Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
5 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
PIW

Warszawę i postać Antoniego Słonimskiego traktować można jak dwie połówki tego samego jabłka. Czym byłby warszawski etos, zwłaszcza dotyczący czasu drugiej wojny światowej, bez poezji Słonimskiego, czym byłby dorobek twórczy Poety bez Warszawy? Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji...

Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. Dotyczy spraw wielkich i ważnych, nigdy błahych.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Doskonała recenzja

Dociekliwy_Kotek napisała dokładnie to, co ja myślę.

Ale żeby nie było, że ja nic, to proszę przeczytać, co pisałam o innych "dziełach" pana Lerskiego. Po raz trzeci już nawet nie chce mi się powtarzać moich zarzutów.

Panie "Autorze", na pana miejscu, to ja bym się zapadła ze wstydu pod ziemię. Proszę może w końcu napisać coś swojego.

Dociekliwy_Kotek | 2016-12-25
Przeczytana: grudzień 2016

Ta książka od początku do końca przysparza mi problemów.
Najpierw miałam problem z namierzeniem jej w bibliotece, potem miałam problem ze zrozumieniem, po co autor (autor?) marnował swój czas na zrobienie marnej kompilacji, teraz znowu mam problem, jak tę książkę ocenić i - przede wszystkim - kogo oceniać.

Nikt nie może odmówić klasy Słonimskiemu jako felietoniście i eseiście, ale nawet najlepszy esej, pocięty, poszatkowany i rozdrobniony, traci na uroku, wymowie, znaczeniu. Dwie gwiazdki Słonimskiemu? To jawna niesprawiedliwość.
Z kolei ocenianie Tomasza Lerskiego jako autora to również grube nieporozumienie, bo i trudno nazwać go autorem - prędzej kompilatorem, przy czym kompilatorem mocno nieudolnym.

"Warszawa Antoniego Słonimskiego" to tytuł trochę mylący. Spodziewałam się realnego portretu miasta: charakterystyki dzielnic (na czele z Nalewkami i Bródnem!), wspomnień najczęściej odwiedzanych lokali (tak, zniosłabym kolejną porcję "ciekawostek" o Adrii, Oazie,...