Harry Potter and the Chamber of Secrets – Gryffindor Edition

Okładka książki Harry Potter and the Chamber of Secrets – Gryffindor Edition J.K. Rowling
Okładka książki Harry Potter and the Chamber of Secrets – Gryffindor Edition
J.K. Rowling Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Cykl: Harry Potter (tom 2) Ekranizacje: Harry Potter i Komnata Tajemnic (2003) Seria: Bloomsbury's Harry Potter: 20th Anniversary Editions literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Harry Potter (tom 2)
Bloomsbury's Harry Potter: 20th Anniversary Editions
Harry Potter and the Chamber of Secrets – Gryffindor Edition
Bloomsbury Publishing
2018-06-28
2018-06-28
Ekranizacje:
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2003)

Okładka książki Tezaurus Harry Potter I-VII Joanna Lipińska, Andrzej Polkowski
Tezaurus Harry... Joanna Lipińska, An...
Okładka książki My, dzieci z dworca ZOO Christiane Felscherinow, Kai Hermann, Horst Rieck
My, dzieci z d... Christiane Felscher...
Okładka książki Tezaurus czyli Skarbiec wiedzy o czarodziejach, duchach, mugolach, zwierzętach, roślinach, miejscach, przedmiotach, zaklęciach, instytucjach i ideach w książkach "Harry Potter i..." (od I do IV tomu) Joanna Lipińska, Andrzej Polkowski
Tezaurus czyli... Joanna Lipińska, An...

Jeżeli chodzi o książki, to chyba moja najlepsza przygoda podczas czytania. Poza tym, jest to kultowa opowieść, także wiele na jej temat nie trzeba mówić.

Czytając tą serię, czuję się jak w domu.

Czytając tą serię, czuję się jak w domu.

Powrót do dzieciństwa. Wracam do Harre'go co jakiś czas i są to miłe powroty.

Powrót do dzieciństwa. Wracam do Harre'go co jakiś czas i są to miłe powroty.

Popularność jaką zyskał pierwszy tom Harry'ego Pottera na całym świecie przerosła chyba wszelkie oczekiwania. Do tej pory doczekał się takiej ilości wydań w różnych językach, że więcej ma chyba tylko Biblia. Fani doczekali się wydania drugiego tomu w niewiele ponad rok po pierwszym - brytyjskie wydanie ukazało się w lipcu 1998 roku. Pierwszy nakład w UK liczył 10 tysięcy egzemplarzy - pamiętacie ile liczyło pierwsze wydanie pierwszego tomu? 500 egzemplarzy, z czego 300 wysłano do bibliotek 🙂 Fani w Polsce czekali nieco krócej po premierze pierwszej książki - oba tomy w Polsce dzieliło 5 miesięcy (zostały wydane w 2000 roku). Tylko że kiedy u nas ukazywał się drugi tom, Brytyjczycy cieszyli się już czwartym ;) Pierwsze wydanie “Komnaty Tajemnic” w USA miało miejsce w czerwcu 1999, zostało przyspieszone o 3 miesiące, ponieważ czytelnicy kupowali w sieci wydanie brytyjskie - nakład liczył 250 tysięcy egzemplarzy. Pierwsze polskie wydanie liczyło 40 tysięcy egzemplarzy i ukazało się dzięki wydawnictwu Media Rodzina.

2 miesiące po wydaniu w UK drugiego tomu J.K. Rowling podpisała umowę na ekranizację pierwszych czterech tomów serii - prawa nabyły wytwórnie Heyday Films i Warner Bros. Pictures.

Fabuła “Komnaty Tajemnic” jest bezpośrednią kontynuacją “Kamienia Filozoficznego” - po pierwszym roku nauki w Hogwarcie Harry spędza letnie wakacje w domu Dursleyów, straszliwie tęskniąc za szkołą i przyjaciółmi. Wszystko co związane ze szkołą i magią zostało mu skonfiskowane i zamknięte, gdyż magia nie jest przez jego opiekunów tolerowana. Harry’ego odwiedza skrzat domowy Zgredek, próbujący przekonać go, aby nie wracał do Hogwartu - nie waha się użyć magii i szantażu, aby go do tego skłonić. Harry wpada w kłopoty, z których wybawiają go bracia Weasleyowie - Ron, Fred i George. Resztę wakacji Harry spędza w rodzinnym domu Weasleyów. Nie bez kłopotów Harry dociera w końcu do Hogwartu i rozpoczyna drugi rok nauki w szkole dla czarodziejów. Tymczasem na terenie szkoły zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które łączy się z tytułową Komnatą Tajemnic i dziedzicem Salazara Slytherina, czyli jednego z założycieli Hogwartu. Jakie tym razem przygody i niebezpieczeństwa przytrafią się trójce młodych czarodziejów? Czy ich przyjaźń pomoże im się uporać z problemami? Jeśli jeszcze nie czytaliście przygód Harry’ego - przekonajcie się sami 🙂 Naprawdę warto, bo jest to bardzo ciekawy tom tej serii - można się z niego dowiedzieć co nieco o historii szkoły, a także niektórych jej uczniów.

Bardzo dobra historia, świetnie napisane postacie. W tej części jest nieco straszniej niż w poprzedniej, ale wpływa to korzystnie na całość fabuły - dużo tajemnic, zagadek, przeciwności losu. I nowy profesor obrony przed czarną magią, czyli Gilderoy Lockhart - jakżeż ja go nie znoszę 😀 Ale w filmie świetnie zagrany przez Kennetha Branagha ;) Książka napisana jest świetnie - przystępnie dla młodego czytelnika, ale jednocześnie nie infantylnie. Tak w punkt 🙂 Intryga poprowadzona została tak, że nie sposób się nudzić podczas lektury.

Wejdźcie do świata magii i towarzyszcie Harry’emu, Hermionie i Ronowi w kolejnej niesamowitej przygodzie. Może Malfoy nie będzie zadowolony, ale ta książka jest świetna także dla mugoli 🙂

Wydawnictwo Media Rodzina wypuściło już 3 tomy w edycji domów (można będzie zebrać całą serię w barwach swojego ulubionego domu),ale chyba jednak pozostanę przy tym wydaniu, które już mamy. Mimo, że ta edycja domów kusi 😀 Książki mają nie tylko okładki w barwach domów, ale również barwione brzegi stron, a ponadto w każdym tomie tego jubileuszowego wydania znajdują się specjalne dodatki - unikalne ilustracje i różne ciekawostki. W połowie lutego 2024 na półki księgarń trafił “Harry Potter i więzień Azkabanu” w tej wersji.

Tom riddle ratuje całość

Tom riddle ratuje całość

Jako fan HP zdecydowanie wolę książki od filmów. Jest w nich o wiele więcej fabuły i różnych faktów. Książkę czyta się szybko i przyjemnie 🤍

W dalszym ciągu KOCHAM. 🩷

W dalszym ciągu KOCHAM. 🩷

Pierwsze dwie części to nuda ale dalej akcja się roskręca

Pierwsze dwie części to nuda ale dalej akcja się roskręca

Cudna, trzymająca w napięciu, po prostu cud, miód.

Cudna, trzymająca w napięciu, po prostu cud, miód.

Kocham tę część! Lockhart jest przekomiczną postacią!

Kocham tę część! Lockhart jest przekomiczną postacią!

• Harry Potter