Święty Franciszek z Asyżu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
St. Francis of Assis
9788321119526
Łukasz Kuć

Pierwsza rzecz, z jakiej trzeba zdać sobie sprawę, jeśli chodzi o świętego Franciszka, zawiera się w fakcie, od którego zaczyna się historia; w tym mianowicie, że nazywając siebie od początku trubadurem, a później trubadurem nowej i szlachetnej pieśni, nie używał jedynie metafory, ale rozumiał siebie znacznie lepiej, niż go rozumieją uczeni. Był do ostatniej udręki ascezy Trubadurem. Był Kochankiem. Był kochankiem Boga i był prawdziwym kochankiem ludzi, co jest zapewne znacznie rzadszym powołaniem mistycznym.

Święty Franciszek z Asyżu to jedno z pierwszych dzieł literackich, jakie powstały po nawróceniu autora na katolicyzm. G.K. Chesterton, angielski mistrz paradoksu i humoru, kreśli postać Świętego jako wiernego wykonawcy swej misji, której istotą była odnowa Kościoła, a motorem miłość Boga i bliźniego.

źródło opisu: Wydawnictwo PAX, 2014

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MacG | 2016-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2016

Dobra lektura o Biedaczynie z Asyżu i jego czasach, choć trzeba się nieco oswoić ze stylem Chestertona.

| 2015-07-08

Piękne słowa o pięknym człowieku.

Damian Zabawski | 2012-10-24

Ciekawa książka. Momentami trudno przebrnąć.

basklar | 2011-07-15

Bardzo barwnie napisana biografia św. Franciszka - prawie jak jakaś książka przygodowa…

Gabriel | 2011-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2011

Według mnie jest to książka trudna. Nie pierwszy raz czytałem Chestertona, jednak do tej pory w zazwyczaj w innych "ujęciach". Nie chciałbym zniechęcać nikogo do jej przeczytania, a zachęcam chociażby po to, aby "zmierzyć skalę trudności" na podstawie innych opinii.

Zapewne Św. Franciszek to postać wyjątkowa. G.K. Chesterton ucieka świadomie od aspektów typowo historycznych, nie dba o daty i chronologię. Pisze raczej o wydarzeniach i okolicznościach związanych z człowiekiem, który "zmęczonym w wierze" daje nowe światło (ale czy na pewno nowe?) i nową drogę. Św. Franciszek czynem i wiarą prostuje kręte ścieżki ludzkich żywotów, a autor próbuje naświetlić znaczenie tej "Bożej iskry" dla ludzi współczesnych.

Delikatne potraktowanie tematu przez autora pozwala zobaczyć jakby "cień" Świętego, człowieka delikatnego, oddanego i szukającego "właściwej" drogi do realizacji Bożych wobec niego planów. Któż z nas umiałby zostawić "ojca i matkę" oraz "dobra tego świata", porzucając to...