Kapitan Jamróz

2016-03-16
militaria historia sci-fi

Okładka książki www.afgan.com.pl Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski
Ocena 6,7
www.afgan.com.pl Marcin Ciszewski, T...
Okładka książki Gliniarz Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel
Ocena 7,0
Gliniarz Marcin Ciszewski, K...
Okładka książki Układ zamknięty Ryszard Bugajski, Marcin Ciszewski
Ocena 7,0
Układ zamknięty Ryszard Bugajski, M...

Kolejny rozdział historii - kolejny duży plus za świetnie skonstruowany dalszy ciąg perypetii oddziału.

Kolejna część serii WWW za mną i przyznaję, że trzyma poziom tak jak części wcześniejsze. Tym razem w postaci audiobooka w interpretacji Krzysztofa Banaszyka, który jest jednym z moich ulubionych lektorów.

Każda z części cyklu www. potrafi zadziwić. Pomimo oczekiwań - "Kapitan Jamróz" spełnia wszystkie nadzieje czytelnika.

niezłą bajeczka dla prawaków, mi sie podobała

niezłą bajeczka dla prawaków, mi sie podobała

Wielokrotnie rozmyślałem nad tym jak ocenić tę książkę. „Kapitan Jamróz” to bez wątpienia ciekawa lektura, dla osób poszukujących sensacji czy alternatywnych wizji historii Polski. Sceny batalistyczne choć nieliczne, potrafią zaspokoić potrzeby czytelników głodnych akcji, wybuchów i potyczek rodem z filmów akcji. Książka składa się z prologu oraz trzech części – ogółem 330 stron dobrej lektury.

Fabuła przedstawia losy dobrze znanego czytelnikom Marcina Ciszewskiego, 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Na uwagę zasługują sceny walki, których lektura sprawiała mi niesamowitą frajdę — nieczęsto mam możliwość spojrzenia na profesjonalnie opisane alternatywne losy Polski. Marcin Ciszewski w ciekawy sposób przedstawił polskie bolączki, takie jak Powstanie Warszawskie oraz terror towarzyszący sowieckiej ideologii w inny sposób. Czytanie sprawia przyjemność.

Późniejsza akcja, czyli przygotowania do operacji „Dwugłowy wąż” może niestety niejako zniechęcić, szczególnie jeśli ktoś nie przyzwyczaił się jeszcze do sposobu opowiadania historii przez autora. Sam miałem z tym problem, drugi rozdział wydawał mi się przez pewien czas niezbyt ciekawy. Czytając drugą część książki niejednokrotnie miałem ochotę na przerwanie lektury – być może dlatego, że czytając ostatnie książki (nie należące do Marcina Ciszewskiego) przyzwyczaiłem się do innego rodzaju akcji. Akcja tam zawarta wydawała mi się po prostu zbyt „powolna”?! Wszystkie moje zastrzeżenia zniknęły po przeczytaniu ostatniej części – opisującej realizację operacji „Dwugłowy wąż” – to wtedy zrozumiałem, że podawanie tak dużej informacji w formie jak sądzę, rasowej powieści szpiegowskiej miało sens. Część trzecia jest zaskakująca, ogrom akcji w niej zawartej, moim zdaniem rekompensuje jej względny brak w poprzednim drugim rozdziale.

Książka Marcina Ciszewskiego to ciekawa lektura, z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, ale jednocześnie ostrzegam przed czasami ostrzegam przed monotonną akcją ale i zbyt wczesnym poddawaniem się. Warto dać jej szansę, nawet jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że historia robi się nudna – obiecuję, że gdy przeczytacie ją do końca będziecie z niej zadowoleni. Polecam serdecznie!

Następna część cyklu alternatywnej historii Polski.Bardzo budująca. Wygrane Powstanie Warszawskie ,zamach na ludzi znanych z historii którzy chcieli skreślić Polskę. Wszystko to miłe dla serca każdego Polaka. Akcja bardzo dynamiczna . Czyta się jednym tchem. Znakomita !!!

Całkiem niezła. Ale polecam czytać tylko w kolejności z poprzednimi, inaczej można się zgubić i sytuacja też mało jasna się robi

Okładka

i zamach,bardzo ważny dla losu Polski

moja opinia

Świetna,cudowna książka.dsOSKONAŁA akcja.
Co krok,coś się dzieje.
Pisania,taKIM językiem.Że laik,wie o co chodzi.Zakończenie super.

Okładka

i zamach,bardzo ważny dla losu Polski

moja opinia

Świetna,cudowna książka.dsOSKONAŁA akcja.
Co krok,coś się dzieje.
Pisania,taKIM językiem.Że laik,wie o co chodzi.Zakończenie super.

2042

Kontynuacja losów Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego (uff) przeniesionego w czasie. Ze współczesności do czasów II wojny światowej. Ci, którzy pozostali mając "świadomość historyczną" nie pozostają obojętni na los powojennej Polski i podejmują interwencje w kluczowych jej momentach, by napisać tąż historię na nowo. Uff, okropnie górnolotne, ale taka jest ta opowieść. Niby przygodowa, niby political fiction, niby wojenna, niby powieść szpiegowska itd.. Wszystkiego po trochu i wszystkiego brak. Można przeczytać, ale raczej dla fanów serii.

O ja pier...niczę ;) Muszę przyznać, że rację maja Ci którzy twierdzą że to najlepsza odsłona cyklu WWWW Marcina Ciszewskiego. Mamy tu jak zwykle świetnie wykreowane postacie, szczególnie tytułowy Kapitan, jest bohaterem który z biegiem czasu zaczyna ewoluować z zagubionego porucznika po prawdziwego przywódce "PBRAK". Nie chcę spolerować. W powieści chociaż jest masa akcji, to muszę przyznać że największym jej atutem jest motyw szpiegowski, wojny wrogich agentów. Są zaskoczenia i zwroty akcji. Jest rasowo. Już nie wspomnę o epickim zakończeniu...tu jest naprawdę grubo. Ostatnie rozdziały wprost pochłaniałem. No i jak mam teraz podejść do następnej z cyklu...trochę się boję. Świetna pozycja . Polecam.

Dodaj cytat z książki Kapitan Jamróz