Korsarskie bractwo

powieść historyczna
Czytelnik
1953-01-01
1953-01-01

Okładka książki Antologia opowiadań pisarzy Niemieckiej Republiki Demokratycznej Johannes Bobrowski, Günter Braun, Johanna Braun, Bertolt Brecht, Willi Bredel, Jurij Brězan, Franz Fühmann, Stephan Hermlin, Manfred Jendryschik, Hermann Kant, Uwe Kant, Wolfgang Kohlhaase, Günter Kunert, Irmtraud Morgner, Heiner Müller, Karl Mundstock, Hubert Orłowski, Karl Hermann Roehricht, Anna Seghers, Erwin Strittmatter, Bodo Uhse, Christa Wolf, Friedrich Wolf, Arnold Zweig
Ocena 6,0
Antologia opow... Johannes Bobrowski,...

Leciwa powieść historyczna osnuta na kanwie awanturniczych losów Klausa Störtebekera, najsłynniejszego spośród Braci Witalijskich. Średniowieczni korsarze znad Bałtyku i Morza Północnego to wdzięczny temat i mogło skończyć się znakomitym czytadłem, nawet biorąc pod uwagę rok wydania. Niestety, mimo umieszczenia akcji u schyłku XIV wieku nie zabrakło wzmianek o dobrodziejstwach komunizmu. Czyta się to szybko, ale na końcu pozostaje niesmak. Postacie jak z papieru, fabuła schematyczna i przewidywalna, brak jakiejkolwiek literackiej głębi. Główne zalety to wartka narracja oraz trzymanie się historycznych faktów na temat Braci Witalijskich. Jednak dwukrotna tyrada o wyczekiwanym powrocie do "komunizmu pierwszych chrześcijan" to trochę za wiele jak na opowieść o korsarzach.

Autor był ideowym komunistą, prześladowanym w Republice Weimarskiej i w hitlerowskich Niemczech. Młodość spędził walcząc w Hiszpanii, po 22.06.1941 stał się jednym z sowieckich propagandystów, którzy mieli za zadanie przeciągnąć jak najwięcej Niemców na stronę Stalina. Wśród innych jego utworów znajdują się powieści o robotnikach prześladowanych w fabrykach. Połączenie ideologicznych wtrętów ze specyfiką późnego średniowiecza nie mogło zadziałać. Książka słusznie zapomniana.

Dodaj cytat z książki Korsarskie bractwo