Japońska polityka zagraniczna 1895-1945

Arcana
2015-01-01
2015-01-01
Japonia historia Japonii militaryzm

Okładka książki Polityka historyczna Łukasz Adamski, Rafał Chwedoruk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Jakub Greloff, Katarzyna Korzeniewska, Wojciech Kunicki, Anna Łabno, Joanna Lubecka, Barbara Markowska, Filip Musiał, Rafał Opulski, Jakub Polit, Arkadiusz Stempin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Joanna Wardęga, Michał Wenklar, Anna Winkler, Jan Wróbel, Maciej Zakrzewski
Polityka histo... Łukasz Adamski, Raf...
Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...

18/2023

Doktor Jakub Polit przeprowadza nas przez dzieje japońskiej polityki zagranicznej od czasów światłego cesarza Meiji i szeregu wielkich mężów opatrznościowych aż do panowania Hirohito i "wielkich" polityków pokroju Hieki'ego Tōjō, którzy sprowadzili na kraj katastrofę.

Doktor kreśli obraz w sposób pasjonujący i nie ma możliwości na nudę. Zresztą tak samo jak w najnowszej historii Japonii. Od kraju, który dopiero w połowie XIX w. został zmuszony do otwarcia się na świat przez armaty okrętu Matthew Perry'ego, aż do rozbłysków nad Hiroszimą i Nagasaki.

Mając przed oczyma Japonię w pierwszej połowie XX wieku widzimy zaborczą politykę i brutalność dla przeciwników. I jest to prawda, ale połowiczna, ponieważ jeszcze na początku stulecia Japończycy respektowali w pełni prawa jeńców i ci byli traktowani wręcz jak goście.

Przede wszystkim jednak Japonia była ścisłym sojusznikiem Wielkiej Brytanii, czyli Ententy, co zostało odwrócone o 180° w latach 30 przez twardogłowych wojskowych i zakończyło się tragiczną katastrofą dla Cesarstwa.

18/2023

Książka opisuje (W dość zwięzły sposób) politykę zagraniczną Japonii, w czasach gdy ten kraj był mocarstwem. Zadziwiającym jest jak państwo które aż do roku 1868 przestrzegało samoizolacji i było uważane na świecie za tajemniczą orientalną despotię dokonało tak szybkiej modernizacji. Równie ciekawym jest fakt że Japonia była postrzegana aż do lat 30 XX wieku jako stabilny element ładu międzynarodowego a potem kraj Tenno szybko stoczył się w otchłań ludobójczych zbrodni co skończyło się jak wiadomo przegraną wojną połączoną z wielkimi dla Japonii stratami i okupacją amerykańską.

Jak na długi czasokres, obejmujący restorację ery Meiji, obie wojny japońsko-chińskie i obie wojny światowe książka jest bardzo zwięzła. Miałem wrażenie, że cesarzowi Meiji poświęcono dysproporcjonalnie dużo miejsca.

• XX wiek
  • Monarchizm