Młodzi Turcy

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Young Turk
Turcja

Lata trzydzieste XX wieku. W wielorasowej Turcji, udzielającej schronienia licznym żydowskim uciekinierom z podbitej przez nazistów Europy, grupka nastoletnich przyjaciół - oszołomionych seksualnymi i emocjonalnymi odkryciami wieku dojrzewania - usiłuje zrozumieć sens zachodzących wydarzeń. Jedni dostępują erotycznego wtajemniczenia: Mustafa napawa się zmysłowymi rozkoszami w ramionach...

Jedni dostępują erotycznego wtajemniczenia: Mustafa napawa się zmysłowymi rozkoszami w ramionach ponętnej kobiety, Musa poznaje przykre konsekwencje osiągnięcia dojrzałości, gdy zostaje usunięty z żeńskiej łaźni, a cyrkowa sierotka nazywana Dziewczyną traci głowę dla nowego akrobaty. Inni za sprawą budzącego się sumienia przeżywają dramatyczne, wymagające znacznej odwagi przygody: Bilâl wyrusza do Grecji, żeby ratować siostrę swojej matki, Zeki zaś uczestniczy w przygotowaniach do ucieczki prześladowanego przez reżim poety Nâzıma Hikmeta.

Młodzi Turcy są powieścią w trzynastu odsłonach, mądrą, pięknie skomponowaną mozaiką stylów i nastrojów. Zabawne i przyprawiające o przyjemny dreszczyk historie miłosne nie przesłaniają pełnego goryczy portretu „straconego pokolenia”, którego młodość przypadła na lata wojny, dyktatury i prześladowań etnicznych.

Monika | 2015-12-22
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Książka dziwna. Niebanalna. Ale niekoniecznie taka, która mnie do siebie przekonała.

Marek Krzystek | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

To znak książek pisanych przez osoby narodowości żydowskiej, bezkrytyczny szacunek do własnej tożsamości, do swojego narodu, a także poważanie dla państwa w którym się mieszka. To przewija się w tej książce. Są to wspomnienie z czasów młodości autora, z okresu końca II wojny światowej. Na naszą młodość z reguły patrzymy z sentymentem, próbujemy ją ubrązowić i niestety autor nie uniknął w wielu momentach egzaltacji i przesadnego sentymentu, nawet patosu. Te młode osoby przedstawione są w ciepłym, aczkolwiek jałowym świetle, są pozbawione cech charakteru, są nijakie, są pompatyczne i tak naprawdę nie widać w nich ludzi, są wyidealizowanym wspomnieniem. Przez to cała książka nabiera cech pamiętnika młodego chłopca usiłującego wcielić w życie swoje ideały. Co prawda jest to czasami pamiętnik różowego pantofelka, a całość czyta się lekko, ale przecież nie tylko o lekkość w czytaniu chodzi. Lubię wspomnienia, bardzo lubię, ale nie te przesadnie wypielęgnowane, wolę by ten ogródek był...

Yosun | 2013-11-20
Przeczytana: listopad 2013

Obawiam się, że nie potrafię obiektywnie ocenić tej książki. Czy gdybym nie mieszkała w Turcji, sięgnęłabym po tę pozycję? Czy ktoś by mi ją polecił? Czy zainteresowałaby mnie historia tego kraju? Nie wiem. Czy jeśli teraz powiem, że jest to książka bardzo dobra, ktokolwiek uzna moją opinię za pomocną i wartościową, a nie stronniczą? Wątpię ;)
Jedno wiem na pewno. Wrócę do tej powieści jeszcze nie raz. Bo oprócz bliskiej mi tematyki jest po prostu genialnie napisana. Książka składa się z trzynastu zazębiających się opowiadań, obrazujących życie młodych mieszkańców Turcji lat dwudziestych – aż do pięćdziesiątych – XX wieku. Śmiercią się zaczyna i śmiercią kończy. Ale pomiędzy… znajdziecie fascynującą opowieść o życiu pełnym miłości i nienawiści, strachu i odwagi. I – co mnie mimo wszystko zaskoczyło u tureckiego pisarza – erotyki. Wszystkich jej barwach, nie tylko tej szarej ;)

aga | 2015-01-01
Przeczytana: 10 października 2014

Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce i troszkę ciekawość mieszała się ze strachem, że autor w jakiś sposób zepsuje mi wizje "mojej Turcji". Tymczasem czekało na mnie bardzo pozytywne rozczarowanie, ponieważ dzięki niej nie tylko lepiej "poznałam" ten ukochany przez mnie kraj, ale i mogłam dowiedzieć się czegoś o sobie.
Młodzi Turcy to wielce inspirująca historia, niczym w wehikule czasu pozwala przenieść się w przeszłość i poszukać w korzeniach Turcji jej dzisiejszej tożsamości. Różne, zwykle dramatyczne momenty życia bohaterów mieszają się z ówczesną historią: poznajemy w opowieściach nastolatków wręcz żywą legendę Kemala Ataturka, ówczesne problemy i społeczne bolączki, z którymi tak naprawdę ten naród zmaga się do dziś. Bardzo pouczające, pozbawione taniego sentymentalizmu, ale zapadające w głowę i serce.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2008 rok

wspaniała uczta, dorastanie to jest to co najlepiej się wspomina, do tego w stylu retro w magicznej krainie magicznej kulturze i historii
literatura bardzo głęboko sięgająca do analizy mentalności tureckiej. wspaniała książka napisana w sposób bardzo bezpośredni, a opisane losy bohaterów nasuwają skojarzenia z różnobarwnością tejże kultury, dają posmak tureckości i pokazują że tak naprawdę niczym się między sobą nie róznimy. rarytasik

Kasicowa | 2014-01-31
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ta książka wpadła w moje ręce zupełnie przez przypadek i... teraz muszę przyznać, że ogromnie cieszę się, że tak się stało. Okazało się, że to bardzo przyjemny, szczerze napisany, ciekawy zbiór opowiadań obrazujących społeczeństwo tureckie i jego obyczajowość w czasach II wojny światowej. Temat, który tych zakochanych w Turcji na pewno przyciągnie i porwie do ostatniego opowiadania. Historie są różne i napisane z różnych perspektyw. Polecam! :-)

hanzi | 2014-09-28
Przeczytana: wrzesień 2014

Książka pozwala przenieść się do Turcji oraz Stambułu, których już niestety nie ma. Wieloetniczny i wielokulturowy świat, gdzie obok siebie mieszkali Żydzi, Grecy, Ormianie i Turcy. To historie opowiadane z perspektywy dojrzewająch chłopców i dziewcząt. Dużo tam życia, kolorów...

Edyta | 2016-01-21
tybek | 2015-08-01