Umarły cmentarz. Wstęp do studiów nad wyjaśnieniem przyczyn i przebiegu morderstwa na Żydach w Kielcach dnia 4 lipca 1946 roku

Wydawnictwo: Von Borowiecky
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu

Od 70 lat obowiązuje oficjalna wersja tzw. "pogromu kieleckiego", którego rzekomo dokonał "owładnięty szałem nienawiści do żydowskich sąsiadów tłum polskich antysemitów". Nieżyjący już Krzysztof Kąkolewski 15 lat prowadził własne, drobiazgowe śledztwo, spotykał się ze świadkami, weryfikował dokumenty i doszedł do wstrząsającego wniosku, że pogrom nie był już nawet ubecką prowokacją, ale doskonale zaplanowaną i przeprowadzoną akcją sowieckich i polskojęzycznych służb specjalnych. Udział w takiej akcji przypadkowych osób z ulicy był wysoce niepożądany... Nikt z prawdziwych sprawców nie został oskarżony w pokazowym procesie, a żaden ze skazanych w tym procesie nie brał udziału w zamieszkach...
Autor stawia pytanie, dlaczego pogrom wydarzył się akurat 4 lipca 1946 r. i dlaczego akurat w Kielcach? Co takiego wydarzyło się na arenie międzynarodowej, że władza zdecydowała się na taką akcję? Odpowiedź jest równie wstrząsająca jak sam pogrom.

źródło opisu: www.vb.com.pl

źródło okładki: www.vb.com.pl

Marta Sieciechowicz | 2016-07-04
Przeczytana: 2006 rok

Pierwszy raz książkę tę przeczytałam 10 lat temu, teraz mija kolejna, 70. rocznica "pogromu kieleckiego" i widzę, że wciąż obowiązuje wersja o "rozjuszonym tłumie polskich antysemitów, który wymordował żydowskich sąsiadów". Kąkolewski udowodnił w swojej książce, że precyzyjnie przeprowadzona manipulacja może być majstersztykiem dokonanym na żywej tkance narodu, a książka ta jest nie tylko reporterskim zapisem wydarzeń sprzed 70 lat, ale także obnaża mechanizmy władzy nienawidzącej swoich obywateli i dbającej tylko o swoje doraźne interesy. Nie wiem, jak dzisiaj żyją kielczanie, czy wracają do tych wydarzeń, czy nie, ale myślę, że powinni być wdzięczni Kąkolewskiemu za tę książkę, bo tylko on bronił ich dobrego imienia.

bf4gs5jbwc7rd5y | 2018-02-20
Cezary | 2018-01-31