Sekretne życie drzew

Okładka książki Sekretne życie drzew Peter Wohlleben
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Okładka książki Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Wydawnictwo: Otwarte publicystyka literacka, eseje
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Das geheime Leben der Bäume: Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2016-09-14
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-14
Data 1. wydania:
2015-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375151879
Tłumacz:
Ewa Kochanowska
Tagi:
PeterWohlleben Wohlleben SekretneZycieDrzew SekretneZycie Drzewa Natura Dendrologia Las Biologa
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: , ,

Jest jakaś ponura ironia w tym, że zakochany w drzewach leśnik pisze takie coś i to coś wydawane jest w wersji papierowej - a nie trzeba tłumaczyć, dlaczego publikowanie pseudonaukowych sentymentów nie jest usprawiedliwieniem dla wycinki lasów do produkcji papieru.

Rewelacje, o nad którymi rozpływa się Wohlleben, nie będą rewelacjami dla tych, którzy wcześniej mieli styczność z doskonałą książką "Zmysłowe życie roślin" Daniela Chamovitza. Tak, drzewa przesyłają sobie sygnały zapachowe i tak, rozróżniają długość dnia oraz porę roku - wszystko dzięki związkom chemicznym i światłoczułym komórkom. Są to mechanizmy piękne i złożone, ale pozostaną piękne i złożone również bez sentymentów i dociekań, czy drzewa nie ostrzegają się wzajemnie, bo mają świetnie rozwinięty instynkt społeczny.
Z całym szacunkiem, ale to przypisywanie drzewom - i tylko drzewom! - świadomości społecznej i charakteru w kontekście absolutnego braku złożonego narządu, który mógłby przetwarzać sygnały przesyłane przez nerwy to jest grube nieporozumienie. Czy naprawdę fakt, że jedno drzewo wypuszcza gałęzie w stronę światła na polanie, a inne drzewa nie, świadczy o różnicach w charakterze? Czy rzeczywiście trzaski w drzewach w czasie suszy są formą komunikacji? Przecież to jakby powiedzieć, że gastryczne gulgoty w naszych kiszkach cokolwiek komunikują!
Pomijając już wszystko inne, zastanawia mnie kompletny brak konsekwencji takiej narracji. W tej cudownie uproszczonej, wyidealizowanej wizji inteligentnych, myślących drzew, które świadomie troszczą się o siebie - a tym samym podejmują decyzje - nie ma jakoś miejsca na złośliwość albo chociażby na antypatię. Zastanawia mnie również, dlaczego, skoro drzewo wedle słów autora czuje przyjemność albo ból (znowu - jakim cudem, skoro nie ma żadnego narządu, który by oceniał, co jest, a co nie jest przyjemne i niektórym drzewom nadawał skłonności masochistycznych), to dlaczego takich samych przywilejów autor odmawia np. pietruszce?

Ja rozumiem, że można kochać naturę, las, własny ogródek etc. Nie dziwię się też temu, że niektórzy mówią do roślin lub przypisują im cechy zgoła ludzkie. Ma to swój urok, owszem, ale o ile nie zostanie wydane w objętości 250 stron. Gdyby wyciąć wszystkie te antropomorfizujące farmazony, spostrzeżenia Wohllebena zmieściłyby się na maksymalnie 100, a ich główny przekaz można streścić do pięciu głównych punktów:
- drzewa mają funkcje podobne do ludzkich zmysłów (rozpoznanie zapachu i długości fali światła słonecznego)
- bioróżnorodność jest korzystna dla lasów, bo zwiększa szanse przetrwania wobec zagrożenia ze strony pasożytów
- mikoryza to podstawa (przepraszam za złośliwość - za "moich czasów" uczyli tego w VI klasie szkoły podstawowej)
- drzewa rosną długo
- każde ma inne wymagania co do rodzaju gleby i ilości wody.

250 stron i, sądząc po poczytności, będzie dodruk. Osobom żywo zainteresowanym życiem roślin zamiast wspierania wyrębu lasów za pomocą lektury tej pomyłki polecam "Zmysłowe życie roślin".

Jest jakaś ponura ironia w tym, że zakochany w drzewach leśnik pisze takie coś i to coś wydawane jest w wersji papierowej - a nie trzeba tłumaczyć, dlaczego publikowanie pseudonaukowych sentymentów nie jest usprawiedliwieniem dla wycinki lasów do produkcji papieru.

Rewelacje, o nad którymi rozpływa się Wohlleben, nie będą rewelacjami dla tych, którzy wcześniej mieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 287
  • Chcę przeczytać
    6 524
  • Posiadam
    2 242
  • Teraz czytam
    690
  • Ulubione
    215
  • 2018
    141
  • Audiobook
    101
  • 2017
    95
  • Audiobooki
    87
  • Chcę w prezencie
    86

Cytaty

Więcej
Peter Wohlleben Sekretne życie drzew Zobacz więcej
Peter Wohlleben Sekretne życie drzew Zobacz więcej
Peter Wohlleben Sekretne życie drzew Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także