Blood Red Snow. The Memoirs of a German Soldier on the Eastern Front

Wydawnictwo: Zenith Press
0760321981
tmg

For the German soldier fighting under Hitler, keeping a diary was strictly forbidden. So Gunter Koschorrek, a fresh young recruit, wrote his notes on whatever scraps of paper he could find and sewed the pages into the lining of his winter coat. Left with his mother on his rare trips home, this illicit diary eventually was lost—and did not come to light until some 40 years later when Koschorrek was reunited with his daughter in America. It is this remarkable document, a unique day-to-day account of the common German soldier’s experience, that makes up the memoir that is Blood Red Snow.

źródło opisu: http://www.amazon.com/Blood-Red-Snow-Memoirs-Soldier/dp/0760321981/

źródło okładki: http://www.amazon.com/Blood-Red-Snow-Memoirs-Soldier/dp/0760321981/

Łukasz | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

"Wojna jest wspaniała, według tych którzy nigdy jej nie zaznali"

Zdarzało mi się spotykać z opinią że tego typu książki w których zawarte są wspomnienia zwykłych żołnierzy walczących podczas IIWŚ są niewarte uwagi bo nie ma w nich nic wartościowego. Nawet te osoby nie wiedzą jak bardzo się mylą. To właśnie ze wspomnień, napisanych często bardzo chaotycznie możemy poznać prawdziwe oblicze wojny, nie to o którym się mówi. W którym dominuje bohaterstwo, poświęcenie za ojczyznę i męstwo, ale to oblicze w którym panuje śmierć, cierpienie, bród, łzy i krew. Ta książka potwierdza w całości przytoczone na początku słowa, bo prawdziwa wojna jest tam gdzie przelewana jest krew, panuje chaos, a nie w ciepłym sztabie z którego wydawane są rozkazy.

Przechodząc do samej książki muszę powiedzieć że na początku miałem do niej pewien dystans. Kupiłem ją w sumie "w ciemno", nic wcześniej o niej nie wiedząc. Spodziewałem się nudnej, dziennikowej relacji, dzień po dniu, pełnej...

Artem | 2017-03-11
Przeczytana: 01 marca 2017

Książka jest genialna, nie jest to arcydzieło literackie gdyż składa się ona z zapisków zwykłego żołnierza a nie pisarza co jest bardzo dużym plusem, pozwala to poczuć jej autentyczność. Dla wielu dużym plusem będzie również brak polityki a jedynie zapiski przeżyć i wydarzeń których autor był świadkiem. Książka daje do myślenia ponieważ w wielu opisywanych sytuacjach jasne jest, że autor przeżył tylko dzięki szczęściu i równie dobrze mógłby zginąć zamiast osoby która była obok niego.
Są też postacie które możemy nawet znienawidzić i jak sam autor miał podobne odczucia ale z czasem i gdy pewne wydarzenia będą mieć miejsce zaczynamy się jednak zastanawiać, że może jednak mimo tego że wcześniej uważaliśmy ich za zbrodniarzy to jednak coś w tym jest i może jednak mają racje? Podobnie jak sam autor, wojna nie jest czarno-biała i tutaj właśnie jest podobnie, nie ma tu ukazywania propagandy, że Rosjanie czy Niemcy są dobrzy a ci drudzy nie, jeżeli jakiś oficer dobijał rannych to autor o...

jarr74 | 2013-10-03
Przeczytana: 2013 rok

swój obowiązek”

Nakładem wydawnictwa Vesper ukazały się przejmujące wspomnienia Guntera Koschorrka żołnierza 24. Dywizji Pancernej Wehrmachtu (później Korpusu Pancernego Grossdeutschland) spisane po wojnie z zapisków które autor robił przez lata swojej służby w niemieckiej armii. Wraz z nim przejdziemy cały szlak bojowy od października 1942 roku przez ZSRR, Włochy, Rumunie, Prusy Wschodnie, Polskę aż upadek III Rzeszy w roku 1945, który zastał naszego bohatera leczącego rany w Sudetach.

To bardzo osobista i niezwykle emocjonalna próba rozliczenia się autora ze swoją bolesna i traumatyczną przeszłością. Dla nas Polaków o tyle ciekawa iż mamy okazje spojrzeć na toczące się wydarzenia oczami żołnierza wrogiej armii i z jego perspektywy ujrzeć ten najkrwawszy konflikt XX wieku. To pokazany w wielu aspektach, obdarty z patosu i filmowego heroizmu, brutalny obraz wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem. To opowieść o tym, jak szumne, krzykliwe, nazistowskie i...

Karol | 2014-01-14
Przeczytana: 01 marca 2013

Jedna z lepszych książek o tematyce II Wojny Światowej jaką miałem okazję czytać. Obraz nędzy i rozpaczy życia na froncie wschodnim widziany oczami jednego ze znienawidzonych niemieckich żołnierzy. Książka wyraźnie ukazuje tu pewien bardzo ważny aspekt - to już nie była walka dla III Rzeszy, Hitlera itp. - tu chodziło po prostu o przetrwanie.

Co ważniejsze ukazana jest "transformacja" poglądów i spojrzenia na świat (aspektu wojny jako takiej) głównego bohatera, który jest przede wszystkim CZŁOWIEKIEM. Tak jak każdy inny "bohater" i "anty bohater" tamtych okrutnych czasów.

Szczerze polecam każdemu, kto ma ochotę przyjrzeć się tematyce II Wojny Światowej z nieco innej (niż poprawnej politycznie) perspektywy.

Bounty89 | 2014-02-09

Pierwsza książka jaką przeczytałem w całości !! Bardzo emocjonująca i przyciągająca uwagę czytelnika, aż nie chce się oderwać od kolejnych stron !! Świetny obraz walki widziany przez żołnierza niemieckiego na pierwszej linii, oddaje prawdę różniącą się od spisów generałów i innych historyków. Warto przeczytać !!

Yamashiro | 2015-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2015

Autor opisuje swoje walki na froncie wschodnim takie jakie były. Bardzo dobra książka, którą szybko się czyta. Po tej lekturze inaczej spojrzy się na niemieckich piechociarzy. Polecam!

Krzysiek | 2015-11-17

Książkę czyta się przyjemnie, pomimo dość ciężkiego tematu. Napisana prosto, i co jest dla mnie ogromnym plusem, bez jakiegokolwiek gloryfikowania którejkolwiek ze stron.

Cesar | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Cztery gwiazdki jedynie za walor autentyczności. Książka już po pierwszej ćwierci nużąca, nieciekawa, nic nowego nie wnosi. Liczyłem, że przeczytam coś ciekawego o wojnie widzianej oczami niemieckiego żołnierza. Niewiele ciekawego.
Nie wiem, kto miał robić korektę i dlaczego tego nie zrobił. Przy następnej korekcie proszę o uwzględnienie drobnej rady: jak komputer podkreśla na czerwono, to znaczy, że widzi błąd. Warto reagować. Gorzej, że części błędów komputer nie widzi, dlatego czytelnik dostaje do ręki coś strasznego...

Kinga | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Jak na relacje z frontu zwykłego żołnierza, bardzo dobrze napisana.
Wydarzenia ciekawe, ale znane, dla mnie przynajmniej.
Musze przyznać, że przeczytanie jak wyglądała walka na froncie po stronie niemieckiej, było nowym doświadczeniem i cieszę się, że miałam okazję poznać również niemieckie postrzeganie II wojny światowej, mimo że z punktu widzenia żołnierza, a nie fanatycznych szefów sztabu.

Ortolf | 2017-02-24

Czyta się świetnie. Jedna z lepszych, tego gatunku. Poszukuję podobnych...