwo ciekawych przepisów, na pewno wszystkich nie wypróbuję, ale chociaż kilka postaram się przetestować,
- bezpośrednie nawiązania do serii o Harrym Potterze i liczne ciekawostki kulinarne.

Z minusów:
- mam kilka uwag do tłumaczenia, oczywiście musiałam wypatrzeć literówki i błędy interpunkcyjne w tekście,
- niektóre przepisy wydają się bardzo trudne (choć ja akurat nie jestem mistrzynią kulinarną, więc może dlatego mam takie wrażenie),
- szkoda, że w niektórych miejscach autorka nie cytowała bezpośrednio fragmentów książek o Harrym Potterze (domyślam się, że chodzi tu o kwestie praw autorskich, autoryzacji itp.).

Z plusów:
- piękne wydanie, a ja kocham pięknie wydane książki,
- bezpośrednie nawiązania do serii...

Jako fanka Harrego Pottera tą książkę musiałam mieć!

🧳 Kto nie lubił czytać o dziwnych potrawach z magicznego świata. Myślę, że każdy czytelnik zastanawiał się jak one smakują. I właśnie dlatego powstała ta pozycja. Zaznaczam, że nie jest ona oficjalną książką kucharską.

🪄 Magiczny środek dostarczy wiele radości. W książce znajdziemy 200 najróżniejszych przepisów na potrawy, które mogliśmy poznać z magicznego świata czarodziejów.

🧙‍♀️Na wstępie każdy czytelnik dostaje od autorki kilka ważnych wskazówek, do których zawsze można wrócić w czasie tworzenia potraw 😉

🕯️ Znajdziemy w niej 10 tematycznych rozdziałów, a każdy przepis poprzedzony jest informacją, z której części serii dokładnie pochodzi. Bardzo mi się to podobało! Mogłam wrócić wspomnieniami do świata Harry’ego Pottera!

🐈‍⬛ Jedynie co nie do końca mi odpowiadało, to brak ilustracji przy przepisach. Jak dla mnie wystarczyłyby nawet same rysunki.

Co do samych przepisów są idealne nawet dla początkującego kucharza, wiec spokojnie każdy da radę przygotować niezwykle pyszne magiczne przekąski, napoje i wiele więcej.

A zapomniałabym wspomnieć o tej cudownej okładce. Książka wydana jest w twardej oprawie z licznymi zdobieniami i jestem pewna, że przyciągnie wzrok nie jednej osoby.

Idealna pozycja dla fanów świata czarodziejów!

Jako fanka Harrego Pottera tą książkę musiałam mieć!

Przyjemna tematyczna książka kucharska. Każde danie opatrzone opisem, w której książce i w którym miejscu się pojawiło. Ponadto przyjazne ciekawostki historyczne.
Minusem jest powtarzalność niektórych potraw i dowolne łączenia książkowych posiłków z tradycyjnymi potrawami.
Mimo wszystko polecam - niektóre dania przetestowane i smakują dobrze.

Mimo wszystko polecam - niektóre dania przetestowane i smakują dobrze.

Książka spodoba się każdemu fanowi Harrego Pottera.

Książka nie jest typową książką kulinarną.Zawiera fajne przepisy kulinarne. Na bardzo dobrą gorącą czekoladę. 😉
Ponadto do każdego przepisu jest dołączony fragment z książki. 💖
Co tu dużo pisać sięgajcie sami po nią, a dowiecie się jakie cudowności skrywa.

Książka spodoba się każdemu fanowi Harrego Pottera.

Ponadto do każdego przepisu jest dołączony fragment z książki. 💖
Co tu dużo pisać sięgajcie sami po nią, a dowiecie się jakie cudowności skrywa.

Zastanawiasz się nad książką kucharską, która na swój sposób będzie magiczna?

Świetnie się składa!

Wiedzieliście, że istnieje Nieoficjalna książka kucharska Harr'yego Pottera ?

Nie?

A wiec ona istnieje!

Nieoficjalna książką kucharska Harry'ego Pottera zawiera w sobie aż 200 magicznych przepisów! Ale spokojnie nawet zwykły mugol jest w stanie szubko przyrządzić przepyszne dania i nawet najlepszy czarodziej nie zauważy różnicy!

W książce znajdziemy miedzy innymi przepis na kremowe piwo, dyniowe paszteciki ale i również na przepyszną zupę cebulową ze specjalnego przepisu samego zgredka!

Ogromnym plusem wnętrza książki są dopisane historie z książki pod większością nazw dań. Dzięki temu wiemy na przykład, że cytrynowe ciasto z bezą zostało zjedzone podczas wizyty ciotki Marge w książce Harry Potter i więzień Azkabanu. A dokładnie w drugiem rozdziale.

Myślę, że z takich ciekawostek w książce kucharskiej ucieszy się każdy fan czarodzieja!

Aż 200 przepisów zawartych w dziesięciu rozdziałach! Znajdziemy tu takie rozdziały jak:
-przepisy olbrzymów i skrzatów,
-przysmaki z pociągu,
-obiady i kolacje we wspólnej jadalni.
I wiele, wiele innych.

Więc jeżeli chcesz przenieść się w kulinarny świąt Harrego Pottera bądź chcesz sprawdzić taką podróż komuś bliskiemu to nie ma na co czekać!
Pociąg wiecznie nie będzie czekał a sam Harry i Ron bardzo dobrze o tym wiedzą.

Jeżeli chodzi o samą książkę i jej wnętrze to są plusy i minusy.
Bardzo dużym plusem dla mnie jest alfabetyczny spis potraw oraz indeks produktów użytych na przykład kurczaku użyty na tej, tej i tej stronie.
Natomiast jeżeli chodzi o minust to dla mnie największą wadą jest brak zdjęć przy danym daniu. Bardzo trudno jest mi jako osobie z pamięcią wzrokową szybko odszukać danie, które mnie aktualnie interesuje. A samo szukanie konkretnego dania jeżeli nie zna się dokładnie jego specyficznej nazwy jest dla mnie awykonalne. W takim wypadku pozostaje czytać każdy tytuł przepisu bądź ratować się indeksem zawartych składników w przepisie.

Zastanawiasz się nad książką kucharską, która na swój sposób będzie magiczna?

Świetnie się składa!

Wiedzieliście, że istnieje Nieoficjalna książka kucharska Harr'yego Pottera ?

Nie?

A wiec ona istnieje!

Harry Potter! Któż nie zna tego uroczego chłopca sypiącego czarami !
Jako że mój syn wchodzi aktywnie w okres zafascynowania Harrym, w naszym domu nie mogło zabraknąć książki z potrawami które zajada Harry !:)

Zastanawialiście się kiedyś co takiego jadał Harry ? Od jakiegoś czasu ciągle słyszę to pytanie, kiedy akurat mój syn bawi się w małego magika w okrągłych okulrkach. Niestety nie zawsze wiedziałam co mu odpowiedzieć a więc wymyślałam to jakieś galaretowate klopsiki, albo zaczarowaną czekoladę bez czekolady.
Teraz odkąd mam książkę Nieoficjalna książka kucharska Harrego Pottera wiem o tym dużo więcej !:)
Mało tego te dania mi się nawet podobają - są bardzo ludzkie :) no ale wiadomo to są dania z książki Harrego Pottera one są magiczne !
Bardzo spodobała mi się taka propozycja książki.
Jest ona podzielona tak jak każda książka kucharska na dania bardziej złożone, desery, dania serwowane w szkole jak i przez mamę Weasley.
Dzięki temu można wybierać dania z pośród wielu propozycji bardzo ciekawych i wcale nie czasochłonnych.
Każdy dział oddzielony jest piękną magiczną grafiką. A wiecie co mi się podoba najbardziej ? Wstęp do danego przepisu ! Jest w nim opisana sytuacja w której bohaterzy książki zajadali się danym rarytasem:) mamy nawet napisane która to jest część serii który rozdział i strona !:) A więc można to od razu sprawdzić !
Jedyny minusik za brak kolorowych zdjęć jak powinno wyglądać danie :(
Stanowi to pewien problem bo nie do końca wiadomo jak danie powinno wyglądać natomiast jest ono naszkicowane ! A więc przypomina prawdziwą starą książkę kucharską taką bardzo magiczną! Moim obiadowym faworytem okazały się klopsiki Molly !:)) Bardzo łatwe w przyrządzeniu :) to co dacie się skusić na taką magiczną książkę kucharska ?:) Polecam !
Dziękuję @wydawnictwoznakpl za egzemplarz

Harry Potter! Któż nie zna tego uroczego chłopca sypiącego czarami !

Świat Harre’go Pottera od kuchni i to dosłownie, bo przed Wami „Nieoficjalna książka kucharska Harre’go Pottera”.

Zawsze podczas lektury książek o młodym czarodzieju uwielbiałam te smakowite opisy uczty w Hogwarcie, śniadań w domu Państwa Weasley, czy smakołyków kupionych w pociągu lub w Miodowym Królestwie. Zastanawiałam się jak może smakować piwo kremowe lub różne dyniowe przysmaki, które ze smakiem zjadali bohaterowie książki.

Nie zdziwi Was zatem, że książka z przepisami prosto ze świata Harry’ego Potter’a musiała się znaleźć w moim posiadaniu, a ja oczywiście muszę ją Wam pokazać, bo to pozycja wręcz wyśmienita i z pewnością nie jeden fan serii będzie chciał mieć ją w swojej kolekcji.

Znajdziecie tu przepisy na apetyczne dania z uczty powitalnej, przekąski z Hogsmeade oraz takie, które przyrządzała ciotka Petunia – bo chociaż nie można powiedzieć, że była sympatyczną postacią, to jej kuchni nie można nic zarzucić 😉 np.
▫️Kremowe piwo
▫️Kociołkowe pieguski
▫️Fasolki wszystkich smaków
▫️Paszteciki z dyni

Łącznie ok 200 przepisów na dania słodkie i wytrawne, a do tego mnóstwo przydatnych wskazówek i porad z zakresu gotowania.

Każdemu rozdziałowi oraz potrawie towarzyszą nawiązania do książki. Autorka wskazuje miejsca, w których przeczytamy o poszczególnych daniach, a jednocześnie uzupełnia przepisy ciekawostkami dotyczącymi ich pochodzenia, przez co książka zyskuje na treści.

Całość okraszona jest prostymi ilustracjami i zamknięta w pięknym wydaniu, w złoconej okładce.

To przepyszna pozycja, która przyda się na wiele okazji, a może nawet uda się z jej pomocą wyczarować coś na święta 😉

Otrzymałam to w prezencie od rodziców. Wydanie jest piękne, szkoda tylko że tak mało ilustracji. Jeszcze nie próbowałam przepisów (dlatego jeszcze tej książki nie oceniłam, najpierw je wypróbuję, później zmienię moją opinię),ale wiem, że na pewno będę je wykorzystywała.

• Kulinarne
  • Popularnonaukowe