Księga zemsty dla miłośników zwierząt

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Animal-Lover’s book of beastly murder
978-83-7392-271-6

W odróżnieniu od wcześniejszych tomów "Nieruchomy punkt krążącego świata" i "Gra o zmiennych regułach", gromadzących rozproszone opowiadania z całej twórczości pisarki, ta książka stanowi odrębną całość. Zawarte w niej teksty łączy motyw przewodni: zbrodnie popełniane przez zwierzęta. Brzmi to zaskakująco, lecz w zwierciadle autorki nawet spokojne psy, koty czy chomiki przestają być zwykłymi...

Zawarte w niej teksty łączy motyw przewodni: zbrodnie popełniane przez zwierzęta. Brzmi to zaskakująco, lecz w zwierciadle autorki nawet spokojne psy, koty czy chomiki przestają być zwykłymi stworzeniami w szczęśliwych domach i okazują siłę wystarczającą do zniszczenia świata ludzi. Nie oznacza to jednak, że autorka usiłuje demaskować fałsz i okrucieństwo zwierząt – wręcz przeciwnie, to ludzie swym postępowaniem doprowadzają zwierzęta do zbrodni, traktując je instrumentalnie, jako źródło dochodu lub rozrywki.

Słoniowi i kozłowi trudno jest znieść bezdusznych opiekunów z parku rozrywki, a wieprz używany do szukania trufli nie musi się godzić ze zwyczajami gospodarza. Stary pies po śmierci pana widzi, że stał się monetą przetargową w rękach antypatycznego osobnika, podobnie młody kot szybciej od ludzi dostrzega prawdziwe oblicze kochanka swojej właścicielki. A co mówić o szczurze, na którego w Wenecji czyhają setki zagrożeń, kurach stłoczonych w klatkach supernowoczesnej fermy czy karaluchu, z odrazą obserwującym upadek hotelu i degrengoladę jego gości! Czy owi zbrodniarze rzeczywiście czynią zło?

Ta książka wciąga jak narkotyk. Czytelnik poddaje się jej mrocznemu nastrojowi, pozornej ambiwalencji moralnej i szczególnemu poczuciu humoru autorki. Patricia Highsmith, opisując najzwyklejszą codzienność, nadaje jej cechy koszmaru. Budzi niepokój pytaniami o istotę człowieczeństwa i granice zbrodni. Nie bez powodu Graham Greene nazwał ją "poetką strachu".

Lavenda | 2011-10-08
Przeczytana: marzec 2009

Zebrane w zbiorze opowiadań szkice łączy jedno: ich bohaterami są zwierzęta i to w większości ze zwierzęcej perspektywy patrzymy na ludzki świat. Leitmotivem każdego opowiadania jest zbrodnia popełniana przez zwierzę. Nawet niewielki chomik czy łagodny z charakteru stary pies może stać się siłą, która zniszczy człowieka. Mogłoby z tego wynikać, że autorka przedstawia w swoich opowiadaniach okrucieństwo, do którego zdolne są zwierzęta. Nic bardziej mylnego. "Księga zemsty..." prezentuje jeden wniosek - to ludzie prowokują swoim zachowaniem agresję zwierząt i własną bezmyślnością oraz brakiem wyobraźni doprowadzają je do ostateczności. Praktycznie bez wyjątku, zwierzęta u Highsmith są myślące i inteligentne, ale znoszą złe traktowanie czy bezmyślność właścicieli do pewnych tylko granic. Chociaż prezentowana w zbiorku siła zwierzęcej agresji może wzbudzić w czytelniku niemały strach, to jednak jego sympatia rzadko kiedy opowie się po stronie człowieka. Zresztą to samo wydaje się mówić...

Leksa Willin | 2013-05-09
Przeczytana: 07 maja 2013

Czytając opis na odwrocie okładki już po lekturze tego zbioru opowiadań, nie mogłam się oprzeć prześmiewczemu uśmiechu na twarzy. Kryminał psychologiczny? Być może. Intryga ujawniając mechanizm zbrodni? Zakwestionowałabym jej istnienie przynajmniej w tej książce. Ciężko mówić o zbrodni, kiedy agresorem jest zwierzę. Nawet, jeśli niektóre gatunki są całkiem rozumne, to i tak są zależne od człowieka - od tresury, od traktowania... Nie można obarczać zwierząt odpowiedzialnością za swoje czyny.
Myślę, że warto też zwrócić uwagę na potworną schematyczność ninejszych opowiadań - po przeczytaniu pierwszych dwóch miałam niemal pewność, że następne nie będą się różnić. I, co gorsza, nie pomyliłam się. Wszystkie je można podporządkować do schematu, z pewnymi marginalnymi poprawkami: zwierzę jest w rękach niezbyt uczciwego właściciela - zwierzę jest źle traktowane - zwierze się mści, oczywiście w sposób korzystny...

Bertas | 2016-08-21
TomKon | 2016-07-31