Żniwiarz - Kompania Dywersyjna. Relacje żołnierzy 9 Kompanii, Kedyw 17

Wydawnictwo: Eliotpol Jacek Klempis
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
jacek20600

Zgodnie z tytułem, książka zawiera wspomnienia dziewięciu żołnierzy warszawskiego AK z okresu konspiracji i Powstania, a także rozdział opisujący powstańczy szlak bojowy tytułowej Kompanii. Zaletą jest przystępna forma narracji, a także duża ilość ilustracji (170): kolorowych, czarno-białych oraz archiwalnych. Książka zawiera unikalne i w znacznej części nigdzie nie publikowane relacje...

Książka zawiera unikalne i w znacznej części nigdzie nie publikowane relacje żołnierzy warszawskiego Kedywu AK m.in.: pomoc dla warszawskiego getta (od I.1940 r.), likwidacja niemieckiego kuriera H. Strangmeyera, udział żołnierzy dywersji AK „Kedyw 22” w Powstaniu w getcie, akcja „Góral”, akcja uwolnienia więźniów z pociągu na stacji w Celestynowie, podpalenie składu paliw na Pradze, tragiczny przebieg wyprawy po broń ze zrzutów, wysadzenie pociągu „Königsberg” oraz wiele innych. Wspomniane akcje przeprowadzały oddziały dywersyjne związane z grupą „Michał”, pluton 613 z „Kedywu 22” (Praga) oraz 9 Kompania „Kedyw 17” (Żoliborz).
Znaczna część relacji dotyczy Kompanii „Żniwiarz” - 9 Kompanii Dywersji Bojowej, która była oddziałem „Kedywu” II Obwodu („Kedyw 17”). Kompania jako główna siła uderzeniowa Komendanta II Obwodu, złożona z żołnierzy wyszkolonych i zaprawionych w walce zbrojnej, umundurowanych i dobrze uzbrojonych, została przygotowana i przeznaczona do wykonania kluczowych zadań podczas Powstania.

źródło opisu: www.wydawnictwo-eliotpol.cdx.pl

Ignac | 2018-12-15

Są to wspomnienia kilku żołnierzy oddziału "Żniwiarz" z Żoliborza. Całkiem fajnie dobrane, dobre 300 stron ciekawej lektury. Na samym początku mamy ogólną historię oddziału, potem wspomnienia czyli właściwa treść książki. Zdjęcia są fajne, czasem kolorowe, jest kilka planów. Brak jakichś rzucających się w oczy błędów korekty. Jeden problem który widzę to nadużywanie wspomnień zatytułowanych "Urodzony 22 lipca", które zresztą są promowane na końcu książki. Tworzą one sporą część i tej pracy więc to troszkę mnie drażni ale dla ludzi zainteresowanych powstaniem - książka warta poświęcenia chwili albo i dwóch.