rozwińzwiń

Barbarella

Okładka książki Barbarella Jean-Claude Forest
Okładka książki Barbarella
Jean-Claude Forest Wydawnictwo: Kurc komiksy
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Barbarella
Wydawnictwo:
Kurc
Data wydania:
2017-09-18
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-18
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394775322
Tłumacz:
Wojciech Birek
Tagi:
barbarella s-f
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rozbitkowie czasu - część 1 Jean-Claude Forest, Paul Gillon
Ocena 6,1
Rozbitkowie cz... Jean-Claude Forest,...
Okładka książki You are There Jean-Claude Forest, Jacques Tardi
Ocena 6,0
You are There Jean-Claude Forest,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Gotham Central: Corrigan Ed Brubaker, Stefano Gaudiano, Greg Rucka
Ocena 8,3
Gotham Central... Ed Brubaker, Stefan...
Okładka książki Gotham Central: Klauni i szaleńcy Ed Brubaker, Michael Lark, Greg Rucka
Ocena 8,0
Gotham Central... Ed Brubaker, Michae...
Okładka książki Bośniacki płaski pies Max Andersson, Lars Sjunnesson
Ocena 6,6
Bośniacki płas... Max Andersson, Lars...
Okładka książki Chrononauci, tom 1 Mark Millar, Sean Murphy
Ocena 6,4
Chrononauci, t... Mark Millar, Sean M...
Okładka książki Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 1 Ryszard Bańkowicz, Tadeusz Baranowski, Cezary Chlebowski, Janusz Christa, Elżbieta Dobrzyńska, Stanisław Majewski, Maria Olszewska, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Marek Szyszko, Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski
Ocena 7,5
Relax - Antolo... Ryszard Bańkowicz,&...
Okładka książki Kasta Metabaronów. Tomy 1-4 Juan Giménez, Alexandro Jodorowsky
Ocena 7,5
Kasta Metabaro... Juan Giménez, Alexa...

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1188
588

Na półkach:

Kochana jest ta Barbarella, tak pięknie obnosi się ze swoimi wdziękami... I choć nie przypomina Jane Fondy, prędzej Brigitte Bardot, wcale na tym nie traci:-)

Kochana jest ta Barbarella, tak pięknie obnosi się ze swoimi wdziękami... I choć nie przypomina Jane Fondy, prędzej Brigitte Bardot, wcale na tym nie traci:-)

Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

„Barbarella” głównie znana jest jako film science-fiction z 1968 r. z Jane Fondą w roli głównej. Jednakże wcześniej był komiksowy oryginał. Pierwsze komiksowe paski z Barbarellą zaczęły ukazywać się w 1962 r. na łamach magazynu „V Magazine”. Wówczas była to jedna z pierwszych wyemancypowanych bohaterek, która nie bały się wykorzystywać swojej seksualności, aby wybrnąć z tarapatów. W 2017 r. wydawnictwo Kurc opublikowało wydanie zbiorcze „Barbarelli”. Jak ten tytuł prezentuje się po latach?

W pierwszej połowie albumu tytułowa bohaterka rozbija się na planecie Lythion. Tam zostaje wciągnięta konflikt pomiędzy dwiema rasami. Szybko jednak Barbarella rusza w poszukiwaniu innych przygód, gdzie przyjdzie jej również uczestniczyć w kolejnych rewolucjach.

Ta część albumu ma bardzo skokową fabułę. Bohaterka podróżuje od jednego miejsca do drugiego przeżywając inną przygodę. Można przez to odczuć, że komiks był oryginalnie publikowany w odcinkach. Doceniam jednak to, że kolejne epizody wynikają z siebie i występują między nimi powiązania.

Pomysły science-fiction, jakie są tu zastosowane są bardzo charakterystyczne dla ówczesnej twórczości fantastycznej. Pojawiają się tu konflikty na tle etnicznym, społeczeństwa obcych wzorowane na ziemskim czy tyrani rządzący daną społecznością. Jeśli ktoś pamięta oryginalnego „Star Treka”, to są to mniej więcej takie klimaty. Często są to dosyć ciekawe koncepty i naprawdę byłem pod wrażaniem ile ich tu nagromadzono.

Kontrastuje to bardzo z główną bohaterką. Wychodzi ona z większości tarapatów mając więcej szczęścia niż rozumu. Jej seksualne zdolności tak naprawdę ograniczają się do zdezorientowania przeciwnika nagłym rozebraniem się, co w pewnym momencie robi się nużące.

Druga połowa albumu to „Gniew minuto jada”. Jest to już bardziej zwarta fabuła. Tutaj Barbarella jest właścicielką kosmicznego cyrku. Pod wpływem namów wynalazcy postanawia udać się do innego wszechświata, gdzie czas płynie inaczej.

Podobnie jak w pierwszej połowie tomu tutaj też elementy stereotypowego science-fiction łączą się z groteską i erotyką. Wychodzi z tego dosyć chaotyczna opowieść, w której łatwo można się pogubić, pomimo tego, iż bohaterowie mają tak naprawdę dosyć proste motywacje. Podobało mi się jednak jak zostaje tu wykorzystany motyw manipulacji czasem, chociaż całość kończy się bardzo błaho.

Mam mieszane uczucia co do warstwy graficznej. Z jednej strony wydaje mi się ona dosyć niestaranna i niezbyt szczegółowa. Z drugiej jednak podobają mi się wymyślne krajobrazy i obca fauna.

Niestety komiksowa „Barbarella” mocno się zestarzała i nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś. Polecam głównie miłośnikom historii komiksu, którzy chcą poznać każdy klasyk. Wydaje mi się, że po latach lepiej trzyma się film z 1968 r.

„Barbarella” głównie znana jest jako film science-fiction z 1968 r. z Jane Fondą w roli głównej. Jednakże wcześniej był komiksowy oryginał. Pierwsze komiksowe paski z Barbarellą zaczęły ukazywać się w 1962 r. na łamach magazynu „V Magazine”. Wówczas była to jedna z pierwszych wyemancypowanych bohaterek, która nie bały się wykorzystywać swojej seksualności, aby wybrnąć z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1126
1125

Na półkach: ,

Ramotka. Źle się to zestarzało, więc polecam tylko amatorom dobrego rysunku i tym, którzy interesują się historią komiksu czy samą - dosyć znaczącą dla popkultury - bohaterką.

Ramotka. Źle się to zestarzało, więc polecam tylko amatorom dobrego rysunku i tym, którzy interesują się historią komiksu czy samą - dosyć znaczącą dla popkultury - bohaterką.

Pokaż mimo to

avatar
595
565

Na półkach:

Komiksy, które wyróżniają się na tle innych i czasami są też inspiracją do kolejnych „trzeba” przeczytać. Czasami miałam wrażenie, że autor miał założenie, że ileś razu pokaże swoją bohaterkę nago i dlatego zdarzało się to bez ładu i składu tylko po to, żeby liczby tej dotrzymać. Absurdalność sytuacji przeplata się z chaotyczną fabułą, ale chyba taki właśnie był pomysł. Kreska rewelacyjna.

Komiksy, które wyróżniają się na tle innych i czasami są też inspiracją do kolejnych „trzeba” przeczytać. Czasami miałam wrażenie, że autor miał założenie, że ileś razu pokaże swoją bohaterkę nago i dlatego zdarzało się to bez ładu i składu tylko po to, żeby liczby tej dotrzymać. Absurdalność sytuacji przeplata się z chaotyczną fabułą, ale chyba taki właśnie był pomysł....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1918
42

Na półkach:

Sześć gwiazdek to niby nic wielkiego, ale i tak zachęcam do zapoznania się z tym komiksem. I wcale nie dlatego że to kamień milowy komiksu (no, może kamyk). Raczej dlatego że to obraz przeobrażeń kulturowych, a szczególnie obyczajowych Europy przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Bohaterka, która aby zwyciężyć przeciwnika nie sięga po blaster ani inną kosmiczną broń, tylko rozpina bluzkę i zaciąga go do łóżka dziś już nie szokuje, ale 50 lat temu, ho, ho. A to tylko jeden z elementów różniących ten komiks od innych mu współczesnych. Drugim była niczym nieskrępowana wyobraźnia autora. Świat przedstawiony jest jak wizja po halucynogennych grzybkach albo czymś mocniejszym. Nie należy szukać tu prawdopodobieństwa, realizmu, głębszego sensu czy jakiegokolwiek ładu i składu. I o to chodzi. Tylko kalejdoskop, do którego wpada bohaterka i w którym czasami ona sama nie wie co jest grane.

Sześć gwiazdek to niby nic wielkiego, ale i tak zachęcam do zapoznania się z tym komiksem. I wcale nie dlatego że to kamień milowy komiksu (no, może kamyk). Raczej dlatego że to obraz przeobrażeń kulturowych, a szczególnie obyczajowych Europy przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Bohaterka, która aby zwyciężyć przeciwnika nie sięga po blaster ani inną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1600
485

Na półkach: , , ,

Barbarella, słynna bohaterka wykreowana przez Jean-Claude’a Foresta, obchodzi w tym roku 55. urodziny. Pierwsze epizody – w formie komiksowych pasków – drukowane były od 1962 roku na łamach francuskiego czasopisma „V Magazine”. Dwa lata później przygody kosmicznej podróżniczki ukazały się w formie pełnoprawnego albumu. Nad Sekwaną publikacja wywołała obyczajową burzę, produkt skończył na „cenzurowanym”: objęty zakazem reklamowania oraz sprzedaży nieletnim. W Polsce na debiut heroiny musieliśmy czekać ponad pół wieku. Pięknie wyszykowany album ukazał się staraniem Wydawnictwa Kurc dopiero we wrześniu bieżącego roku.

Krajowa edycja zawiera dwa z czterech oryginalnych tomów: Barbarellę oraz Gniew minutojada. Pierwsza część składa się w kilku luźno ze sobą powiązanych krótszych historii. Epizody spaja postać protagonistki oraz miejsce akcji – rzecz rozgrywa się na planecie Lythion.

(...) Druga cześć – Gniew minutojada – od początku ma już charakter pełnometrażowej, przemyślanej fabuły. Scenarzysta obsadza Barbarellę w nowej roli, jako właścicielkę Cyrku Delirium, który oferuje najbardziej perwersyjne i niebezpieczne atrakcje seksualne w układzie słonecznym.

(...) Fabuła obu historii nie jest ani odkrywcza, ani pasjonująca. Z dzisiejszej perspektywy moglibyśmy nawet powiedzieć, że jest tendencyjna, mętna i miejscami nużąca. Jednakże nie o ciąg spójnych wydarzeń w omawianym komiksie chodzi, a o kreację głównej bohaterki, którą Forest wzorował na ówczesnym symbolu seksapilu – Brigitte Bardot. Barbarella jest dzieckiem swoich czasów: wolna, pewna siebie, dzika i niezależna, ale nie jest wampem ani femme fatale. To w pełni świadoma swojej seksualności kobieta, która w pełni rozumie swoją władzę nad mężczyznami (i kobietami). Ma w nosie moralne reguły i wszelkie seksualne tabu.

(...) Dziewczyna bardzo chętnie nawiązuje wszelkiej maści intymne stosunki z mężczyznami, kobietami i robotami oraz nadzwyczaj często biega nago lub topless. Zdziwią się jednak ci, którzy sięgną po publikację dla samej golizny i „momentów. Pragnę podkreślić, że nie jest komiks pornograficzny....

- - -
cały tekst można czytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2017/11/07/barbarella/

Barbarella, słynna bohaterka wykreowana przez Jean-Claude’a Foresta, obchodzi w tym roku 55. urodziny. Pierwsze epizody – w formie komiksowych pasków – drukowane były od 1962 roku na łamach francuskiego czasopisma „V Magazine”. Dwa lata później przygody kosmicznej podróżniczki ukazały się w formie pełnoprawnego albumu. Nad Sekwaną publikacja wywołała obyczajową burzę,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    16
  • Chcę przeczytać
    15
  • Komiks
    5
  • Komiks
    2
  • Komiksy
    2
  • Posiadam - komiks/manga
    1
  • 2020
    1
  • Moje
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,2
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...
Okładka książki Fantastyczna Czwórka 9 (1965) Jack Kirby, Stan Lee
Ocena 7,3
Fantastyczna C... Jack Kirby, Stan Le...

Przeczytaj także