Korsarskie bractwo

powieść historyczna
Czytelnik
1953-01-01
1953-01-01

Niebanalna książka wzbogacająca rozeznanie w skomplikowanych relacjach między średniowiecznymi frakcjami w wieloklasowym społeczeństwie. Nie wykluczam takiej możliwości, że autor zrezygnował nawet ze ścisłego trzymania się swojej ideologii, bo zgodnie z poglądami pisarza powinien on bardziej podkreślić znaczenie nierozdrobnionej, nieanarchistycznej władzy centralnej (która powinna opiekować się ludem, a zwłaszcza chronić go przed okrutną dżunglą rynkową),natomiast, moim zdaniem, z narracji wcale to jasno i wyraźnie nie wynika. Idea "komunistycznych chrześcijan" jest w tej książce tylko prywatną opinią dwóch postaci, a nie jakimś głównym przekazem. Szkoda, że autor nie zwrócił większej uwagi na tendencje do najemniczego charakteru działalności głównego bohatera. Klaus, w miarę jak obrastał w coraz większą sławę, to nie utożsamiał się już tylko z udręczonym ludem ale też łączył siły z wybranymi grupami arystokratów i radców miejskich. W pewnym momencie nawet duchowieństwo pokropiło armaty pirackie wodą święconą, gdy bohater wypływał z portu w Wismarze. Zastanawiające jest to, że autor nie skomentował tego płynnego przejścia w sojuszach.
Według mnie taką gmatwaninę chaotycznych relacji (zwłaszcza plątaninę kruchych sojuszów taktycznych) trudno przełożyć na jakąkolwiek spójną ideologię prawdziwie komunistyczną. Możliwe też, że z tego chaosu, za pomocą wyobraźni i czasu, można wydobyć dowolną ideologię i narrację.
Dlatego nie doszukałem się w tej opowieści żadnej konkretnej indoktrynacji. Znacznie bardziej gruboskórną (i niepatyczkującą się z poczuciem estetyki) indoktrynację kapitalistyczną można znaleźć w obecnej literaturze w XXI wieku.

Leciwa powieść historyczna osnuta na kanwie awanturniczych losów Klausa Störtebekera, najsłynniejszego spośród Braci Witalijskich. Średniowieczni korsarze znad Bałtyku i Morza Północnego to wdzięczny temat i mogło skończyć się znakomitym czytadłem, nawet biorąc pod uwagę rok wydania. Niestety, mimo umieszczenia akcji u schyłku XIV wieku nie zabrakło wzmianek o dobrodziejstwach komunizmu. Czyta się to szybko, ale na końcu pozostaje niesmak. Postacie jak z papieru, fabuła schematyczna i przewidywalna, brak jakiejkolwiek literackiej głębi. Główne zalety to wartka narracja oraz trzymanie się historycznych faktów na temat Braci Witalijskich. Jednak dwukrotna tyrada o wyczekiwanym powrocie do "komunizmu pierwszych chrześcijan" to trochę za wiele jak na opowieść o korsarzach.

Autor był ideowym komunistą, prześladowanym w Republice Weimarskiej i w hitlerowskich Niemczech. Młodość spędził walcząc w Hiszpanii, po 22.06.1941 stał się jednym z sowieckich propagandystów, którzy mieli za zadanie przeciągnąć jak najwięcej Niemców na stronę Stalina. Wśród innych jego utworów znajdują się powieści o robotnikach prześladowanych w fabrykach. Połączenie ideologicznych wtrętów ze specyfiką późnego średniowiecza nie mogło zadziałać. Książka słusznie zapomniana.

• Powieść historyczna
  • Literatura historyczna i okołohistoryczna
  • Morskie i odkrycia
  • Marynistyczne
  • 31 Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Korsarskie bractwo