Klątwa Tutanchamona. Historia niedokończona egipskiego władcy

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Tutankhamen's Curse
978-83-7510-909-2
Egipt, historia, Tutanchamon, mumia, klątwy
Lady_B

Otwarcie grobowca Tutanchamona było jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń w dziejach archeologii. Łączyło się z tym wszystko – złoto, skarby, śmierć, królewska mumia i klątwa – co sprawia, że starożytny Egipt wciąż fascynuje… Autorka prowadzi czytelnika od dziejów kolejnych ekspedycji, które przyczyniły się do odkrycia grobowca Tutanchamona, poprzez odtworzenie jego relacji rodzinnych i...

Autorka prowadzi czytelnika od dziejów kolejnych ekspedycji, które przyczyniły się do odkrycia grobowca Tutanchamona, poprzez odtworzenie jego relacji rodzinnych i historii panowania po nader ciekawe refleksje na temat losu, jakiego oczekiwał w zaświatach. Zgłębia też niesłabnące zainteresowanie Zachodu mumiami i ich klątwami.

Barwnie i przystępnie napisana książka obala wiele popularnych mitów i wyobrażeń na temat faraona oraz klątwy, jaka rzekomo dosięgła tych, którzy zakłócili jego spokój. Autorka nie tylko opisuje, jaką sensację wzbudziło we współczesnym świecie odkrycie grobowca tego nieznanego bliżej władcy, ale też na podstawie wyników najnowszych badań archeologicznych i laboratoryjnych rekonstruuje życie i śmierć młodego króla, stopniowo ukazując wyzierającą spoza złotej maski jego prawdziwą twarz.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Getos | 2013-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Książkę "pochłania się" bardzo przyjemnie, ma wiele ciekawych informacji, a do tego świetnie przedstawione są odkrycie i eksploracja grobowca Tutanchamona przez Cartera, włącznie z autopsją ciała tego faraona dokonaną przez Derry`ego. Warto przeczytać, świetne wydanie Rebisa to już norma. Jedyne co mam tej książce do zarzucenia, to ten troszkę sensacyjnie brzmiący tytuł "Klątwa Tutanchamona" bo z nią autorka rozprawia się na kilkunastu stronach :)

Shetani | 2013-07-09
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Są takie postacie historyczne, o których każdy kiedyś słyszał i nie mam tutaj na myśli zdobywania wiedzy na lekcjach historii. Po prostu są to takie osoby, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się terenów czy granic, na politykę, na władzę. Jest też taka postać, która ma większe znaczenie jeśli chodzi o tajemnicę i niedomówienia historyczne. Na swój sposób wzbudza naszą fascynację i ciekawość. Mowa oczywiście o Tutanchamonie.

Tutanchamon był jednym z władców Egiptu z XVIII dynastii. Jego rządy nie trwały zbyt długo, a panowanie rozpoczął w wieku mniej więcej 8 lat. Nie można powiedzieć, że zrobił on dla Egiptu coś wielkiego i znaczącego, ponieważ tak nie było. Było mnóstwo innych władców, którzy faktycznie wywarli wpływ na kulturę i rozwój tego pięknego kraju, jednak prawdopodobnego syna Echnatona nie można do nich niestety zaliczyć. Dlaczego więc na pytanie o najsłynniejszego faraona przychodzi na myśl jego imię? Odpowiedź jest prosta – z powodu tajemniczej klątwy.

Joyce...

Kasia | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Sięgając po tę książkę, własciwie nie wiedziałam czego się spodziewać. Zaczęłam czytać tak jak lubię najbardziej, czyli z wolną od cudzych opinii głową. Miałam przed sobą jedynie pięknie wydaną książkę. Musze powiedzieć, że się nie zawiodłam. Bardzo dobrze napisana próba odtworzenia losów Tuth Anh Amona, jego życia i śmierci oraz opis prowadzonych wykopalisk. Fakty historyczne nie przytłaczają, wplatają się w fabułę.

Nefer | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Gdy zobaczyłam grzbiet tej książki w księgarni, chciałam ją z marszu odrzucić ze względu na sam tytuł, który sugeruje, że jest to kolejna książka mająca na celu udowodnienie istnienia klątwy. Nic bardziej mylnego, klątwie poświęcony jest jeden rozdział, który zdecydowanie ją neguje.
Sięgając po tę pozycję należy się przygotować na to, że autorka przez pół książki opisuje odnalezienie grobu, co na dłuższą metę robi się nużące. Następnie przechodzi do opisu mumii jak i relacji rodzinnych faraona, oczywiście zaznaczając, że nic nie jest pewne. W gruncie rzeczy dowiadujemy się niewiele więcej, niż możemy przeczytać w wydaniu National Geographic z 2010 roku, jedynie styl pisania jest bardziej rozległy.
Podsumowując: jest to idealna książka dla osoby, która na co dzień nie interesuje się zbytnio starożytnym Egiptem, ponieważ rzeczywiście zawiera dużo opisów i cytatów. Ci, którzy posiadają wiedzę w tym temacie mogą ją sobie z powodzeniem odpuścić.

Imachuemanch | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Jak inni już podkreślili - tytuł książki jest dosyć niefortunny z oczywistych powodów. Tym bardziej - jak też zostało zauważone - że rozprawia się z "klątwą" w drugiej części książki na kilkunastu stronach.

Sama książka jednak jest dziełem z najwyższej półki. Nie wiem, czy w języku polskim ukazała się inna kompletna i bardzo dobra synteza dotycząca Tutanchamona i wszystkiego, co z nim związane. Autorka jest dosyć wziętym egiptologiem. Rewelacyjnie przedstawia temat, nie zawężając się jedynie do osoby tytułowej, lecz zarysowując bardzo szerokie tło, jakim jest epoka "amarneńska", odwołując się do bogatej i świetnej (fachowej) literatury; a także dziejów odkrycia i badań współczesnych. Nie można nie polecić, nawet komuś, kto się starożytnym Egiptem w ogólności nie interesuje. Autorka ma talent przedstawiać zawiłe problemy w przystępny i zrozumiały sposób.

W dodatku wydane przez Dom Wydawniczy Rebis w jego wspaniałej serii historycznej. Przyznam, że na obecną chwilę jest to moje...

monika | 2013-10-25
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 25 października 2013

Napisana bardzo dostępnym językiem (nawet dla laika) historia odkrycia grobowca Tutanchamona.

Anchesenamon | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Świetna książka. Zbiera wszystko to, co do tej pory udało się odkryć na temat Tutanchamona. Przestawia wiele aspektów jego historii - m.in. odkrycie grobowca, domniemane koligacje rodzinne, przeprowadzane nad mumią badania oraz wszelkie klątwy z którymi wiązano tego faraona. Bardzo dobrze napisana książka, przedstawia obecny stan badań i wiele możliwych wyjaśnień oraz interpretacji. Pokazuje sprawę Tutanchamona z wielu perspektyw. Świetnie się czyta.

jovika | 2014-12-01

książka, którą dostałam na urodziny od przyjaciółek. prezent trafiony w 1o. nie tylko więcej dowiedziałam się o Tutanchamonie, ale i go bardziej polubiłam.
polecam dla tych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedze nie tylko o królu, ale i o całym egipskim świecie z tamtych czasów.

| 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013