Święty Franciszek z Asyżu

Okładka książki Święty Franciszek z Asyżu Gilbert Keith Chesterton
Okładka książki Święty Franciszek z Asyżu
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX biografia, autobiografia, pamiętnik
St. Francis of Assis
Instytut Wydawniczy PAX
2014-01-01
1999-06-25
9788321119526
Artur Chojecki
święty Franciszek kościół Katolicki chrześcijaństwo hagiografia żywoty świętych średniowiecze teologia

Bardzo dobra książka o św. Franciszku z Asyżu. Tytułowa postać jest tu przedstawiona inaczej niż zazwyczaj w literaturze. Dużo barwnych opisów oraz anegdot, które pokazują człowieczeństwo Biedaczyny. Silny nacisk kładziony jest na poetyckość duszy Franciszka i na źródło jego zachwytu nad stworzeniem, którym jest Bóg i Jego miłość. Momentami pozycja trudna w przekazie, ale na pewno wartościowa. Zdecydowanie polecam!

Dobra lektura o Biedaczynie z Asyżu i jego czasach, choć trzeba się nieco oswoić ze stylem Chestertona.

Ciekawa książka. Momentami trudno przebrnąć.

Ciekawa książka. Momentami trudno przebrnąć.

Bardzo barwnie napisana biografia św. Franciszka - prawie jak jakaś książka przygodowa…

Według mnie jest to książka trudna. Nie pierwszy raz czytałem Chestertona, jednak do tej pory w zazwyczaj w innych "ujęciach". Nie chciałbym zniechęcać nikogo do jej przeczytania, a zachęcam chociażby po to, aby "zmierzyć skalę trudności" na podstawie innych opinii.

Zapewne Św. Franciszek to postać wyjątkowa. G.K. Chesterton ucieka świadomie od aspektów typowo historycznych, nie dba o daty i chronologię. Pisze raczej o wydarzeniach i okolicznościach związanych z człowiekiem, który "zmęczonym w wierze" daje nowe światło (ale czy na pewno nowe?) i nową drogę. Św. Franciszek czynem i wiarą prostuje kręte ścieżki ludzkich żywotów, a autor próbuje naświetlić znaczenie tej "Bożej iskry" dla ludzi współczesnych.

Delikatne potraktowanie tematu przez autora pozwala zobaczyć jakby "cień" Świętego, człowieka delikatnego, oddanego i szukającego "właściwej" drogi do realizacji Bożych wobec niego planów. Któż z nas umiałby zostawić "ojca i matkę" oraz "dobra tego świata", porzucając to wszystko bez zastanowienia i "tęsknoty". Gdzie podziała się nasza "wolność", gdzie ideały, gdzie w końcu miłość do bliźnich. Chesterton pokazuje nam jeden przykład - to Św. Franciszek - i zaprasza do "poświęceń"; może od razu nie tej miary, ale dajmy dojść do głosu naszej "uciśnionej" duszy. Nie zginiemy... a może otrzymamy Nowe Życie!

Jak zwykle zamieszczam cytaty...

• Chesterton
  • Biografie i wspomnienia