Czarnoksiężnik z Zao

Tłumaczenie: Marek Gizmajer
Wydawnictwo: P.W.P. "Gryf" SA
Silvestris

Przed kilku laty zaświtała mi w głowie myśl,że byłoby zajmującą rzeczą naszkicowanie obrazu całego systemu słonecznego i opisanie każdej z należących do niego planet. Po tym zamyśle można by się spodziewać dzieła utrzymanego w konwencji science fiction. Ja jednak zapragnąłem czegoś bardziej oryginalnego; czegoś, co stanowiłoby swoisty eksperyment. Zdecydowałem, że nad światem przedstawionym w moich książkach unosił się będzie duch "heroic fantasy".
L. Carter

Taką właśnie książką jest "Czarnoksiężnik z Zao". Akcja rozgrywa się na planecie krążącej dookoła gwiazdy zwanej Kylix, w konstelacji Jednorożca. W dziele tym wyobraźnia Lina Cartera dokonuje cudów, spotkamy więc: wędrownego czarnoksiężnika o zielonym ciele, najpotężniejszego cudotwórcę swoich czasów, jego niewolnicę nie znającą praw świata, w którym przyszło jej żyć, mityczne bestie i osobliwe istoty myślące. To wszystko przypomina źródło tryskające obrazami, mogącymi przerazić i zachwycić.

źródło opisu: PWP "Gryf" S.A. 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Alathariel | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ostatnio wyszukuję w bibliotece starych książek. Tym razem, przypadek spowodował, że "Czarnoksiężnik z Zao" znalazł się w moich rękach. I wcale tego nie żałuję. W 1993 roku wydana została książka z działu fantasy, w której opisane są właśnie jego losy. Ów czarnoksiężnik, którego imię nie zostaje od razu wyjawione, jest postacią dosyć charakterystyczną. Nie dlatego, że para się magią, lecz dlatego, iż jest istotą o zielonej karnacji i upodobał sobie czerwoną szatę. Zatem połączenie rzucające się w oczy. Dodajcie do tego tuszę, potok słów i ogrom pozytywnego przyjaznego podejścia do świata. Efekt gwarantowany!
Lin Carter nie tyko opowiada losy swojego głównego bohatera, ale także prowadzi dialog z czytelnikiem. To główny sprawca humoru a zarazem innego potraktowania odbiorcy. Do tego barwny świat, cała feria stworzeń i ludów, a jeszcze więcej akcji i dobrej zabawy podczas czytania.
Jak na odkurzony tytuł sprzed prawie 20 lat, miło mnie zaskoczył. Zdecydowanie polecam jako odskocznię...