Lustro pana Grymsa

Wydawnictwo Literackie
2016-07-07
1995-01-01
literatura polska

,,Lustro Pana Grymsa" to kolejna powieść Doroty Terakowskiej na mojej półce. Jest to pozycja zdecydowanie dla młodszych czytelników. Agata jest dziewczynką która pewnego dnia wchodzi do antykwariatu pana Grymsa i zachwyca się lustrem będącym jednym z antyków w tym sklepie, jednak dziewczynka nie wie do czego doprowadzi ją chęć posiadania właśnie tego lustra. Książka jest pełna magii i ukazuje świat w innym wymiarze któremu "czegoś" brak, ale czego? Tego młoda Agata udająca się do innego wymiaru z zamiarem odnalezienia swego wiernego towarzysza - psa Kusego, nie wie. Książka jest ciekawa i posiada dobry morał, co jest zawsze dużym plusem w historiach dla młodszych czytelników, samo zakończenie trochę zepsuło całokształt jednak nadal jest do przyjemna pozycja na jeden wieczór.

Niezwykła powieść dla dzieci, o potrzebie harmonii w świecie.

Niezwykła powieść dla dzieci, o potrzebie harmonii w świecie.

Arcydzieło

Arcydzieło

Wybitna pozycja - świat wykreowany przez autorkę super.
Główna bohaterka również całkiem ok.
Sama akcja dosyć interesująca, trzyma w niepewności i rozwiązanie zaskakujące.
Pomysł z dobrze wykorzystanym potencjałem co zdarza się nieczęsto!
Końcówka - ok. ostatnich 10 str. - niestety trochę słabsza, ale da się znieść.
Dla mnie osobiście fakt,że Agata ma psa, który odgrywa znaczącą rolę w fabule jest zdecydowanie na plus.
Opowieść poruszająca i głęboka.
Polecam gorąco❤💪

Wybitna pozycja - świat wykreowany przez autorkę super.
Główna bohaterka również całkiem ok.
Sama akcja dosyć interesująca, trzyma w niepewności i rozwiązanie zaskakujące.
Pomysł z dobrze wykorzystanym potencjałem co zdarza się nieczęsto!
Końcówka - ok. ostatnich 10 str. - niestety trochę słabsza, ale da się znieść.
Dla mnie osobiście fakt,że Agata ma psa, który odgrywa...

To piękna opowieść,nie tylko dla dzieci.Historia,o chciwości.Zachłaności.I o konsekwencjach.
Świetnie pobudza wyobraźnię.
Fantasty z przesłaniem.

Świetnie pobudza wyobraźnię.
Fantasty z przesłaniem.

Książka kupiona w ramach NPRCz.
Powieść opowiada o podróży dziewczynki, która chce odzyskać swojego pieska, a przy okazji może pomóc mieszkańcom "innego wymiaru" w wyjściu z letargu.
Książkę oceniam na 5pkt, ponieważ:
- pomysł jest dość ciekawy, ale niedopracowany,
- język narracji oddaje atmosferę "innego wymiaru", czyli jest dość senny - nie poczytam to za plus, ponieważ książka dla dzieci nie powinna usypiać, nie dla TAKICH dzieci,
- bohaterka nie udźwignęła całej akcji - jest przeciętna, nudnawa.
Innymi słowy - z "Lustrem..." jest tak jak z filmem, który pochłonął dużo pieniędzy, ma świetną reklamę, muzykę i aktorów, ale nie zarobił tyle, ile oczekiwano.

Więcej na:

Książka kupiona w ramach NPRCz.
Książkę oceniam na 5pkt, ponieważ:
- pomysł jest dość ciekawy, ale niedopracowany,

Jest t całkiem ciekawa książka, o trochę magicznym świecie, z przesłaniem. Myślę, że gdybym była dzieckiem lub nastolatką, bardziej by mi podeszła. Władcą Lewawu byłam zachwycona, może dlatego, że akcja dzieje się w Krakowie gdzie mieszkam i ze czytałam to już jako dziecko :)

Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla?
Krainę Czarów!

Co zobaczyła Agata po drugiej stronie lustra Doroty Terakowskiej?
Planetę, w której czegoś brakuje! Czego?
Planetę z wielkim problemem! Jakim?
Skąd ten problem i czy można coś z nim zrobić?

Agata to bohaterka książki "Lustro Pana Grymsa".
Pan Gryms to antykwariusz, który sprzedał Agacie lustro.
Lustro zwabiło Agatę na drugą stronę. Po co?

Nie odpowiem Wam na te pytania, chociaż znam odpowiedzi ;-p

Książka opowiada o baśniowej planecie, ale dotyczy też ziemskich spraw.
Co jest ważne? Co nas napędza?
Czy czekać na zmiany, czy bać się zmian?
Co warto poświęcić, a czemu być wiernym?

Agata jest mądrą, odważną i wyjątkowo spokojną dziewczynką.
Zwykle rozważa wszystkie za i przeciw, bardzo często jednak słucha instynktu.
Na planecie za lustrem postanawia kierować się rozumem.
Czy to dobra droga? Co zobaczy? Kogo spotka?
No i co zrobi?

Nie odpowiem Wam na te pytania, chociaż znam odpowiedzi ;-p

Książka ciekawa, zgrabnie napisana, bardzo oryginalna.
Mnie-dorosłej momentami zdawała się naiwna, ale przecież takie są baśnie ;-)

Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla?
Krainę Czarów!

Co zobaczyła Agata po drugiej stronie lustra Doroty Terakowskiej?
Planetę, w której czegoś brakuje! Czego?
Planetę z wielkim problemem! Jakim?
Skąd ten problem i czy można coś z nim zrobić?

Agata to bohaterka książki "Lustro Pana Grymsa".
Pan Gryms to antykwariusz, który sprzedał Agacie...

Przeczytałam głównie dlatego, żeby porównać z niedawną lekturą innej "magicznej" książki "Dziewczynka, która wypiła księżyc". Porównanie wypada zdecydowanie na korzyść Doroty Terakowskiej. Ciekawsza akcja, brak dłużyzn, bogatszy język i przede wszystkim uniwersalizm. To książka z gatunku tych, w których każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie.
Szkoda, że raczej gonimy za nowościami, często przereklamowanymi, a nie pamiętamy o naprawdę wartościowych książkach, które mają tylko jedną wadę - nie zostały napisane rok temu.

Szkoda, że raczej...

Wspaniała opowieść zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Autorka stworzyła piękny, baśniowy świat, który na długo zostanie w mej pamięci. Całość okrywa tajemnicza aura, nie pozwalająca oderwać się od lektury choćby na moment. Polecam nie tylko dzieciom czy młodzieży. Sama z przyjemnością ją pochłonęłam. Obecnie stoi na honorowym miejscu :)

• Dzieciństwo