Tylko twoimi oczami

Jarosław Bobrowski literatura niemiecka

Dosyć przewidywalna, ale lekka i przyjemna do czytania

Dosyć przewidywalna, ale lekka i przyjemna do czytania

1964

Niecodzienna misja - realizacja marzeń zmarłej mamy.
Odejście od tego, co znane, oswojone na rzecz "nowego" (miejsca życia, pracy). Dodatkowo doceniam pomysł na miejsce akcji. Wenecja, miasto owiane tyloma tajemnicami. Tymi odkrytymi, opisywanymi oraz tymi, które przyjdzie rozwikłać bohaterom powieści.
Niecodzienna relacja - pełnienie roli oczu innej osoby z czasem przekształcająca się w coś więcej.
Piękne opisy. Umiejętne łączenie wątków.

Niecodzienna misja - realizacja marzeń zmarłej mamy.
Niecodzienna relacja - pełnienie roli oczu innej osoby z czasem...

Powieść ta stanowiła dla mnie pewien powiew świeżości, gdyż ostatnio czytam głównie polską literaturę. Jest po prostu inna.
Po śmierci mamy, Alice lat 24 wyjeżdża do Wenecji, by zostać opiekunką do dzieci włoskiego bogatego małżeństwa. Wybierając Wenecję, spełnia marzenie własnej matki, która przez całe życie marzyła, żeby tu przyjechać, lecz nie było jej stać.
Dziewczyna nie należy do imprezowiczek. Jej świat to głównie książki. Nie dąży też do poznawania nowych ludzi. Ma inne priorytety. Pracując, Alice ma niewiele czasu, żeby zwiedzić miasto, wykorzystuje więc fakt, że nie może spać w nocy i wymyka się z pallazzo każdej nocy. To wtedy poznaje niewidomego mężczyznę o imieniu Tobia.
"Tylko twoimi oczami" to powieść o rodzącej się miłości oraz braterskiej zazdrości i zdradzie. O ufności i naiwności.
Serdecznie polecam

Dziewczyna...

Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to jedna ze słabszych książek, które przeczytała. Przewidywalna, dialogi nudne, bohaterów nie było za co polubić a Wenecja w taki sposób podana mnie nie urzekła. Nie polecam.

Książkę otrzymałam w prezencie urodzinowym. Śliczna okładka książki, która przedstawia dziewczynę spoglądającą na włoskie miasto o wschodzie słońca zachęca do czytania. Opis pięknej Wenecji, wątek miłosny a także i kryminalny tworzy z tej pozycji bardzo interesującą lekturę.
Alicja mieszka pod Berlinem. Jej mama samotnie wychowywała córkę, gdyż jej ojciec z pochodzenia Włoch zostawił ją, gdy była jeszcze w ciąży.Po śmierci rodzicielki bohaterka odpowiada na ogłoszenie w gazecie i podejmuje pracę jako opiekunka dwóch synów państwa Scarpów.
Alicja jedzie do Wenecji i od razu spotyka trudności. Jest wykorzystywana przez swoich pracodawców i nie ma prawie wcale czasu dla siebie. Pewnej nocy, gdy nie może spać postanawia wyruszyć w miasto by je zwiedzić. Jej fascynacja Włochami nie maleje i nadal nocami zwiedza coraz to nowe uliczki. Podczas jednej z wędrówek spotyka niewidomego Amerykanina, który prosi ją by pokazała mu Wenecję jej oczami. Dzięki Tobiemu Alicja zapraszana jest na bale, poznaje bogatych ludzi. Dziewczyna czuje się wspaniałe jednak to życie zaczyna się komplikować.
Naprawdę świetnie spędziłam czas na czytaniu. Powieść jest ciekawa, nie przynudza a wątek skupia się na realnych sprawach. Alicja i Tobia po mimo traumatycznych przeżyć próbują ułożyć sobie życie na nowo. Język, którym napisana jest powieść wspaniale przybliża nam odczucia bohaterów, kwieciste opisy pobudzają wyobraźnię a wątek romantycznej miłości przepleciony z kryminalnym trzymają nas w napięciu.
Polecam Wam tę książkę. Po jej przeczytaniu na pewno będziecie chcieli pojechać do Wenecji i zobaczyć to wspaniałe miasto.
Bardzo dobrze oceniam „Tylko Twoimi oczami”.
„Jeszcze nikt nigdy nie przykuł mojej uwagi słowami w taki sposób i nie stworzył dla mnie świata, który wcześniej w ogóle nie istniał”.

Przykro mi to stwierdzić, ale w moim odczuciu książka wieje nudą. Kulturalny język (to na plus, na szczęście nie ma w niej brzydoty, którą dzisiaj mogą się "poszczycić" niektóre pozycje),jednak nic w niej szczególnego. Czytałam długo, skończyłam tylko ze względu na zasadę "doczytywania". Taki nienarzucający się (ani miernotą, ani pięknem) romansik. Książka bez punktu zaczepienia. Zupełnie neutralna a czasami nieprzyzwoicie przewidywalna. Może dla nastolatki marzącej o miłości albo osoby, która chce po prostu coś przeczytać i nie angażować się zanadto emocjonalnie.

Rzadko czytam książki obyczajowe, gdyż nie jest to mój target, który lubię czytać. Co nie znaczy, że nie czytam ich wcale. I właśnie przy okazji „Tylko Twoimi oczami” sięgnąłem po literaturę obyczajową. Książka przeleżała w biblioteczce prawie 3 lata (od 21 maja 2017 roku),jednak w końcu przyszła jej kolej.
Książka opowiada o młodej Niemce, imieniem Alice, która niedługo po śmierci matki znajduje pracę w Wenecji, która była ukochanym miejscem zmarłej. Alice odziedziczyła po mamie miłość do tego miasta, dlatego nie wahała się długo by porzucić pracę księgarki w Berlinie, na rzecz opiekunki do dzieci w Wenecji u rodziny Scarpów. Są to ludzie bardzo bogaci i niezwykle towarzyscy. Przez to Alice ma bardzo dużo obowiązków, więc Wenecja jest poza jej zasięgiem z powodu braku czasu. Jednak po pewnym czasie znajduje sposób by zwiedzać miasto. W czasie wędrówek poznaje tajemniczego Amerykanina, który jest niewidomy i tak jak Alice stara się unikać ludzi.
Moglibyście pomyśleć, że mamy do czynienia z prostym romansem. Nic bardziej mylnego. W książce pojawia się całkiem ciekawy wątek kryminalny, na trop którego całkiem przypadkiem wpada właśnie Alice. Czego dotyczy ów wątek dowiecie się sięgając po książkę „Tylko Twoimi oczami”.
Książka ma 298 stron i czytało mi się je nieźle. Do przeczytania ich potrzebowałem ośmiu posiedzeń i dziewięciu dni. Daje to 37 stron na posiedzenie oraz 33 stron na dzień. Nie są to liczby powalające, co wcale nie oznacza, że książka była zła, tylko jak już wspomniałem obyczaje to nie mój target. Mogę Wam polecić tę książkę, bo warto tę historię poznać.

Ocena: 7/10

Książka opowiada o młodej Niemce, imieniem Alice, która niedługo...

Urokliwa książka, która niecodziennie zachwyca opisaną scenerią Wenecji - naprawdę można poczuć się jakby się było w tym cudownym miejscu.
Dodatkowo słoneczną Wenecję przeplata historia młodej Alice, która porzuciła swoje dotychczasowe życie i właśnie w Wenecji rozpoczyna nowe. Co zaoferuje jej miasto? Alice z pewnością to doceni.

Polecam książkę świetnie się czytało.

Polecam książkę świetnie się czytało.

Przyjemna lektura, która umiliła mi pobyt w Wenecji.

Przyjemna lektura, która umiliła mi pobyt w Wenecji.

• 2017
  • Literatura kobieca