Morza strachu

Antonio Gomez Rufo Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2007-01-01
2007-01-01

Dużo filozofii, erudycji i inkwizycji. Ciekawa.

Dużo filozofii, erudycji i inkwizycji. Ciekawa.

Na półkach: , , , , , , , ,

Ta książka opowiada o tym o czym marzy każdy człowiek. O nieśmiertelności. O znalezieniu sposobu na życie wieczne na Ziemi. Głównemu bohaterowi się to udaje. Na kartach tej powieści, poznajemy wybitnego człowieka, naukowca, który w momencie utraty ukochanej kobiety postanawia znaleźć sposób na pokonanie śmierci, na naprawdę błędów, na to by zacząć od początku.

Wspaniale oddany klimat szesnastego i siedemnastego wieku, czasu rozwijającej się nauki, alchemii i wielkiej inkwizycji.

Podczas czytania tej książki czytelnik może odbyć wspaniałą podróż w czasie z której nie będzie chciał powrócić. Mało która książka tak rozbudza wyobraźnię jak ta.

Wspaniale...

Nie sugerować się bardzo ciekawym zarysem fabuły z okładki - w rzeczywistości książką jest przydługawym romansem.

Mroczna i tajemnicza opowieść o próbie okiełznania śmierci. Coś, co z początku wydaje się być dla Fernanda pasjonującą przygodą, po pewnym czasie staje się dla niego obsesją, która sprawia, że ten człowiek staje się niebezpieczny. W tle tych poszukiwań znajdujemy zakazaną miłość, która nie gaśnie ostatecznie aż do końca.

Istnieją książki ambitne, takie po których człowiek musi odetchnąć i odpocząć, delektując się wspomnieniem przeczytanej literatury - ale powstają również i książki, które człowiek czyta dla samej chwili poznania i 'przeżycia' fabuły...

Pełna recenzja: http://w-labiryncie-ksiazek.blogspot.de/

Pełna recenzja: http://w-labiryncie-ksiazek.blogspot.de/

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie intrygujący opis. Spodziewałam się powieści pasjonującej, pełnej tajemnic i zaskakujących wydarzeń. Nic z tych rzeczy. "Morza strachu" okazały się książką nudną, przez którą przebrnęłam z trudem. Na próżno czytając kolejne strony czekałam na rozpoczęcie prawdziwej akcji. Po raz pierwszy podczas czytania zdarzyło mi się być do tego stopnia znużoną treścią, że niektóre fragmenty książki przelatywałam wzrokiem myślami będąc zupełnie gdzie indziej. Jedna z tych pozycji, o których na pewno szybko zapomnę.

Dużo wody w rzece upłynęło, zanim porządnie zabrałam się za tą książkę. Kupiłam ją w księgarni zachęcona naprawdę ciekawym opisem zamieszczonym z tyłu oraz krótkim zdaniem na okładce: "Odkryj zagadkę nieśmiertelności zapisaną w szmaragdzie Lucyfera!"
Ta książka aż krzyczy, żeby ją przeczytać! ;)

Niemniej jednak początek jej nie jest zbyt zachęcający; oczywiście stwierdzam to ze swojego doświadczenia. Po przeczytaniu może jednego rozdziału odłożyłam ją na półkę na kilka miesięcy, a kiedy do niej wróciłam z mocnym postanowieniem nadrobienia zaległości, nie żałowałam ani chwili poświęconej tej książce.

Początek, jak już wspominałam niezbyt wciągający może z tego względu, że musimy przebrnąć przez wszystkie etapy życia głównego bohatera - don Fernanda. Jego historia opowiadana jest nam przez chłopaka, który wychowywał się z nim i był synem Klary, kobiety, z którą życie połączyło don Fernanda od najmłodszych lat.
Przez dłuższy czas nie poznajemy imienia narratora, wiemy jedynie że znał on życie don Fernanda z ich wspólnych rozmów i że żyli ze sobą bardzo blisko.
I choć wydaje się z początku to wszystko nużące, ma to na celu wprowadzenie nas powoli w najdrobniejsze niemal szczegóły, które w miarę zagłębiania się dalej w lekturę, są bardzo istotne w zrozumieniu sensu całej historii.
Tak więc poznajemy don Fernanda jako nastolatka, który pod bacznym okiem ojca rozpoczyna swoją edukację. Otrzymuje własnego nauczyciela, który odwiedza i uczy go w domu, a następnie wyrusza do klasztoru gdzie kontynuuje naukę. Jednocześnie mamy okazję zapoznać się z relacjami jakie łączą go z Klarą, dziewczynką kilka lat młodszą od niego, która bez wątpienia zakochana jest w młodzieńcu. Jednak on okazuje więcej sympatii nauce i otwarcie mówi, że zamierza całe swoje życie poświęcić zdobywaniu wiedzy, przez co Klara niestety cierpi.
Jej cierpienie jest tym większe, gdy pewnego dnia don Fernando wyjeżdża na studia. Ona marzy o ślubie z nim, natomiast on zagłębia się w coraz to nowsze dziedziny wiedzy i nie widzi świata poza tym.

Postanawia zostać lekarzem, lecz wcale nie zwyczajnym. Rozpoczyna się jego wgłębianie w zakamarki umysłu człowieka, by poznać istotę lęku i strachu. Upór i konsekwencja, a zarazem niepohamowana ambicja i zafascynowanie tym co robi, doprowadza go do zostania specjalistą od leczenia duszy.

W taki sposób mamy obraz przeżyć i całej gamy uczuć jakie towarzyszą don Fernandowi podczas jego edukacji oraz Klary, która z małej dziewczynki wyrasta na piękną kobietę bez pamięci zakochaną w mężczyźnie, który całkowicie poświęcił się swojej pasji.

Teraz, kiedy już przeczytałam ja do końca, mogę bez cienia wątpliwości powiedzieć, że książka spełniła swoje obietnice.
"Morza strachu to poszukiwanie nieśmiertelności, aby spłacić dług miłości; wielkie zwycięstwo wiedzy nad śmiercią" - takie słowa znajdują się z tyłu i o tym naprawdę ona opowiada.
Gorąco polecam !

Ta książka aż krzyczy, żeby ją przeczytać! ;)

Bardzo ciekawa i nietypowa książka. Spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego, ale to nie znaczy, że się rozczarowałam.
Książka zaintrygowała mnie i na pewno została w mojej pamięci na długo.
Po pierwsze to miło było się przenieść do XVI wiecznej Hiszpanii.
Spodobał mi się również wykorzystany motyw nauczyciela i ucznia - miło czytało się ich rozmowy, wiele też z nich wyniosłam.
Intrygujące są też pytania, jakie zadaje sobie don Fernando. Sama sobie je zadałam. Jego przemyślenia na temat śmierci, życia, wiary, miłości, czasu dały mi pole do przemyśleń.
Cenię sobie tę książkę.

Książka zaintrygowała mnie i na pewno została w mojej pamięci na długo.
Po pierwsze to miło było się przenieść do XVI wiecznej Hiszpanii.

Szukasz odpowiedzi dotyczące wiary, religii czy nawet życia i ludzkiego żywota? Zasięgnij po książkę, całkowicie inaczej przedstawia nam definicję życia i śmierci.

Bardzo przyjemna książka, aż zdziwiłem się że jest tak mało popularna na portalach.
Powieść oprowadza nas ścieżkami dziejów XVI-wiecznego hiszpańskiego szlachcica, zafascynowanego naukami ścisłymi, w szczególności alchemią i medycyną. Przechodzimy przez okres jego dojrzewania, studiów, dylematu dotyczącego poświęcenia miłości i rodziny na rzecz pogłębiania wiedzy, ukrywania się przed zaborczymi rękoma Świętego Oficjum. Pogrążony w poszukiwaniach tajemnicy nieśmiertelności, łączy swoją wiedzę z wiedzą muzułmańskiego medyka. Mi historia bardzo przypadła do gustu, szczególnie dlatego że jakiś czas wcześniej czytałem podobnego schematem "Ucznia Czarnoksiężnika" Jabłońskiego.

• Mam w posiadaniu
  • Wzbudziły spore emocje

Dodaj cytat z książki Morza strachu