Poznanie prawdy. Wykłady papieskie

Wydawnictwo: WAM
religia
Ursa

Prawda znaczy coś więcej niż wiedza: poznanie prawdy prowadzi nas do odkrycia dobra. Prawda przemawia do całego człowieka i zachęca nas, byśmy na nią odpowiedzieli całym naszym istnieniem. PONADCZASOWE WYKŁADY JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH MYŚLICIELI NASZYCH CZASÓW Joseph Ratzinger po objęciu Stolicy Piotrowej nie stracił niczego z przenikliwości, którą wyróżniał się jako młody teolog, biskup,...

PONADCZASOWE WYKŁADY JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH MYŚLICIELI NASZYCH CZASÓW

Joseph Ratzinger po objęciu Stolicy Piotrowej nie stracił niczego z przenikliwości, którą wyróżniał się jako młody teolog, biskup, kardynał i Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Świadectwem tego są wykłady, które Benedykt XVI wygłosił podczas swojego pontyfikatu. Zachwycają jasnością i precyzją przekazu - widać w nich myśliciela, którego wielkość polega na prostym ujmowaniu rzeczy najtrudniejszych.

Benedykt XVI podejmuje kluczowe pytania, z którymi zmaga się nasza cywilizacja: Jaka jest rola rozumu w życiu wiary? Na czym polega misja Kościoła w dzisiejszym świecie? Gdzie szukać kryterium podejmowania decyzji w życiu publicznym? Jak wreszcie w świecie płynnych wartości odkrywać prawdę i uczynić ją centrum swojego życia?

Ratzinger mocno stąpa po ziemi, a jego myśl jest zakorzeniona w konkrecie chwili. Ujawnia się on jako prawdziwy teolog, którego zadaniem jest nie tylko kontemplacja rzeczywistości wiecznej, ale też mądre i głębokie widzenie obecnego stanu rzeczy.

Ks. prof. Robert J. Woźniak

źródło opisu: Strona wydawnictwa

źródło okładki: Strona wydawnictwa

Jola | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Kolejne wydanie myśli Benedykta XVI. Jak zwykle zachwyca mądrość papieża, ale dobór wykładów raczej nie najlepszy. W książce otrzymujemy 6 niedługich wykładów i przedmowę ks. Roberta Woźniaka. Mam wrażenie, że jest to książka wydana bardziej w celu zarobienia kolejnych pieniędzy przez wydawnictwo, niż chęć podzielenia się bogactwem zbiorów pism papieskich. Wykłady zamieszczone w książce można również znaleźć w sieci, ale kto z zafascynowanych czytelników pism Benedykta XVI odmówi sobie kupienia kolejnej książki z tekstami papieża? Ja nie potrafiłam :-)

Jola | 2018-10-28
Na półkach: Religia, Przeczytane