Zabójczy błękit

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Die Farbe Blau

Główny bohater i narrator, młody artysta o nazwisku Cornelius Suythof, zafascynowany dziełami Rembrandta van Rijna, dorabia pracą w więzieniu, bo z malowania nie może się utrzymać. Pewnego dnia popełnia tam samobójstwo wielokrotny morderca, wcześniej szanowany kupiec. W jego celi Cornelius i jego przyjaciel Ossel znajdują tajemniczy portret rodziny namalowany w intensywnych odcieniach koloru niebieskiego. Ossel zabiera obraz do domu, a wkrótce sam trafia do więzienia, oskarżony o zabicie żony. Cornelius wpada na myśl, że niebieski obraz może w jakiś sposób sprowadzać na ludzi śmierć. Próba wyjaśnienia tajemnicy czynu przyjaciela prowadzi bohatera do zdekonspirowania potężnego spisku chrześcijan.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006

źródło okładki: https://publicat.pl/

byrcyn11 | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Zawsze czuję mięte do książek historycznych, więc i ten kryminał, gdzie akcja toczy się w Amsterdamie w XVII wieku musiał mnie zaintrygować. Historia jest napisana na podstawie zapisków strażnika więziennego Suythofa,a ale myślę, że autor bardzo luźno potraktował ten pamiętnik, chociaż ludzie wtedy byli "bogobojni" i w różne bzdury wierzyli.
Cała opowieść kryminalno-sensacyjna dość zgrabna, ale i trochę zagmatwana, a właściwie za dużo (jak na mnie realistę) było tam o złych mocach i opętaniu. Dla mnie "szarą eminencją" tej powieści nie jest jednak bardzo szlachetny główny bohater (poświecił swoją pracę dla ratowania honoru przyjaciela), lecz tamtejszy komisarz policji, dzięki któremu nasz główny bohater wielokrotnie "ratuje skórę", a swoista współpraca tych dwojga doprowadza w końcu do rozwiązania zagadkowych zdarzeń - jakich nie brakuje w tej powieści. Jeśli dodamy do tego opisy Amsterdamu, obyczajów tam panujących, słynnych malarzy holenderskich na czele z Rembrandtem, to...

raziel88ck | 2013-08-29
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Bardzo ciekawy kryminał, którego akcja toczy się w XVII-wiecznym Amsterdamie. Owszem bywa czasem naiwny, ale reszta jak najbardziej może się podobać. Autor korzystał w swoim dziele z zapisek Cornelisa i wdrożył do swojej historii postaci, które naprawdę żyły. Dzięki temu otrzymaliśmy ciekawie przedstawionych bohaterów oraz losy z jakimi musieli się oni zmagać. Zabójczy Błękit czytało mi się z zapartym tchem i żałuję, iż jest to jedyna przetłumaczona na nasz język pozycja tego autora.

rogata_ta | 2014-12-26
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Zatrzymałam się przy tej książce, ponieważ zainteresowała mnie wzmianka na okładce o Amsterdamie z XVII wieku. Kupiłam ją, bo okazało się, że całe stoisko ma 70-procentową obniżkę na książki ;) Przez kilka pierwszych rozdziałów drażnił mnie język, który - lekko stylizowany - wydawał mi się sztuczny. Historia jednak wciągnęła mnie w końcu na tyle mocno, że język przestał być przeszkodą, tym bardziej, że autor wyposażył narratora w autoironię. Nie jest to dzieło wybitne, ale dla lubiących kryminały jest ciekawą odmianą.

anjg | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Nigdy nie sądziła, że książka utrzymana w takim klimacie mnie tak zaintryguje. Od początku do końca czytała się wspaniale.

Klaudia | 2016-06-18
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Książkę znalazłam przypadkiem, kosztowała jedynie 3 złote, a w dodatku zaciekawiła mnie jej tematyka. Bardzo lubię zarówno kryminały jak i sztukę baroku. „Zabójczy błękit" nie zainteresował mnie szczególnie, akcja była nudna i przebiegała bardzo powoli. Historia tajemniczego błękitu praktycznie wcale mnie nie pochłonęła, ciężko mi jednoznacznie określić dlaczego tak było, ale przypuszczam, że to wina specyficznego stylu pisania autora. Jednym z nielicznych plusów tej książki jest dosyć ciekawy opis XVII-wiecznego Amsterdamu. Przyznam, że czasami ta nudna akcja była interesująca, jednak nie trwało to długo. Podsumowując, uważam „Zabójczy błękit” za przeciętną książkę, o której zdążyłam już zapomnieć.

Majgonia | 2014-10-10
Przeczytana: 08 października 2014

Bardzo fajnie się czyta :) trochę fantaza ale jest i ciekawy humor.

Zielucha | 2014-10-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Ciekawa historia, ale dłuuugo mi się czytało.

Paulina777 | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016