Templariusze

I templari
9788324701902
templariusze, zakon
historia

Pasjonujące i pełne tajemnic dzieje zakonu templariuszy napisane od nowa! Po siedmiuset latach od procesu o herezję i czyny nierządne, zakończonego wyrokiem skazującym zakonników na śmierć, Barbara Frale odnalazła w watykańskich archiwach niezwykły dokument.

Marcin | 2012-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Polecam tę pozycję. Szczególnie ze względu na poruszane przez autorkę kwestie procesu, na nowo zweryfikowane dzięki odnalezionemu przez nią w archiwach Watykanu, protokołu z przesłuchania najwyższych dostojników Zakonu, które odbyło się w zamku Chinon nad Loarą. Naukowcy wiedzieli o istnieniu tego dokumentu, został on jednakże źle skatalogowany i na kilka wieków "zaginął".
Reszta książki w sposób bardzo syntetyczny, ale z wieloma ciekawymi przemyśleniami i teoriami, przybliża dzieje Zakonu. Co ważne polityka nie odgrywa w tej pracy najważniejszej roli, czym często autorzy prac historycznych próbują przytłaczać czytelnika. Napisana przystępnym językiem, nie skierowanym wyłącznie do fachowców. Jest to mówiąc krótko, popularnonaukowa wersja naukowych badań autorki. Popularnonaukowa nie znaczy przy tym gorsza.

TomBird | 2011-12-23

Książka po prostu "słaba". Mnie w żadnym wypadku nie zaciekawiła i z trudem dotarłem do jej końca. Wszystkim którzy zastanawiają się nad jej lekturą, radzę zastanowić się nad innymi pozycjami. Z pewnością znajdziecie w nich więcej rzetelnych informacji na temat tego fascynującego zakonu.

RobertAdam | 2014-08-12

Słaba pozycja. Ktoś kto zainteresowany tematyką Templariuszy sięgnąłby po tę książkę jako pierwszą traktującą tym temacie były bardzo zawiedziony i wręcz zniechęciłby się. W mojej ocenie autorka zbyt chaotycznie podeszła do tematu. Zgodzić się należny, iż są w książce przedstawione nowe fakty dotyczące Templariuszy, ale są one dostrzegalne tylko dla wprawnego czytelnika, który ma już wiedzę na ten temat. Niewątpliwie książka zawiera dużo faktów, opisów zasad zakonu i informacji o życiu codziennym. Zbyt szerokie chyba jedna jest wprowadzenie w temat, a sama wiedza nieusystematyzowana. Książkę czyta się ciężko. Ja osobiście z ulgą odetchnąłem dobiegając jej końca. Są na rynku wydawniczym o wiele lepiej napisane pozycje na ten temat, sama autorka takie podaje w bibliografii. Nie chciałbym nikogo zniechęcać, ale sugeruję zacząć przygodę z Templariuszami od czegoś bardziej wciągającego.

Olanzapine | 2016-02-22

Czytałam już jakiś czas temu, ale zrobiła na mnie ogromne wrażenie i po paru latach zabrałam się za nią ponownie, co bardzo rzadko się zdarza. Polecam jak najbardziej.

Kamila Różańska | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Książka była moim pierwszym źródłem nauki o templariuszach. Jako, że zakon bardzo mnie interesuje, dowiedziałam się wiele przydatnych rzeczy, ale książka była napisana w niezbyt przyjemny sposób i nie mogłam przebrnąć przez niektóre rozdziały, mimo że są bardzo krótkie.

legionWarsaw | 2017-03-31
siwyy_24 | 2016-03-14