Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

David I. Kertzer Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe
Data 1. wydania:
2015-01-06
Jan Dzierzgowski
Czarne
antysemityzm Benito Mussolini faszyzm historia kościół katolicki literatura faktu międzywojnie Pius XI polityka tajny wywiad totalitaryzm Watykan
historia
Jan Dzierzgowski
Historia [Czarne]
Inne

Fantastyczna i wciągająca lektura. Z racji ogromu danych, nazwisk, pozycji w ówczesnej polityce różnych osób miejscami czyta się naprawdę trudno, ale bez wątpienia książka jest tego warta. Ogrom pracy autora pokazuje, ze dla Kościoła ważniejsze od życia ludzkiego były kontakty z faszystowskim rządem, fundusze i liczne przywileje. Stosunki między tymi państwami można...

Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie.

To barwna opowieść o ludziach władzy, dzieje dwóch postaci, które wpłynęły na bieg wydarzeń w XX stuleciu. W 2006 roku światło dzienne ujrzały nowe informacje (niektóre archiwa watykańskie wciąż są zamknięte), dowiedzieliśmy się o ważnych kwestiach.

Tajemnice, skandale, donosy. Jak to wszystko wyglądało?

David...

Ksiązka historyczna opisująca relacje papieża Piusa XI z włoskim dyktatorem (również premierem) Mussolinim jest wykładem historii Włoch, papiestwa i faszyzmu w latach międzywojennych ub. wieku. Obszerne dzieło podaje liczne nawiązania do dokumentów źródłowych i zawiera wiele ilustracji. Wymaga jednak od czytelnika uważności. Dlaczego?
Otóż David Kertzer pisze książkę z tezą...

Świetnie opowiedziana historia walki o rząd dusz między Mussolinim a papieżem Piusem XI, który tak bardzo bał się rozprzestrzeniania czerwonej zarazy – komunizmu, że nie dostrzegł w porę pierwszych objawów faszystowskiej dżumy zanim ta ogarnęła całą Europę. Bogata bibliografia (w tym odtajnione dokumenty z watykańskiego archiwum), wieloaspektowa analiza wydarzeń, wartko...

Fascynująca lektura o przenikaniu się sacrum i profanum. Książka napisana przystępnym językiem, bogata w przypisy, fascynująca lektura. Dawno nie czytałem czegoś równie wciągającego z półki o nazwie historia XX wieku.

Na temat Duce wiemy sporo, natomiast kim był jako człowiek i polityk Pius XI ?
Na początek skorzystam, jako człek z gruntu leniwy, z tego, czego możemy się dowiedzieć o Piusie XI z poczciwej Ciotki Wiki :-)
Otóż - Ambrogio Damiano Achille Ratti, bo pod takim imieniem urodził się późniejszy papież, był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, mającym trzy doktoraty (z...

Książka Davida I. Kertzera jest pod każdym względem znakomita. Autor w niezwykle fascynujący sposób opowiada o roli jaką Watykan odegrał w powstaniu i umocnieniu reżimu faszystowskiego we Włoszech. Kościół nie tylko nie potępiał przyznania Żydom statusu obywateli drugiej kategorii, ale wręcz dostarczał najważniejszego uzasadnienia dla tej polityki. Historia relacji Piusa XI...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Biografie
  • Wydawnictwo Czarne
  • Historyczne

David I. Kertzer Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie Zobacz więcej