Cygara faraona

Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
Cykl: Przygody TinTina (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Les cigares du pharaon
przygoda
komiksy
Wkp

Tintin poznaje profesora Cyklonika, zwariowanego egiptologa, i razem udają się do Egiptu na poszukiwanie grobowca faraona Kisha-Koshy. Znajdują ów okazały grobowiec, a w nim zaginionych egiptologów oraz trumny dla nich przygotowane. Tintin zauważa też cygaro z banderolą z symbolem faraona, ale nie udaje mu się go zbadać, bo zostaje uśpiony i zabrany na statek przemytników opium. Przestępcy, w obawie przed podążającą w ślad za nimi strażą graniczną, wyrzucają za burtę Tintina i Milusia zamkniętych w trumnach. Jak przyjaciołom uda się wydostać z opałów i czy Tintin dowie się, co wspólnego mają cygara z faraonem?...

Na kartach tego albumu poznajemy wiele postaci, które od tej pory będą towarzyszyć (na różne sposoby) Tintinowi w jego przygodach. Mowa tutaj przede wszystkim o dwóch cudacznych policjantach, Tajniaku i Jawniaku, lizbońskim handlarzu Oliveirze de Figueira oraz miliarderze i bandycie Rastapopoulosie.

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

Apfelbaum | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok, Komiksy
Przeczytana: 06 października 2017

Jestem lekko rozczarowany tym komiksem. Jest bardziej w stylu pierwszego tomu. Tintin jest w podróży akcja biegnie w szalonym tempie, ale nie ma tej lekkości i zabawnych nawiązań jakie były w drugim i trzecim albumie. Akcja ma miejsce nie tylko w Egipcie, ale również w Arabii, oraz Indiach.

bibi | 2016-04-22
Przeczytana: kwiecień 2016

W "Cygarach faraona" Tintin spotyka na statku szalonego profesora Cyklonika, egiptologa, który poszukuje grobu faraona Kisha-Kosha. Razem odnajdują tajemnicze znaki i cygara, które powodują lawinę nieszczęśliwych wydarzeń. Tu zaczyna się ciąg niezaplanowanych spotkań, pościgów, ucieczek, perypetii głównego bohatera. Kolejno zmieniają się tylko miejsca (znów świetnie zilustrowane) i osoby drugoplanowe, które czyhają na życie Tintina (np. lizboński handlarz Oliveir de Figuere, czy miliarder Rastapopulus). Życie głównego bohatera nie raz jest na granicy. W końcu, dając czytelnikowi porcję przygód, uchodzi cały.

Dialogi i efekty dymków komiksowych są bezbłędne. Opowiadanie kreską dokładne i przyjemne w odbiorze. Wizualizacja pomaga śledzić akcję, doskonale obrazuje ludzi i miejsca, ich charaktery i specyfikę.

Wkp | 2016-04-14

EGIPSKIE TAJEMNICE

Od premiery tego tomu minęło już prawie 85 lat, a przygody Tintina wciąż są wznawiane i wciąż chętnie sięgają po nie kolejne pokolenia czytelników. Cóż się jednak dziwić, skoro to naprawdę znakomita seria bawiąca czytelników w każdym wieku.

Nasz dzielny reporter Tintin nigdy nie miał lekko, lekko więc mieć nie będzie i tym razem, chociaż rejs, jaki odbywa statkiem zmierzając do Szanghaju wydaje się być spokojny, aż wręcz nudny. Ten brak zdarzeń, które zapewniłby nieco rozrywki przerywa nagle pościg pasażera, nieco szalonego profesora Cyklonika za pradawnym zwojem. Zwój ów wyznacza miejsce, w którym znajduje się grobowiec faraona Kisha-Kosha, a w nim skarby. Szukało go wielu, nikt jednak nigdy nie powrócił. Rządny przygód Tintin decyduje się udać tam razem w profesorem, a gdy ten znika, jak jego poprzednicy, wyrusza za nim w głąb odkrytego grobowca. Tajemnic jest wiele, pytań tak samo – czemu na przykład na znalezionych cygarach jest pieczęć faraona – ale...