klasyka
angielski
Aurora92

This remarkable book has been described in many ways - as a masterpiece... a fairy story... a brilliant satire... a frightening view of the future. A devastating attack on the pig-headed, gluttonous and avaricious rulers in an imaginary totalitarian state, it illuminates the range of human experience from love to hate, from comedy to tragedy. "A wise, compassionate and illuminating fable for our time... The steadiness and lucidity of Orwell's wit arereminiscent of Anatole France and even of Swift." - New York Times

With an Introduction by C. M. Woodhouse

źródło opisu: tył książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paco | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Synapsa
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Kamraci! Bracia!
Stowarzyszone i stowarzyszeni.
Poświęcamy swój bezcenny czas, byście Wy, najmilsi, mogli się napawać naszymi opiniami. Nie tracąc czasu na czytanie książek. Z ciężkim sercem, ale rozumiemy, że ktoś musi czytać, by pracować mógł ktoś. Jesteśmy dla Was. Zapoznanie się z recenzją trwa minutę. Tkwienie w lekturze, znacznie dłużej. Zastanówcie się więc, ile dóbr możecie w tym czasie wyprodukować. Ile towarów przetransportować. Wskaźniki dzietności poprawiać, demografię ratując. A my w tym czasie, wszystko przeczytamy i Wam streścimy. Bez nas Wasze życie byłoby trudniejsze. W zasadzie nie do zniesienia. Nawet nie chcę myśleć, do czego by doszło, gdyby wszyscy zaczęli masowo czytać. MARNOTRAWSTWO – populacjo kochana. I nie mówcie nam o krzyczącej niesprawiedliwości, gdyż jesteśmy światli i lepiej rozumiemy, co dla Was dobre. My jesteśmy od doskonalenia umysłów. Wy, od wstawania o 5.30. Bo my , wyobraźnią sięgamy hen, daleko.
Jesteśmy za Was...

Łokieć_Pana_D | 2016-01-18

Obdziera ze złudzeń. Co do polityki bezsprzecznie, ale także - i to bardziej przeraża - co do natury człowieka. Szczególnie, gdy otrzyma on władzę. Nie dotyczy wyłącznie ustrojów totalitarnych, choć tu najbardziej widać. Orwell, przy pomocy zwierząt i prostej fabuły, zapisał uniwersalny wzór nadużywania władzy. Wzór maskowania kłamstwa. Rządzący zawsze mają tendencje do zapominania. Do płynnego interpretowania. Do izolacji i okopywania się na zdobytych pozycjach. Do bycia "równiejszymi". Ci legalnie wybrani także.
Bajecznie prosta historia. Kawa na ławę. Świnie do łóżek. Absolutna polityczna kwintesencja. Dobrze o niej pamiętać przy wyborczych urnach. Gdy sprawdzamy, czy nasza władza - wzorem orwellowskich świń - nie łamie wcześniej ustalonych reguł.

Grażyna | 2010-03-04

stara książka,a wciąż aktualna, pęd do władzy sprawia, że człowiek człowiekowi: świnią, polecam

GraceSuarez | 2016-04-23
Przeczytana: 13 maja 2016

Arcydzieło. Bardzo smutna. Bardzo wstrząsająca.
Orwell był mistrzem.
Ukazał wspaniałą antyutopię.
Przedstawił uniwersalną prawdę o życiu.
Nie jestem w stanie nic więcej napisać.

Ta opowieść o zwierzętach przemyca również uniwersalną prawdę - ten, kto dorwie się do koryta, nawet w imię wielkich idei, może wykorzystać swoją pozycję dla własnych celów, szczególnie jeżeli nie będzie pilnowany i rozliczany ze swoich czynów. Gdy naiwnie damy się omamić idei dobra ogółu, może okazać się, że może my jesteśmy równi, ale są też i równiejsi. A obalona rzeczywistość może szybko powrócić, w końcu bat to sprawdzona metoda. Opozycja zaś zostanie największym wrogiem, odpowiedzialnym za każde niepowodzenie nowego, najwspanialszego systemu. Nawet tajne dokumenty się znajdą, bardzo wygodne.

W trakcie czytania "Roku 1984" w głowie kołatała się myśl: jak można dać się tak urobić? "Folwark" zaś w genialny sposób ukazuje owy proces urabiania. Od pięknych idei i walki o nie, poprzez mleko i jabłka, aż po dające do myślenia zakończenie.

Niby krótka historyjka o farmie rządzonej przez zwierzyniec, a tyle treści. Polecam każdemu, żebyśmy nie dali się urobić jak Boxer, pracując...

książek: 1987
Wojciech Gołębiewski | 2014-05-01
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Orwell pisał "..Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską..". Po prawie stu latach od rosyjskiej rewolucji i wypisaniu niezliczonych analiz dotyczących zaprowadzania "nowych porządków", skłonni jesteśmy przenieść orwellowska wizję na miejsca i czasy nam bliższe. I niestety, ta przerażająca wizja znajduje potwierdzenie w wydarzeniach nam najbliższych tj w najnowszej historii państw Europy i Azji po REWOLUCJI tj /nazwijmy to skrótowo/ upadku ZSRR. Szkopuł tkwi w dalszym zdaniu Orwella:
"Mój morał brzmi: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się własnych przywódców..."
Wishful thinking!! Masy nie będą czujne, bo masy nie są w stanie być czujne. Masa to ciasto ugniatane, formowane przez kolejnych "nawiedzonych", podatne na "urok" nowych proroków. Tak więc, masy mogą usunąć ...

Tomasz | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Orwell to klasyk, a sam "Folwark..." został już przeanalizowany na wszystkie możliwe sposoby.
Na pewno warto przeczytać.

kajsa | 2011-08-05
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Wstrząsająca metafora naszego świata. Piękne ideały nigdy nie dają się urzeczywistnić, gdy kierują nami niskie pobudki i interes własny.
Cudowna postać Boxera, naiwnego, wiernego i oddanego.

romeo | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Powrót po latach. Postanowiłem przeczytać powieść Orwella po przeszło dwu dekadach od poprzedniego z nią kontaktu. Śmiało mogę powiedzieć, że nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wtedy, gdy była świeższa, ale nadal pozostaje klasycznym, trafnym obrazem XX-wiecznego totalitaryzmu komunistycznego. Orwell pisał satyrę na rosyjską rewolucję bolszewicką, jednakże udało mu się unieść w tym dziele coś uniwersalnego, wykraczającego poza karykaturę czasów realnego socjalizmu. Orwellowskie świnie to my sami gdy zaczynamy zapominać kim byliśmy na początku, gdy zaprzeczamy swej własnej istocie. Dlatego tak przejmujące jest to zakończenie gdy zwierzęta spoglądają to na świnie, to na człowieka nie mogąc dostrzec żadnej różnicy. To nigdy nie tracąca aktualności przestroga.

Ania | 2014-06-11
Przeczytana: 27 września 2013

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam.
Ponadczasowa. Za każdym razem czytam ją z zachwytem.
Książka z "brakiem terminu przydatności do spożycia". Zawiera proste prawdy o życiu politycznym i społecznym, które były, są i nadal będą aktualne.
W tej niepozornej, cienkiej książeczce kryje się mnóstwo doskonalej treści. Polecam.