Wyzwanie czytelnicze LC

Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami

Tłumaczenie: Barbara Gadomska
Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
The Fantastic Laboratory of Dr. Weigl: How Two Brave Scientists Battled Typhus and Sabotaged the Nazis
Barbara Gadomska
historia
Ag2S

Niewiele jest chorób, które budzą taki strach jak tyfus. Przenoszony przez wszy, atakuje tych, których życie i tak jest trudne – uchodźców, żołnierzy, mieszkańców gett. Powoduje halucynacje, straszliwe bóle głowy, wysoką gorączkę, często kończy się śmiercią. Gdy tyfus dopadł niemiecką armię na froncie wschodnim, Trzecia Rzesza zażądała pomocy błyskotliwego i ekscentrycznego polskiego biologa Rudolfa Weigla.

W latach dwudziestych XX wieku Weigl opracował pierwszą szczepionkę na tyfus, stosując metodę tyleż odważną, co niebezpieczną: w procesie produkcji wykorzystywano wszy, a do ich karmienia – ludzi. Wysoka skuteczność techniki Weigla przyciągnęła uwagę świata i wzbudziła podziw – i właśnie dlatego Niemcy chronili jego laboratorium podczas krwawej okupacji Lwowa. Wkrótce stało się ono także ośrodkiem ruchu oporu. Weigl zatrudniał lwowską inteligencję – matematyków, pisarzy, lekarzy i myślicieli, którzy inaczej byliby skazani na zagładę, a dzięki niemu znajdowali ochronę. Zespół laboratorium prowadził także sabotaż, nielegalnie wysyłając szczepionkę do gett w polskich miastach, równocześnie produkując litry osłabionej surowicy dla Wehrmachtu.

Jednym z naukowców chronionych przez Weigla – chrześcijanina – był utalentowany żydowski immunolog Ludwik Fleck. Wysłany do Buchenwaldu i zmuszony do produkcji szczepionki przeciwtyfusowej pod kierunkiem sadystycznego lekarza Erwina Dinga-Schulera, Fleck musiał dokonać trudnego wyboru między naukowymi ideałami a prawdą sumienia. Wykazał się wielkim heroizmem, bo ryzykował życie, szczepiąc najbardziej zagrożonych więźniów obozu.

Opierając się na obszernych badaniach źródłowych i wywiadach z tymi, którzy przeżyli, Arthur Allen opowiada poruszającą historię tych dwóch odważnych naukowców.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Elżbieta | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Nie do końca podoba mi się sposób w jaki została napisana ta książka. Autor często odbiega od głównego tematu i jakoŚ całoŚć źle się czyta. Zdecydowanie lepiej klimaty przedwojennego Lwowa przedstawił Mariusz Urbanek w "Gienialni. Lwowska szkoła matematyczna" gdzie również przypomniana jest postać profesora Waigla.

Trochę wstyd, że postać tego człowieka została zapomniana, a przecież ..."Niemcy oferowali mu katedrę w Berlinie, Rosjanie instytut w Moskwie.Polacy dali (...)małe mieszkanko (...) i dużo politycznych kłopotów. To trudna sprawa. Bardzo smutna".
Władze po wojnie tolerowały go jedynie ze względu na osiągnięcia naukowe, ale "nie robiły niczego, żeby uznać jego wkład w naukę czy wartoŚć jego idei. Rząd wycofał jego wieloletnią kandydaturę do Nagrody Nobla. Waigl nie został też mianowany członkiem Polskiej Akademii Nauk, co było okrutnym pominięciem".

Zresztą podejrzewam, że w obecnych czasach "dobra zmiana" też postarała by się o wymazanie takiej postaci i skazać na...

Monika | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Niezwykła książka, w której znalazł się nie tylko opis pracy niezwykłego prof. Weigla, ale i innych naukowców, którzy w czasie drugiej wojny światowej pracowali nad szczepionką przeciw tyfusowi (prof. L. Fleck). Autor ukazuje losy bohaterów w szerokim kontekście społeczno-kulturowym w czasach miedzywojnia i podczas okupacji. Mówi wprost o obecnym na ziemiach Polski antysemityzmie (który jednak jego zdaniem, nie może być stawiany na równi z antysemityzmem niemieckim) i trudnościach jakie mieli Żydzi chcący przed wojną studiować lub pracować naukowo w Polsce.
Ukazuje przedwojenny Lwów - polskie miasto bogate historią i ludźmi, którzy je zamieszkiwali (szczególnie jeśli chodzi o naukowców).
Warto było przeczytać tę książkę by poznać jej niezwykłych bohaterów, szczególnie Weigla, który będąc z pochodzenia Austriakiem świadomie zdecydował być Polakiem i podczas wojny odmówił przyjęcia narodowości niemieckiej. Pod okupacją kontynuował pracę w laboratorium, dzięki czemu uchronił wielu...

tumor | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Niezła książka na temat niezwykle barwnego wycinka historii Polski. Nieco nijaka pod kątem stylu (w ogóle po przeczytaniu nie pamiętamy, czy miała jakiś styl), natomiast zdecydowanie wartościowa ze względu na temat. Napisałbym, że za to właśnie powinni się brać patriotycznie nastawieni pisarze i filmowcy, ale patrząc na efekty ich działań podejrzewam, że autorowi dobrze zrobił emocjonalny dystans do opisywanych zagadnień.
Książka łączy prawdę historyczną i ciekawe anegdoty, przybliża bohaterów bez stawiania im pomnika, nie jest baśnią o dobrych nas i złych innych, czyli jest w sam raz dla ludzi, którzy lubią dobrą rozrywkę połączyć z przyswajaniem wiedzy.
Warto, naprawdę!

haLina | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Czasami wstyd, że tak słabo znamy polską historię... Tak mało u nas opowieści o wybitnych uczonych, ludziach którzy pomagają innym a niekoniecznie giną z bronią w ręku. Książka jest doskonała a przede wszystkim opowiada o praktycznie nieznanych historiach. Dla miłośników przedwojennego Lwowa, dla miłośników historii odkryć naukowych i dla miłośników wojennych historii - polecam!

Patrycja | 2016-10-03

Fajnie, że ta książka powstała o Weiglu niewiele sie mówi, a o Flecku prawie wcale, a warto te postacie poznać i zobaczyć jak wielki wkład mają w medycynę i w historię polskiej medycyny. Pokazuje też, że to ludzie niezłomni - pomimo wojny, głodu, strachu, wszechobecnej dehumanizacji robili swoje, nie poddawali się. Jednak jeśli chodzi o samą książkę, to jakoś nie porywa stylem. Czasami autor odchodzi od głownego tematu. Nie powiem że książka jest kiepska, myślałam, że bedzie coś bardziej wow

Katarzyna | 2016-05-02

Jestem matematykiem, kocham Lwów i uwielbiam Czarne. Jak więc mogę nie lubić tej książki? Do kompletu polecam jeszcze "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariusza Urbanka.
Warto przeczytać.

Aleksandra | 2018-03-18

Bardzo ciekawa, broni się historią. Kilka nieścisłości, czasem stylistycznie niezbyt. Ale warta uwagi.

Szymon | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Warto się dowiedzieć, dlatego trzeba przeczytać...

Ula | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Świetnie napisana książka. Mnóstwo postaci, faktów, dat. polecam.

Paulina Grządka | 2018-12-19