Wolne żarty! Humor i polityka czyli rzecz o polskim dowcipie politycznym

Wydawnictwo: Czytelnik
satyra
Naira

"Dlaczego zanika dowcip polityczny, który bawił kilka pokoleń Polaków w epoce PRL? Dlaczego obecnie chętniej śmiejemy się z blondynek, niż z polityków? I czy nigdy już nie nastąpi renesans politycznego kawału? Na te pytania - i wiele innych - staram się odpowiedzieć w niniejszej pracy, (...) próbuję opowiedzieć o historii kawału politycznego, o jego społecznych uwarunkowaniach, funkcjach, zadaniach, barierach i ograniczeniach. Staram się wyjaśnić, kto tworzy dowcipy i w jaki sposób je kolportuje, jakie jest poczucie humoru Polaków, z czego śmieje się władza, o czym opowiada się kawały polityczne i wreszcie, jaki związek mają one z okolicznościami, w których powstają."

źródło opisu: Czytelnik, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie