Po obu stronach muru

Wydawnictwo: Jaworski
838879745X
literatura piękna

Przez całą noc stałam przy oknie nieruchomo, w stanie graniczącym z szokiem. Żar bijący od pożaru palił mi twarz, dym gryzł w oczy, ale ja wpatrywałam się w płomienie trawiące getto. Nadszedł świt, straszliwie cichy i upiorny, ukazując wypalone skorupy domów i zwęglone ciała ofiar. Nagle jedno z tych ciał zaczęło się ruszać, powoli czołgając się na brzuchu, dopóki nie zniknęło w dymiących ruinach. Inni również dawali oznaki życia. Ale wróg czuwał. Rozległ się suchy terkot karabinu maszynowego i wszystko znowu zamarło w bezruchu.

Justyna_78 | 2012-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2012

Książka to zbiór artykułów które zostały opublikowane w formie książkowej. Zaangażowanie autorki jako świadka sprawiło, że całe życie spędziła mówiąc i pisząc o getcie warszawskim i cierpieniach jego mieszkańców.
Autorka nie opowiada swojej historii, jak się spodziewałam, są to bardziej historie wielu ludzi którzy walczyli i zginęli. Autorka wspomina różne aspekty życia, głównie to próba uchwycenia elementów walki społeczności Żydowskiej.
Książka przepełniona emocjami, rozgoryczeniem z powodu obojętności świata które zdaniem autorki dało zielone światło zagładzie narodu Żydowskiego. Autorka przedstawia fakty że jej naród cały czas toczył walkę o przetrwanie.
Kolejna lekcja o holokauście, czytałam ciekawsze wg mnie relacje naocznych świadków, ale ta też jest warta przeczytania.

Danny1973 | 2018-11-10
Przeczytana: 2004 rok