Trois contes

- Kalendarzyk życia i twórczości Flauberta
- Prostota serca
- Legenda o świętym Julianie Szpitalniku
- Herodiada
(Wstęp, przypisy, Kalendarzyk opracował Jerzy Parvi)

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kolejny raz jestem urzeczona pięknem flaubertowskiej prozy. "Trzy opowiadania" odnalazłam przypadkiem na półce małej biblioteczki na moim osiedlu. Wychowana na Lucy Maud Montgomery oraz Louise Amy Alcott jestem fanką takowych klimatycznych miejsc. Wracając do opowiadań są one jak zwykle mistrzowskim portretem rzeczywistości. Napisane przez autora w późniejszym okresie jego kariery, utrzymanej jeszcze w realizmie ciążą już ku naturalizmowi i zwiastują rychłe nadejście Zoli czy Maupassant'a. Mowa tu głównie o "Herodiadzie" oraz "Prostocie serca". "Legenda o Świętym Julianie Szpitalniku" pozostaje syntezą opowieści realistycznej i romantycznej. Szczególnie polecam czytelnikom, którzy są zafascynowani stroną stylistyczną literatury.