Pomiędzy grzechem a myślą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
religia
harold

Ewagriusz mówi o ośmiu złych myślach, czyli – innymi słowy – o ośmiu złych sposobach życia; mówi o tym, że nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów. Pontyjczyk nie twierdzi, że to, czym zajmuje się zła myśl, jest nieistotne; mówi, że to, w jaki sposób myśl rozwiązuje pewien problem, jest obciążone błędem. Zwróćmy uwagę na to, że Ewagriusz nie mówi o grzechach. To nie jest nauka o ośmiu grzechach głównych – to jest nauka o ośmiu rodzajach złych myśli.

Grzech w pewnym sensie jest owocem, który wyrasta z myśli, a myśl z kolei jest jak korzeń. Ewagriusza interesują nie tyle jednostkowe uczynki, które wydarzają się w naszym życiu, ale zajmuje go zniszczenie korzenia, z którego grzech wyrasta. Osią nauki Ewagriusza nie jest walka z pojedynczymi złymi uczynkami, lecz refleksja nad tym, co jest ich przyczyną.

źródło opisu: tyniec.com.pl

źródło okładki: tyniec.com.pl

annaiwona | 2019-09-14
Przeczytana: 18 września 2019

O ważnych rzeczach w prosty sposób.

opojan | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Okazuje się, że do powodzenia trzeba mieć mocniejszą głowę niż do klęski. Złe myśli, czyli osiem demonów zła wg. Ewagriusza z Pontu.

Ewa | 2018-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Bardzo wciągająca książka, napisana zrozumiale i pięknym stylem. W książce przedstawiona została postać Ewagriusza z Pontu, który był grzesznym człowiekiem, ale cenionym mówcą. Doszedł do wniosku, że źródłem grzechu jest myśl. Opisał rodzaje złych myśli (w książce opisanych jest osiem) i sposoby walki z nimi.