Kapitan Jamróz

Cykl: www (tom 4)
Wydawnictwo: Warbook
militaria historia sci-fi
Różyczka

Dysponują futurystycznym sprzętem, świetnym wyszkoleniem i doświadczeniem, ale to wiedza , patriotyzm oraz poczucie obowiązku będą ich najpotężniejszą bronią. Zwyciężyliśmy Niemców w bitwie o Okęcie... Być może wygramy Powstanie Warszawskie... Ale czy Polska będzie dzięki temu bezpieczna, czy poza Warszawą będzie wolna? Jak pokonać Sowietów, jak zmienić ponure powojenne losy Polski? Te...

Zwyciężyliśmy Niemców w bitwie o Okęcie...
Być może wygramy Powstanie Warszawskie...
Ale czy Polska będzie dzięki temu bezpieczna, czy poza Warszawą będzie wolna?
Jak pokonać Sowietów, jak zmienić ponure powojenne losy Polski?

Te pytania stawia sobie kapitan Leszek Jamróz, namaszczony przez majora Wojtyńskiego na dowódcę Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego Armii Krajowej, który przeniósł się z 2007 roku w czasy drugiej wojny światowej.

– O kurczę. – W głosie Wałeckiego brzmiał podziw. – To najbardziej pokręcony pomysł, o jakim słyszałem.
– Nie będę się spierać. – Po raz pierwszy od wielu dni Jamróz się uśmiechnął. – Ale daje szansę.
Zapadło milczenie. Każdy gryzł się z własnym sumieniem i strachem.
– Wchodzę – odezwał się w końcu Stańczak. – To głupie, ale chyba nie wymyślimy niczego lepszego. Możemy naprawdę odwrócić kartę.
– Wchodzę – zadeklarował Borek. – Nie będę czekał, aż mnie złapią i wywiozą na białe niedźwiedzie albo wpakują kulę w tył głowy.
– Ja też – powiedział Wałecki. – Cholernie nie lubię mrozu.
Spojrzeli na siebie. Choć nikt nie wykonał najmniejszego gestu, wstali w jednym momencie.
Znowu byli razem.

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/69/kapitan-jamroz

źródło okładki: http://warbook.pl/

książek: 2059
jamczyk | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Kolejna część alternatywnej historii Polski. Ciekawie zarysowana fabuła, z zaskakującym zakończeniem. Bohaterowie rozumiejący znaczenie słowa - patriotyzm, którzy własnymi wyborami kształtują nową rzeczywistość. Dla fanów militariów i niebanalnych wizji - koniecznie.

filozof | 2018-06-28

Okładka
ten pociąg jest super

skąd
biblioteka

fabuła

Historia alternatywna ,wygrane Powastanie Warszawskie
i zamach,bardzo ważny dla losu Polski

moja opinia

Świetna,cudowna książka.dsOSKONAŁA akcja.
Co krok,coś się dzieje.
Pisania,taKIM językiem.Że laik,wie o co chodzi.Zakończenie super.

Ryszard Pałka | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Następna część cyklu alternatywnej historii Polski.Bardzo budująca. Wygrane Powstanie Warszawskie ,zamach na ludzi znanych z historii którzy chcieli skreślić Polskę. Wszystko to miłe dla serca każdego Polaka. Akcja bardzo dynamiczna . Czyta się jednym tchem. Znakomita !!!

Winters | 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WarBook
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

„Kapitan Jamróz” jest już szóstą częścią cyklu „www”, która całą serię już (prawdopodobnie, choć mogą być jeszcze niespodzianki) kończy. I chyba śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest to zakończenie bardzo udane. Marcin Ciszewski po zdecydowanie najsłabszym „Afganie” powraca tutaj do swojej dobrej formy. I zaryzykowałbym nawet porównanie do rewelacyjnego „Majora”.

Powstanie Warszawskie udało się wygrać. Jednak wszystko wskazuje na to, że nie wpłynie to na historyczny bieg wydarzeń. Sytuacja polityczna w kraju również nie wygląda dobrze. Armia Czerwona stoi u bram, a tajne oddziały GRU i NKWD intensywnie szukają naszych bohaterów. Operacja „Jutrzenka” wchodzi w nową fazę, a nasi bohaterowie mają coraz więcej wątpliwości, co do sensu dalszego działania. Jednak pod wpływem tych wszystkich czynników decydują się wyłożyć karty na stół i dokonać ostatniej, praktycznie niemożliwej do zrealizowania akcji. „Dwugłowy wąż” może zmienić wszystko.

Końcówka książki jest zaskakująca....

Miras | 2016-06-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Mam nadzieję, że to nie koniec serii. Poza tym, a gdyby tak można było zmienić karty historii dotyczące losów powojennej Polski ??? Pewnie bylibyśmy na innym etapie rozwoju ...

Kanon24pl | 2016-09-04

Kapitan Jamróz Ciszewskiego wymyka się z prostej klasyfikacji literatury , nie wiem czy to jest political fiction, czy to książka wojenna , w każdym razie jest to powieść od której nie można się oderwać . Mnie zdumiewa wiedza jaką zgromadził autor na temat Powstania Warszawskiego , doskonała analiza działań bojowych polskich oddziałów, gruntowne naszkicowanie uwarunkowań międzynarodowych , krótka ale bardzo trafna charakterystyka przywódców powstania. Ciszewski dokonuje rzeczy nieomal niewykonalnej , przedstawia warunki przy spełnieniu których , powstanie mogło zakończyć się sukcesem .Niestety spełnienie tych warunków w okupowanej Warszawie w 1944 było niemożliwe, chyba że tak jak autor wyzwolimy pokłady swojej wyobraźni ale wtedy mamy do czynienia z fikcją , a nie z prawdą historyczną . Polecam książkę : " Kapitan Jamróz"

Marcin | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

No i doczekaliśmy się efektowne zakończenie serii www, Powstanie Warszawskie wygraliśmy lecz co z tego Warszawa i okolice są otoczone przez "sojuszniczą" armię radziecką. Jamróz chcąc nie chcąc musi zmierzyć się z rolą dowódcy resztek batalionu z przyszłości. Zdaje sobie sprawę, że wszystkie umowy z amerykanami są niewiele wartę po tym jak dostali maszynę do podróży w czasie, rosjanie nadal węszą i zaczynają szukać Jamroza i chłopaków w typowy dla siebie "delikatny" sposób. Czy kapitan wpadnie na pomysł jak wyjść z tego impasu. Naprawdę świetne zakończenie, akcja wartka i pokręcona trzyma nas w niepewności aż do samego końca. Naprawdę zakończenie godne mistrza i patent super, jestem ciekaw czy to już koniec czy może jednak jeszcze spotkamy się z bohaterami tej serii.

Bartosz P | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

chyba najlepsza część cyklu, i w końcu są mocno zarysowane odczucia bohaterów

eR_ | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 lutego 2017

I znowu mam do czynienia z alternatywną wizją świata. A konkretnie Polski i naszych trudnych dziejów. Tym razem jest to odpowiedź na to, co by było gdybyśmy wygrali Powstanie Warszawskie. To powstanie, które obrosło największą legendą i przyniosło spore straty. Jednak w tej historii wszystko potoczyło się-jak wspomniałem inaczej. Jednocześnie mamy tu ciekawą koncepcję podróży w czasie, żeby nie było zbyt nudno.

Wygraliśmy, jednak sytuacja wcale nie zmierza ku lepszemu. Armia Czerwona nadal zmierza niestrudzenie kuku granicom, nic nie idzie tak jak powinno.
Na tym tle poznajemy losy kilku bohaterów, na czele których wybija się tytułowy kapitan Jamróz i jego walka. 2007 rok, wydaje się bardzo odległy w czasie, a nasi bohaterowie zmierza się z piętrzącymi trudnościami, mimo początkowych triumfów.

Niezły kawał powieści muszę to zaznaczyć. Jest to kolejna część większego cyklu o batalionie, który przeniesiony w czasie pod koniec II wojny światowej usiłuje i udaje mu się to odwrócić...

blurppp | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Recenzja pierwszy raz ukazała sie na blogu http://blurppp.com/blog/marcin-ciszewski-kapitan-jamroz/
Dwie poprzednie pozycje Marcina Ciszewskiego czyli „www.afgan.com.pl” i otwierający nowy cykl „Krüger. Szakal” nie zachwyciły mnie czemu dałem jasny wyraz. Dlatego kiedy na księgarskiej półce zobaczyłem nowa pozycje autor nie sięgnąłem po nią. Los jednak czuwał i książkę zauważyłem u znajomych. Pożyczyłem i postanowiłem zaryzykować. Było warto powieścią „Kapitan Jamróz” Ciszewski wraca na moja prywatną listę autorów których nowości nie można przegaić.
„Kapitan Jamróz” wprost ciągnie dalej wątki z pierwszych części cyklu opisującego losy Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, jego akcja jest bezpośrednią kontynuacja wydarzeń z „Majora”. Jednak nie nawiązanie do wydarzeń fabularnych jest tu najważniejsze, znacznie najważniejsze jest nawiązanie do stylu tamtej opowieści. Tu znowu zamiast dyskusji i nic niewnoszących rozważań i miałkich dialogów mamy przede wszystkim akcje....