Wylecz się sam. Megadawki witamin

2016-05-11
2016-05-11
Krzysztof Światły

Okładka książki Witamina C historia prawdziwa Steve Hickey, Andrew W. Saul
Witamina C his... Steve Hickey, Andre...
Okładka książki Niacyna b3 w leczeniu Abram Hoffer, Andrew W. Saul
Niacyna b3 w l... Abram Hoffer, Andre...

Gdyby nie przesadne wychwalanie wegetarianizmu i jeszcze kilka szczegółów, których nie potrafię teraz przywołać z odmętów pamięci, dałabym 10.

Dzięki stosowaniu porad zamieszczonych w tej książce choruję rzadziej i naprawdę czuję się lepiej. Witamina C stosowana w dużych ilościach (kilka gramów dziennie),niacyna (2-3 g),wit. D z K2 (zatrzymanie kruszenia się szkliwa),magnez z witaminą B6 (złagodzenie PMS i bólu miesiączkowego) to już od pewnego czasu zawartość mojej domowej apteczki. Szczerze polecam tę książkę! Tak samo jak rezygnację z past z fluorem!

W książce jest wiele cennych informacji na temat dawek witamin jakie warto suplementować, ale jest też mnóstwo rażących błędów - pisanie o wlewach z kwasu askorbinowego bez wspomnienia o jej zbuforowaniu czy mylenie jodu z jodyną jest nie do pomyślenia w książce o zdrowiu. Nie wiem czy jest to błąd autora czy nieumiejętne tłumaczenie.
Inne dziwactwa w tej książce:
- Autor jest wrogiem mięsa, uzasadniając, że znajduje się w nim dużo chemii. Wychwala za to jedzenie popcornu (obecnie praktycznie wszystkie ziarna kukurydzy to GMO) i innych warzyw, nie wspominając, że one też są traktowane szaloną ilością oprysków.
- Autor jest zwolennikiem jedzenia przez dzieci płatków z mlekiem na śniadanie i cytuję: "krakersy z serem i ciastka popijane mlekiem to dobre wieczorne przekąski."
- Rozwiązaniem autora na pozbycie się pestycydów z owoców to mycie ich płynem do naczyń
- Autor sugeruje ze zakwaszenie organizmu i zakwaszenia żołądka to to samo.

Inne dziwactwa w tej książce:
- Autor...

Autor książki sugeruje zażywanie "megadawek" witamin, by uleczyć wiele współczesnych schorzeń, które - jego zdaniem - są spowodowane "meganiedoborami" tychże witamin.

Niestety w większości przypadków jego rozumowanie jest całkowicie błędne - sugerowanie, że w naszej diecie jest za dużo białka i zdecydowanie za mało witamin wydaje się być mocno naciągane - więszkość dietetyków raczej nie zgodziła by się z tym twierdzeniem (za wyjątkiem kilku substancji, takich jak magnez, jod czy witamina D, których braki rzeczywiście sa powszechne na całym świecie).

Według mnie jest dokładnie odwrotnie - współczesna dieta zakończyła czasy chorób wywoływanych znacznymi niedoborami podstawowych witamin, takich jak A, tiamina, czy też ryboflawina, których ogromne ilości zaleca autor,
zaczęliśmy za to spożywać ogromne ilości cukru, niskiej jakości mięsa i produktów zbożowych, które nie są wystarczające pod względem zawartych w nich aminokwasów, co rzeczywiście może źle wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.

Bardzo interesujące jest nastomiast działanie dwóch witamin w znacznie większych ilościach (chodzi tu o witaminę C oraz B3, czyli niacynę),które pomimo braku jednoznacznych metaanaliz wykazujących ich pozytywne działanie wydają się być bardzo obiecujące w niektórych przypadkach (przeziębienie, stany lękowe). Na pewno nie są jednak lekarstwem na każdą chorobę, jak życzyłby sobie dr Andrew Saul.

Czyta się dość przyjemnie, książka się nie dłuży, jednak do samej treści podchodziłbym ostrożnie.

Fantastyczna książka! Wiele cennych informacji, które burzą utarty światopogląd o witaminach. Witamina C lecząca przeziębienia od ręki?! Tak, to możliwe. Sprawdzone na sobie. Pozycja obowiązkowa w biblioteczce zdrowia!

• Zdrowie
  • 2016