Fucking Polak. Nowe życie

Wydawnictwo: Sine Qua Non
piłka nożna, sport, autobiografia
Rymu

Najbardziej wyczekiwana piłkarska biografia ostatnich lat. Fucking Polak powraca! Jego książka wywołała w Danii skandal. Geje? „Nienawidzę ich”. Dziennikarki sportowe? „Głupie blondynki”. Duńczycy? „Zakłamany naród”. Jego ówczesny klub FC Midtjylland zwolnił go w trybie natychmiastowym. Wcześniej polski bramkarz musiał odejść z Odense, po tym jak został skazany za groźby pod adresem...

Najbardziej wyczekiwana piłkarska biografia ostatnich lat.
Fucking Polak powraca!

Jego książka wywołała w Danii skandal. Geje? „Nienawidzę ich”. Dziennikarki sportowe? „Głupie blondynki”. Duńczycy? „Zakłamany naród”. Jego ówczesny klub FC Midtjylland zwolnił go w trybie natychmiastowym. Wcześniej polski bramkarz musiał odejść z Odense, po tym jak został skazany za groźby pod adresem żony…

Teraz Arkadiusz Onyszko w nowej książce – napisanej specjalnie dla polskich czytelników – wraca do tamtych wydarzeń. Wspomina czasy, kiedy był gwiazdą duńskiej ligi, zdradza kulisy olimpijskiej reprezentacji z Barcelony, a także opowiada o Legii, Widzewie i Lechu z lat 90.

Prysznicowe dowcipy Jóźwiaka. Wizyta z Citką na Jasnej Górze. Lekkoduch Reiss, wkurzający Wichniarek i Łapiński zakochany w Tomb Raiderze. Cała prawda o życiu w Danii i Polsce, o „nowym życiu”, które otrzymał od Boga po chorobie i udanym przeszczepie nerki.

Fucking Polak szczerze, dosadnie i bez ogródek. To po prostu trzeba przeczytać!

źródło opisu: http://www.wsqn.pl

źródło okładki: http://www.wsqn.pl

elenkaa | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/07/181-fucking-polak-nowe-zycie-arkadiusz.html

Po kilku biografiach znanych piłkarzy, czy trenerów przyszedł czas na biografię o Arkadiuszu Onyszce, niegdyś świetnym, lecz bardzo kontrowersyjnym bramkarzu.

Arek Onyszko broniąc wiele lat na duńskich boiskach nabrał doświadczenia i umiejętności, które jednak były niezauważalne przez kolejnych trenerów polskiej kadry i bramkarz był ciągle pomijany w doborze zawodników. Cechuje się siłą fizyczną, jak i psychiczną. Wiele razy uznawany był za zawodnika meczu, a także został bramkarzem sezonu. Jego biografia okazała się hitem w Danii przez wypowiadane przez niego opinie na temat gejów, dziennikarek i Duńczyków. Arek opowiada o niespełnionej karierze reprezentacyjnej, pomimo odbytych występów w lidze duńskiej, czy pucharze UEFA. Sporą częścią książki jest historia przebiegu choroby nerek. Na przeszczep czekał 2 lata. Arek umieścił w niej również kilka...

Justyna Zander | 2016-06-26
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Mocna historia polskiego bramkarza Arkadiusza Onyszko. Bramkarz bezpardonowo rozlicza się z klubami, w których grał. W żołnierskich słowach opisuje, co myśli o działaczach klubowych i zmianie ich stosunku do niego, gdy okazało się, że zachorował na poważną chorobę. O kontraktach, zabawie, chorobie i walce z uprzedzeniami. Opowieść o człowieku charakternym, który popełnił wiele błędów, z czego zdaje sobie sprawę.
Książka jest ciekawa, ponieważ Onyszko przy okazji opisywania swojej historii, opowiada również o innych, znanych osobach: działaczach, sportowcach, politykach. O zakłamanym i przekupnym świecie sportu.

RealAnia | 2016-03-02

„Fucking Polak” to książka, która w Danii szybko zdobyła status bestsellera. Jednak przede wszystkim swoją autobiografią Arkadiusz Onyszko wywołał skandal. Powiedział, co myśli o Duńczykach, przyznał, że nienawidzi gejów, a dziennikarki sportowe nazwał głupimi blondynkami. Szczere książki mają wzięcie, dlatego też wiele osób czekało na ukazanie się tej pozycji w Polsce. Niemniej jednak lektura wydana przez Wydawnictwo SQN to nie ta sama książka. To wersja napisana specjalnie dla nas, Polaków.

„Postawiłem sobie jasny cel – chciałem udowodnić, że w Danii pisano o mnie bzdury, że wcale nie jestem psychopatą.”

Po przeczytaniu w internecie fragmentów pierwszej książki Onyszki spodziewałam się, że w lekturze będzie wiele kontrowersji. Tymczasem tę książkę bramkarz napisał po ciężkiej chorobie nerek, wykańczających dializach i przeszczepie, więc na wiele spraw patrzy już inaczej. Wie, że otrzymał od Boga nowe życie. Wraca jednak do swoich trudnych doświadczeń, a w swych rozważaniach i...

FCBTVpl | 2016-03-01

Arek Onyszko - zdobywca doktoratu z życia

Arkadiusz Onyszko - reprezentant Polski grup młodzieżowych oraz seniorskiej kadry, brązowy medalista Mistrzostw Europy U16, wicemistrz olimpijski, zdobywca Superpucharu Polski, Pucharu Danii, jeden z najlepszych obcokrajowców występujących w duńskiej lidze. Wielu polaków przepadało za granicą, jemu się udało zrobić karierę. Człowiek, który "wygrał drugie życie". Obecny trener bramkarzy Górnika Łęczna, który jak mówi, zdobył doktorat a życia.

Często powtarza się, że każdy bramkarz jest inny, tzn. każdy ma "nierówno pod sufitem". W tym przypadku myślę, że jest podobnie. Otóż sama postawa i wizerunek, łysa głowa i tatuaże mówią same za siebie, ale także złość, agresja i różne kontrowersyjne sytuacje to wyjaśniają.

Książka "Fucking Polak. Nowe życie" zaczyna się wstępem Arka Onyszki, kończy zaś podziękowaniami i specjalnym wnioskiem, oświadczeniem woli, aby być świadomym dawcom narządów po śmierci. Czemu akurat to kończy książkę? Sam...

Netula_CK | 2016-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2016

Dobra biografia to biografia kontrowersyjna – tak mówią i ja się z tym zgadzam, choć oczywiście przytrafią się wyjątki, jak choćby spisane dzieje Stevena Gerrarda. W każdym razie kontrowersyjność pomaga, dobrze się ją czyta.

O Arku Onyszko przed sięgnięciem po tę książkę wiedziałam niewiele – że bramkarz, że choroba, że afera z homofobią. Z polskich boisk go nie pamiętam, bo w czasach, gdy reprezentował barwy Lecha czy Widzewa, trudno by mówić o moim zainteresowaniu rodzimą piłką, a nawet piłką w ogóle. Ale takie książki czyta się najlepiej. Gdy nie znasz wszystkich faktów z życia tej osoby, ciągle coś cię zaskakuje, nie zawsze pozytywnie, ale jednak zaskakuje. A zaskoczenie plus kontrowersja to recepta na sukces.

Pewnie, że nie wszystko w życiorysie Arkadiusza Onyszko mi się podoba, nie jest to postać krystaliczna, z czego on sam zdaje sobie sprawę, wyznając:

„Zrobiłem doktorat z życia, choć nie z każdego jego rozdziału jestem dumny”.

Dla mnie największy pozytyw to szczerość....

Fernandez | 2016-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2016

Szczera i bez konwenansów - tak można podsumować autobiografię Arka Onyszki, bramkarza reprezentacji Polski (reprezentacje młodzieżowe+2 występy w seniorskiej kadrze) i srebrnego medalisty Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.
Bardzo dobrze napisana autobiografia, mi czytało się lepiej niż np. autobiografię Kuby Błaszczykowskiego. Przeczytałem w dwa dni. Polecam nie tylko dla fanów piłki, pozostali czytelnicy również mogą wyciągnąć wiele ciekawych, pouczających wniosków.
Arek swoją historią pokazuje, że na pewno nigdy nie można się poddawać oraz że są jeszcze ludzie dla których liczy się własne zdanie i za wyrażanie go są gotowi nawet zapłacić wysoką cenę - wydanie pierwszej duńskiej wersji "fucking Polak" Onyszko przypłacił zwolnieniem z klubu FC Midtjylland w trybie natychmiastowym.
Zaskoczyło mnie też jak ten twardy, posiadający wiele zakrętów życiowych (problemy rodzinne, problemy w Danii, choroba, itd.) facet porusza kwestie wiary i np. w podziękowaniach pisze:...

kroolu | 2016-07-26
Przeczytana: czerwiec 2016

Mocne, ale prawdziwe! Co najważniejsze w tej książce, znajduje się na samym końcu - to zgoda na pobranie organów do transplantacji w razie śmierci. Onyszko przeszedł prawdziwe piekło w związku z chorobą nerek i dostając od losu drugie życie chce wykorzystać swoje nazwisko, aby pomóc innym. I chwała mu za to!
Ale oprócz drastycznych opisów walki ze śmiertelnie niebezpieczną chorobą w jego książce jest mnóstwo innych fragmentów, kiedy czytelnikowi włos się jeży na głowie. Bo były bramkarz szczerze - w swoim stylu - opowiada o tym, jaką cenę przyszło mu zapłacić za... szczerość podczas pobytu w Danii i o tym, w jak burzliwy sposób rozpadło mu się życie prywatne. Futbol jest w tym wszystkim jedynie tłem - zapewne i z tego względu, że Onyszko powinien osiągnąć na boisku dużo więcej niż z różnych przyczyn było mu dane.

angelika | 2016-03-09

Czytając tą autobiografię najbardziej urzekł mnie sam Arkadiusz niesamowita charyzma przepełniona autentycznością.Ten człowiek nie udaje nikogo ,jest sobą mówi wprost co czuje i myśli.Prawdziwy patriota kochający swój kraj.Jego wiara i walka o własne zdrowie to piękna historia, by wierzyć w dobre zakończenie.Słynny cytat "Wszystko może zdarzyć się, gdy piłka jest w grze" jak najbardziej utożsamia Arka.

Mateusz | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

FUCKING POLAK szczerze, dosadnie i bez ogródek.

Prawdziwa, dramatyczna, momentami zabawna, czasem szokująca. Przede wszystkim
szczera. W książce Arkadiusz Onyszko opowiada tylko, co naprawdę działo się w jego życiu.

Zanim go ocenicie to przeczytajcie ją do końca. Jednym słowem to po prostu trzeba przeczytać!

skalisty | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 lipca 2016

Arek Onyszko przypomniał o sobie ;) dla osób, które pamiętają lata 80te i 90te będzie to b. fajna pozycja. Według mnie jeden z najbardziej niedocenianych polskich sportowców, a na pewno golkiperów w ostatnich latach. Pozycja przyjemna, szybko się czyta, język jest bardzo prosty podany na tacy czytającemu, ale to w żaden sposób nie umniejsza autorowi oraz Arkowi.

Polecam i życzę zdrowia Arek!