Absolutnie prawdziwy pamiętnik

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ivy

Błyskotliwa opowieść o dojrzewaniu i sile przyjaźni, która zręcznie przeplata zabawne treści z odrobiną zadumy nad ludzkim losem. Nastoletni Arnold Spirit wiedzie nudne życie w zabiedzonym rezerwacie Indian Spokane, rysując karykatury, dowcipne historyjki komiksowe i wspólnie ze swoim rówieśnikiem, przyjacielem o imieniu Rowdy, komentuje prześmiewczo codzienne sprawy. Kiedy jeden z...

Nastoletni Arnold Spirit wiedzie nudne życie w zabiedzonym rezerwacie Indian Spokane, rysując karykatury, dowcipne historyjki komiksowe i wspólnie ze swoim rówieśnikiem, przyjacielem o imieniu Rowdy, komentuje prześmiewczo codzienne sprawy. Kiedy jeden z nauczycieli namawia Arnolda, aby koniecznie zaczął dążyć do lepszej przyszłości i uciekł od otaczającej go beznadzei, Arnold przenosi się do szkoły w mieście i natychmiast staje się wyrzutkiem we własnej społeczności oraz dziwadłem wśród nowych znajomych.

Arnold przeżywa typowe rozterki nastolatka, czasami odnosi triumfy, kiedy indziej zaś ponosi porażki, a jego dziennik staje się uniwersalną kroniką dorastania chłopca, który próbuje przeciwstawić się losowi.

Jedna z najlepszych powieści młodzieżowych XXI wieku wg „Time'a”, „Glamour”, Amazona, Buzzfeed, NPR, użytkowników portalu Goodreads i wielu innych.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/absol...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/absol...»

EmiliaSzzz | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Opowieść, w której w humorystyczny i lekki sposób przedstawione są poważne trudności związane z dorastaniem młodego Indianina w Stanach Zjednoczonych. Wyobcowanie, brak tolerancji, poczucie przynależności, radzenie sobie z biedą i codziennością rdzennych Amerykanów plus zwyczajnie problemy wieku dorastania każdego nastolatka. Warto przeczytać.

_abi_ | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Cudowna, pełna humoru opowieść o tolerancji, odwadze i problemach młodych ludzi żyjących w świecie pełnym okrucieństwa.
Po części autobiograficzna książka dodająca odwagę, wiarę w siebie i w swoje możliwości.

tulila | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

To jakiś żart? Tak mało czyteników i taka niska ocena? Absolutnie wspaniała, mądra, błyskotliwa, zabawna książka dla każdego.

Monika | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

"Och, i byłem bardzo chudy. Gdy odwracałem się do kogoś bokiem, znikałem"

Błyskotliwa opowieść - pamiętnik o dojrzewaniu i sile przyjaźni. Zaduma na życiem i przemijaniem. Świetna książka dla młodzieży.

Szkolny_Klub_ | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Głównym bohaterem powieści jest Arnold Sprit. Chłopiec mieszka w rezerwacie Indian Spokane. Różni się od innych dzieci. Ma wodogłowie. Charakteryzuje się drobną postawą ciała. Arnold ma sporą wadę wzroku, więc nosi okulary. Większość dzieciaków go nie lubi. Mały posiada tylko jednego przyjaciela - Rowd 'ego.

Arnold należy do osób wyjątkowych, gdyż nie brakuje mu odwagi. Chłopiec nie chce być dłużej pośmiewiskiem. Zmienia szkołę. Rozpoczyna naukę w Readan. Większość tamtejszej społeczności jest do niego wrogo nastawiona z powodu jego pochodzenia. Chłopiec przeciwstawia się szkolnemu liderowi, w ten sposób udaje mu się zdobyć szacunek w szkole. Zaprzyjaźnia się również ze szkolną pięknością. Odkrywa tajemnicę Penelopy. Dochodzi do wniosku, że każdy ma jakieś słabości. Penelopa cierpi z powodu bulimii, co wprawia w zdumienie naszego bohatera. Dziewczyna sprawia wrażenie silnej, niezależnej osoby. Jest piękna, szczupła. Nie brakuje jej pieniędzy. Dobrze się uczy. Chłopiec zapewnia...

Klaudia Cebula | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Poznajcie Arnolda.

Arnold nie wygląda jak jego imiennik, znany idol damskiej i męskiej publiczności amerykańskiego kina.

Arnold urodził sie z wodogłowiem. Jego szczęka mieści o dziesięć zębów więcej niż szczęka typowego nastolatka.

Jest wysoki i chudy, ale... ma długie ręce, duże dłonie i wielkie stopy. Ma też ogromną głowę, której zawdzięcza swoją ksywę "Globus".

Arnold ma słaby wzrok i nosi grube okulary. Na domiar złego jąka się i sepleni.

Ponadto Arnold urodził się w rezerwacie. Jest Indianinem z krwi i kości. Ale i tak wszyscy wokół twierdzą, że jest jabłkiem - czerwony na zewnątrz, biały w środku.

Nic z powyższych nie dręczy życia chłopaka jak fakt, że jest biedny.

Jego rodzina jest tak biedna, że czasem głodują po 18 godzin. Są tak biedni, że nieraz na święta zostaje ojcu w kieszeni tylko kilkadziesiąt dolców. Ojciec świadom, że nie jest im w stanie urządzić świąt, bierze gotówkę i co roku ją przepija.

Spiritowie są tak biedni, że gdy zachorował najlepszy...

Weronika B | 2015-05-26

Powiem szczerze, nie rozumiem tej słabej oceny. Nie spotkałam się wprawdzie z polskim tłumaczeniem, więc może dlatego ta książka jest tak mało popularna. Jednak nie zmienia to faktu, że Pamiętnik zasługuje na zdecydowanie więcej niż 5 gwiazdek.

Historia ma w sobie wszystko, czego możnaby sobie od tego typu książki życzyć. Jest humor, autoironia, ironia, a także smutek. I przede wszystkim wiele mądrych, życiowych przemyśleń, przedstawionych z perspektywy 14- latka.

Junior i jego losy trafiają do czytelnika i chwytają za serce. Czy jest to historia o pewnym rodzaju American Dream? Z pewnością. Czy jest pełna tak typowego dla Amerykanów patosu, hymnów o wielkości Ameryki i opiewania życia za oceanem? Nie, nie jest. Dlatego jeśli ktoś ma ochotę na przekomiczną, miejscami tragiczną, historię młodego Indianina w "białym" świecie, to powinien sięgnąć po "Pamiętnik".

Lista najczęściej krytykowanych w USA książek w 2017 roku

Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy – ALA (American Library Association) opublikowało na swojej stronie nową listę najczęściej krytykowanych i zakazanych książek. Organizacja publikuje spis każdego roku i uwzględnia w nim takie działania jak usuwanie książek z ogólnodostępnych bibliotek oraz szkół.

Trwa Tydzień Zakazanych Książek

Właśnie rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek. Wydarzenie organizowane jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy i ma na celu upublicznienie debaty o wolności słowa, tolerancji i prawa do wygłaszania własnych opinii. Tydzień Zakazanych Książek potrwa w tym roku od 27 września do 3 października. W Polsce organizowany jest po raz piąty.