11 515
4 655
2 428
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Ag2S

Harry po pełnym przygód roku w Hogwarcie spędza nudne wakacje u Dursleyów i z utęsknieniem wyczekuje powrotu do szkoły. Sprawy jednak znacznie się komplikują, gdy pewnego dnia odwiedza go tajemniczy przybysz i ostrzega przed… powrotem do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie ma dojść do strasznych wydarzeń. Czy Harry posłucha ostrzeżenia? Co złego ma się wydarzyć w Hogwarcie? Jakie tajemnice skrywa rodzina Malforya? I najważniejsze – czym jest i gdzie znajduje się tytułowa Komnata Tajemnic?
Nowe wydanie różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem – po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, a początki rozdziałów ozdobione będą specjalnymi gwiazdkami.

ilustracje: Jonny Duddle

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1350/Harry-Potter-i-Komnata-Tajemnic

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1350/Harry-Potter-i-Komnata-Tajemnic

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 878

Mroczne dziedzictwo i ślizgońskie tajemnice

Harry Potter powrócił w nowej odsłonie graficznej, jak i z poprawioną treścią – niemal od razu zachwycając wszystkich fanów. Ta część odkrywa przed nami więcej szczegółów o świecie magii, przybliża postać Toma Riddle’a i ukazuje bardziej mroczną stronę Harry’ego, którą otrzymał razem z blizną na czole.

Harry Potter na wakacje wraca do domu Dursleyów, gdzie tęskni za Hogwartem i przyjaciółmi. Jednak sprawy szybko ulegają zmianie, gdyż odwiedza go dziwny przybysz ze świata magii i zostawia wiadomość – Harry nie może wrócić do Hogwartu, bo będzie w wielkim niebezpieczeństwie! Młody Potter oczywiście nie ma zamiaru rezygnować z Hogwartu, dlatego czeka go kolejna zagadka do rozwiązania. Czym jest Komnata Tajemnic? I jakie tajemnice skrywa Lucjusz Malfoy oraz jego syn, Draco?

To zdecydowanie jedna z moich najbardziej ulubionych okładek w odnowionym wydaniu. Piękny, ognisty feniks, bazyliszek i Harry z mieczem Gryffindora. Pomieszanie Ślizgońskiego klimatu z kolorami Gryfonów, co oddaje również charakter Harry’ego – mającego w sobie cząstkę Slytherina, ale również będącego stuprocentowym Gryfonem. I na odwrocie mamy uroczego Zgredka – całkowicie skradł moje serce. Okładka ma w sobie prawdziwą magię, jest po prostu perfekcyjna i nie mogę przestać ukradkiem na nią spoglądać. W środku podobnie, jak w pierwszym tomie możecie zauważyć nowość w postaci mapki Hogwartu i okolic. Jestem pełna podziwu dla Jonny’ego Duddle, autora ilustracji!

Komnata Tajemnic została otwarta. Strzeżcie się...

Komnata Tajemnic została otwarta. Strzeżcie się wrogowie dziedzica. Bohaterowie książki to wciąż dzieci, jednak ich przygody w tej części są najbardziej mroczne i osnute tajemnicami. Rowling w drugim tomie pokazuje bezwzględność i spryt Voldemorta – jako młodzieniec potrafił owinąć sobie wokół palca najmądrzejszych czarodziejów, a nawet jako cień udało mu się wykorzystać niewinne dziecko. „Harry Potter i Komnata Tajemnic” to niejaki wstęp do opowieści o młodości Voldemorta, kontynuowanej następnie w szóstym tomie.

Pojawiły się w nowe postaci, w tym szczególnie Lucjusz Malfoy – oczywisty sojusznik Voldemorta, jednak na tyle sprytny, aby działać pod przykrywką. Bohater, którego od samego początku nie lubimy – wracając do tej serii, zauważam, jak wiele postaci na przełomie tych siedmiu części się zmieniło. To niesamowite, jak Rowling ukształtowała swoich bohaterów! Jest również Zgredek, mający istotne znaczenie w życiu Harry’ego, który jeszcze nieraz odegra w nim ważną rolę. Na koniec zostawiam Ginny, najmłodszą z Weasleyów – nieśmiałą, wycofaną, trochę dziecinną. Przyznam, że brakowało mi bliższego ukazania tej postaci, została ona trochę zepchnięta na boczny tor, a jest to przecież bohaterka z ogromnym potencjałem.

Po raz kolejny zastanowiła mnie kwestia niemal patologicznej rodziny młodego Pottera – jako dziecko tak bardzo nie zatrzymywałam się na tym wątku, teraz nie mogę przestać rozmyślać, dlaczego żaden dorosły nie zareagował na tę sytuację? Uwielbiam scenę, gdy Ron z bliźniakami ratują Harry’ego – zawsze wywołuje u mnie olbrzymi uśmiech na twarzy. Cała przygoda z Fordem Pana Weasleya jest niemal epicka – to najlepsze fragmenty w książce, które wnoszą sporo ciepła, humoru i huncwockiego klimatu. Dużym zaskoczeniem tego tomu jest również Hermiona – zdeterminowana, aby rozwikłać zagadkę dziedzica Slytherina na tyle, że łamie szkolny regulamin. Rowling udało się połączyć wiele humorystycznych scen z klimatem niepokoju, mroku i tajemnicy, która kryje się pod historią Toma Riddle’a.

Kolejny tom za mną – tym razem poznałam mroczniejszą stronę Hogwartu, historię jednego z założycieli zamku, postać młodego Voldemorta oraz przybliżenie jego ideologii. „Harry Potter i Komnata Tajemnic” ponownie ukazuje niezwykłą siłę przyjaźni, miłości oraz poświęcenia. To również genialnie wykreowany świat, który zadziwia i fascynuje w każdym tomie. W następnych częściach czekają na mnie już nieco bardziej dojrzali bohaterowie oraz ich dalsze przygody pełne magii i tajemnic.

Gabriela Rutana

PABLOPAN | 2012-03-04

Jestem ciekaw ilu ludzi na świecie zaczęło czytać inne książki dzięki przeczytaniu serii o Harrym Potterze? Dzięki tym książkom przekonałem się, że czytanie to coś wspaniałego, okazja do podróżowania i przenoszenia się z miejsca na miejsce w mgnieniu oka. Polecam!

Moja ulubiona część :) Zajmuje na półce honorowe miejsce i nikomu nie wolno jej dotknąć :) To oczywiście taki żart. Chylę czoła ku Rowling za to, że udało jej się stworzyć taki fenomen. Fanom fantastyki się spodoba a tym , którzy za nią nie przepadają sprawi, że polubią, lub chociaż spojrzą na nią bardziej przychylnym okiem :)
W powieści występuje wiele zagadek, które intrygują czytelnika a jednocześnie zachęcają do dalszej lektury. Książka sprawia, że bardzo ciężko się od niej oderwać a czytanie staje się czystą przyjemnością. Tak jak napisałam wcześniej, powtórzę - nie należy kierować się filmem, stanowi on jedyne obraz tej wspaniałej powieści, aby w pełni pojąć jej urok należy przeczytać.

MarCyśka | 2011-06-15
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" – Jeśli dobrze pamiętam, to powiedziałem wam, że jeśli któryś z was złamie jeszcze jeden punkt regulaminu szkolnego, to będę musiał wyrzucić go ze szkoły – powiedział Dumbledore.
Ron otworzył usta.
– Co dowodzi, że nawet najlepsi z nas powinni czasami liczyć się ze słowami..."

Druga część przygód młodego czarodzieja była pierwszą, z którą zapoznałam się już jako osoba dorosła. Potraktowałam to jako pewnego rodzaju eksperyment, szczególnie że pierwsza część nie wywarła na mnie oszałamiającego wrażenia. Wbrew początkowym obawom naprawdę bardzo dobrze się bawiłam w magicznym świecie czarodziejów i z przyjemnością wędrowałam po zakamarkach Hogwartu razem z trójką głównych bohaterów.

W tej części powoli zaczynamy się zagłębiać w przeszłość Lorda Voldemorta, która jeszcze jest dla nas wielką tajemnicą, przy okazji również odkrywamy coraz więcej szczegółów z przeszłości Harry'ego. Historia komnaty tajemnic to fascynująca, mroczna legenda, sięgająca początków Hogwartu, a groza, która się w niej skrywa, ponownie została uwolniona. Oczywiście nasi przyjaciele będą starali się samodzielnie odkryć prawdę, co dla niektórych skończy się w dość niemiły sposób.

Od tej części profesor Snape został moim ulubieńcem wśród kadry nauczycielskiej, a nauka pojedynków, którą...

Modliszeg | 2018-02-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 15 lutego 2018

"[Bo widzisz, Harry,] to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności."

Kontynuacja losów czarodziei z Hogwartu.
Kolejna przygoda trójki wspaniałych przyjaciół za mną. Kolejny rok w Hogwarcie minął zbyt szybko. Uczestniczyłam w życiu bohaterów z ogromnym zaangażowaniem. Olbrzymi sentyment czuję do owego cyklu. Wyłącznie pozytywne epitety cisną się na klawiaturę. Kilka szczegółów w treści nieznacznie się różni od przebiegu wydarzeń w ekranizacji, co jest zdecydowanym plusem, ponieważ dowiadujemy się więcej, pewne kwestie są bardziej zrozumiałe. Jestem doprawdy zachwycona. Bezapelacyjnie trzeba to przeczytać! Gwarantuję Drodzy Czytelnicy, że przeżyjecie najwspanialszą podróż swojego życia! Wystarczy przenieść się do magicznego świata, polecam serdecznie!

Pierwszą część zaczynałam czytać co najmniej 3 razy, ale jakoś nigdy nie doszłam nawet do połowy. Chyba za bardzo przeszkadzało mi, że przecież znam już początki (z filmu) i przez to też trochę mnie to czytanie nużyło.
Jednak Harry Potter w wersji filmowej towarzyszył mi przez całe dzieciństwo, pokochałam tę serię, a gdy się skończyła - mocno to przeżywałam. Ciężko było się rozstać z bohaterami, którzy towarzyszyli mi na przestrzeni tylu lat.
Pomyślałam zatem, że nie będę się żegnać, że dam szansę książkom. Wzięłam się więc od razu za część drugą i nie pożałowałam.
Wiadomo, że trochę ciężej uruchomić wyobraźnię kiedy wie się jak wszyscy bohaterowie wyglądają, jacy są i ogólnie co się wydarzy. Ale jak się chce, to można wszystko. ;) W końcu prawda jest taka, że film nigdy nie dorówna książce i zawsze znajdziemy w niej coś, czego w ekranizacji nie było. Po przeczytaniu "Komnaty Tajemnic" w wolnej chwili na pewno wezmę się za pozostałe tomy. Uważam, że cała seria jest warta...

Pinkiman | 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Po raz kolejny jestem zachwycony światem wykreowanym przez Rowling i sposobem w jaki prowadzi ona tę historię. Widać rozwinięcie jakie dało jej już wcześniejsze zaznajomienie czytelnika z różnym aspektami tego świata w "Kamieniu Filozoficznym". Ekranizacja tej powieści również była bardzo wierna, a ewentualne braki wcale nie przeszkadzały w jej odbiorze. Ciężko się w tym tomie przyczepić do czegokolwiek. Czuć magię bijącą z każdej strony, coś czego praktycznie żadna książka nie jest nam w stanie przekazać w ten sposób. Z przyjemnością będę kontynuował swoją przygodę z tą sagą :)

Kolejna część ponownie przeniosła mnie w świat pełen magi.
Pozwolił mi lepiej poznać bohaterów. Poznać kolejne tajemnice jakie skrywa Hogwart.
Wszystkie części czyta się z emocjami i zachwytem.
Zawsze daje się całkowicie przy nich ponieść wyobraźni.
polecam :))

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Może jestem tylko mugolem, czyli zwykłym, nie magicznym człowiekiem, ale gdy tylko otwieram pierwszą stronę książki „Harrego Pottera” czuję wir magii, wciągającej mnie w swoje sidła...

Tym razem przygody Harrego rozpoczynają się znowu podczas wakacji, w domu jego wujka i ciotki. Minęło już trochę czasu odkąd opuścił Hogwart, a on nadal nie dostał żadnego listu, przez co uważa, że przyjaciele o nim zapomnieli. Jednak pewnego dnia pojawia się Zgredek – domowy skrzat wraz z listami i prośbą, a dokładniej rozkazem. Chce, aby chłopiec nie wrócił do szkoły, gdyż nie będzie tam bezpieczny, ale jednak...
Wujostwo zamyka go w pokoju przez wybryk Zgredka, ale i tak Wesleyowie go uratują. Do końca wakacji zostaje u nich.
Gdy Harry i Ron chcą powrócić do szkoły poprzez pociąg, nie zostają przepuszczeni i dlatego korzystają z ulepszonego samochodu pana Wesleya i odlatują nim do szkoły.
W trakcie roku szkolnego w dziwnych okolicznościach giną kolejne osoby. Profesor Dumbledore stwierdza, że...

Degamisz | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, J.K. Rowling
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Drugi tom za mną. Atmosfera gęstnieje, zaczyna się robić groźnie. Rowling sukcesywnie (i sugestywnie) zaczyna wprowadzać coraz bardziej wszechobecną grozę, a wydarzenia zaczynają robić się coraz mroczniejsze. O ile tom pierwszy był wprowadzeniem do historii o tyle tom drugi naświetla nam dużo więcej jeśli chodzi o Voldemorta. Ale w dalszym ciągu Rowling po mistrzowsku dawkuje informacje i wydarzenia podsycając tylko czytelniczą wyobraźnię.

W tej części już nie wszystko jest takie jednoznaczne – zaczyna się strach, zaczyna się zwątpienie, Potter’em targają silne, rozdzierające go emocje, znowu musi stawać przed wyborem tego co złe a co dobre, a czasem pomiędzy mniejszym i większym złem. Dodatkowo postać Hermiony staje się wreszcie coraz mniej napuszona, a coraz bardziej ludzka. No i Ron – jakoś tego nieobliczalnego rudzielca zawsze darzyłem największą sympatią, niezwykle udana i rozbrajająca postać.

Jedno co mi trochę zgrzyta – zarówno w pierwszym jak i w drugim główni...