Lustro pana Grymsa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna

Czarodziejskie lustro kupione w tajemniczym sklepie pana Grymsa odbija dziwny świat, który kusi i niepokoi trzynastoletnią Agatę. Zwodnicze lustro wciąga najpierw jej ukochanego psa Kusego i tym samym zmusza Agatę, by przekroczyła granicę innego świata. Agata trafia do fantastycznej krainy Koral... Do czego czarownicy potrzebują płomiennowłosej Agaty? Jakie niebezpieczeństwa na nią czyhają? Czy będzie mogła wrócić do domu?

Bożena | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 03 marca 2019

Przeczytałam głównie dlatego, żeby porównać z niedawną lekturą innej "magicznej" książki "Dziewczynka, która wypiła księżyc". Porównanie wypada zdecydowanie na korzyść Doroty Terakowskiej. Ciekawsza akcja, brak dłużyzn, bogatszy język i przede wszystkim uniwersalizm. To książka z gatunku tych, w których każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie.
Szkoda, że raczej gonimy za nowościami, często przereklamowanymi, a nie pamiętamy o naprawdę wartościowych książkach, które mają tylko jedną wadę - nie zostały napisane rok temu.

Andal | 2018-11-06

Wspaniała opowieść zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Autorka stworzyła piękny, baśniowy świat, który na długo zostanie w mej pamięci. Całość okrywa tajemnicza aura, nie pozwalająca oderwać się od lektury choćby na moment. Polecam nie tylko dzieciom czy młodzieży. Sama z przyjemnością ją pochłonęłam. Obecnie stoi na honorowym miejscu :)

Joseheim | 2018-09-26
Przeczytana: 25 września 2018

Myślę, że trafiłam na tę książkę już będąc... za stara. Doceniam kryjące się w niej wdzięczne pomysły, jednak w żaden sposób nie zdołałam się wciągnąć. Może gdybym miała mniej niż dwadzieścia lat, ewentualnie gdybym poznała tę książkę w dzieciństwie i teraz ją sobie tylko odświeżyła, byłabym oczarowana. Ale teraz głównie się męczyłam, ewidentnie nie będąc tak zwanym "targetem". Także fanom Terakowskiej i ogólnie młodym czytelnikom polecam, nieco starsi mogą jednak przypuszczalnie, podobnie jak ja, nie odnaleźć się w przedstawionym świecie i nie zżyć się z główną bohaterką, Agatą.

Niewiemkimjestem92 | 2018-07-09
Przeczytana: 2011 rok

Podchodziłam do tej książki trzy razy. Raczej nie przeczytam więcej książek tej autorki.

ulfjkl | 2018-04-25

Jedna z książek, które w szkole rozbudziły moją miłość do fantastyki. Cieszę się, że mogę ją wreszcie dołożyć do swojej domowej biblioteczki.

"Lustro Pana Grymsa" to jedna najwspanialszych książek fantasy mojego dzieciństwa. To właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z fantastyką. Jestem prawie pewna, że teraz zrobiłaby na mnie równie duże wrażenie :) Na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po tę pozycję :)

W powieści Doroty Terakowskiej poznajemy trzynastoletnią dziewczynkę o imieniu Agata, a także jej psa Kusego. Pewnego dnia dziewczynka przez przypadek trafia do nieznanego, tajemniczego sklepu z antykami, a w nim znajduje magiczne, czarodziejskie lustro.
Otacza ją inny świat, Pan Gryms chce zachęcić Agatę i zaprosić.Gdy Agata nie chce wejść do tego świata i ignoruje go to lustro zaczyna wciągać jej psa Kusego przy tym zmusza ją do wejścia w ten tajemniczy,bajeczny świat.Dziewczynka zdaje sobie jednak sprawę, że świat różni się od niego.
Ma za zadanie do wykonania przywrócenie brakującego koloru tęczy, a jest to kolor czerwony musi znaleźć go by wrócił do krainy Koral.

Pierwsza książka taka fantasy, która mnie zachwyciła, jestem pod pozytywnym wrażeniem tej książki zafascynowana tą powieścią, a bardzo mnie się podobała.
Nic nie mam do zarzucenia, nie ma czego się przyczepić do powieści.
Kawał dobrej roboty zrobiła pisarka Dorota Terakowska, powieść napisała wspaniałą, świetną,...

goskrzys | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Baśniowa opowieść o uniwersalnej treści. Niby dla starszych dzieci, ale tak naprawdę raczej bez ograniczeń wiekowych. Bo choć fantastyczna w swojej otoczce, opowiada o kwestiach ponadczasowych, a mianowicie o żądzy władzy, o nienasyceniu prowadzącym do zagłady, o igraniu z siłami natury, i wreszcie - o przeznaczeniu, poświęceniu siebie dla uratowania świata i ludzkości.

Autorka nasyciła treść tej opowieści wieloma życiowymi mądrościami, ale udało jej się uniknąć nadmiernego dydaktyzmu czy moralizowania. W postępowaniu głównej bohaterki (z którą młodzi czytelnicy mogą się świetnie identyfikować) pokazała wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek - bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, wyznanie. Wartości, bez których życie zmienia się jedynie w wegetację, ostatecznie prowadzącą do zagłady.

Mądra, wartościowa książka. Świetny, mroczny i oniryczny nastrój, doskonale uzupełniony przez ilustracje Ewy Salamon. Jak ja mogłam przegapić tę książkę w dzieciństwie?...

Keenyah | 2016-08-18
Przeczytana: 2016 rok

Książka która uczy, że każdy kolor jest potrzebny jak i każda emocja i to co nas po drodze spotyka.
Piękna !

eliza | 2016-03-30

Może być, ale jak większość książek tej autorki jest raczej przygnębiająca i na pewno nie nadaje się na relaksującą lekturę.