Czarny jak ja

Okładka książki Czarny jak ja
John Howard Griffin Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita reportaż
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Terra incognita
Tytuł oryginału:
Black Like Me
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-07-21
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Data 1. wydania:
2003-05-06
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328026926
Tłumacz:
Małgorzata Glasenapp
Tagi:
USA Stany Zjednoczone amerykańskie południe dziennikarstwo uczestniczące reportaż uczestniczący reportaż wcieleniowy rasizm literatura faktu Katarzyna Glasenapp undercover
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Stygmat koloru



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
564 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
433
258

Na półkach: , ,

"Black Like Me" to książka niezwykła, o czym świadczyć może fakt, że sam autor zaszokowany był przebiegiem i wynikami własnego eksperymentu. Ciekawy jest sposób, w jaki Griffin opisuje ludzi - nie potępia ich samych, a jedynie piętnuje konkretne opinie i zachowania; nie serwuje nam powierzchownych spostrzeżeń, które sprowadzają się do stwierdzenia, że "rasiści są źli". Niesamowite jest to, jak autor upatruje w nich po prostu ludzi, nieraz miłych i serdecznych, ale błędnych w swoim przekonaniu na temat równości i nierówności, jednocześnie w grupie dyskryminowanej poszukując powodów jej sytuacji i poszczególnych zachowań, które nieraz utożsamiamy z mniejszościami, "bo tak już się zachowują, tak już mają i koniec". Byłam szczerze zdziwiona, do jakich wniosków można dotrzeć, badając temat tak dogłębnie, jak zrobił to Griffin, nie oszczędzając przy tym mediów i pokazując, jak bardzo zniekształcają one prawdę i fałszują rzeczywistość, przez co omamić potrafią niemal każdego - nawet najbardziej dobrodusznego i bogobojnego człowieka.
Na uwagę zasługuje również posłowie (czytałam 50. wydanie książki) autorstwa Roberta Bonazziego, w którym ukazuje on drogę, jaką przebył Griffin, zanim zdecydował się na swój eksperyment - jak powoli wyzbywał się swoich "tradycyjnych, południowych wartości" i doznawał miarowego przebudzenia, obserwując tragedię holocaustu i w pewnym momencie życia samemu poznając, jak to jest być innym.
Ta książka naprawdę otwiera oczy. I serce.

Garść cytatów z samej książki oraz posłowia:
"There are thousands of kinds of injustice but there is only one kind of justice--equal justice for all."
"To call for a little more justice, or a moderately gradual sort of justice, is to call for no justice."
"In families everything is the same for all people."
"[P]rejudice 'burns any man, and no person ever gets accustomed to it that it does not burn.'"
"We are all born innocent with the essentials we call human nature, and not one of us entered this world with any inborn bias. Yet we all learned prejudice, because every culture teaches us to honor its way while subtly denigrating other cultures. At best, we are taught conscious lessons in tolerance, but prejudices are slippery, precisely because they are often unconscious. Eventually these cultural attitudes are codified through irrational emotion, unfounded opinion and blind belief. Even though prejudice changes names--colonialism, racism, genocide, anti-Semitism, apartheid, ethnic-cleansing and profiling--every alias results in the same injustice. We shall remain prisoners of culture unless we become aware of the process and force ourselves to confront it and to deprogram it."
"Black Like Me means Human Like Us."

"Black Like Me" to książka niezwykła, o czym świadczyć może fakt, że sam autor zaszokowany był przebiegiem i wynikami własnego eksperymentu. Ciekawy jest sposób, w jaki Griffin opisuje ludzi - nie potępia ich samych, a jedynie piętnuje konkretne opinie i zachowania; nie serwuje nam powierzchownych spostrzeżeń, które sprowadzają się do stwierdzenia, że "rasiści są źli"....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    890
  • Przeczytane
    762
  • Posiadam
    150
  • 2018
    33
  • Reportaż
    28
  • Literatura faktu
    19
  • 2019
    15
  • Ulubione
    12
  • E-book
    12
  • 2020
    11

Cytaty

Więcej
John Howard Griffin Czarny jak ja Zobacz więcej
John Howard Griffin Czarny jak ja Zobacz więcej
John Howard Griffin Czarny jak ja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także