Podaj dalej…

Okładka książki Podaj dalej… Sławomir Kuligowski
Okładka książki Podaj dalej…
Sławomir Kuligowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT literatura piękna
Oficyna Wydawnicza ATUT
2009-01-01
2009-01-01
aforyzmy literatura polska

Rok czytelniczy rozpoczęłam, jak zapewne zauważyliście, od krótkich form literackich, aby nieco zresetować swój umysł, aby nie wchodzić z początkiem roku w literaturę "dużego kalibru".

Z przyjemnością sięgnęłam do zbioru aforyzmów pt. "Podaj dalej..." autorstwa Sławomira Kuligowskiego, nauczyciela, reżysera i terapeuty teatralnego, pracującego w Monarze i szpitalach psychiatrycznych. Jak powiedział Lech Konopiński, polski poeta i satyryk: "Aforyzm to złoto wydobywane ze strumienia myśli". W pełni się z tym zgadzam.

Wśród zebranych w tym niewielkim zbiorku myśli, sentencji i maksym, jest wiele, które zawierają głęboki sens, które każą się zastanowić, zdobyć na refleksję. Bo czyż nie ma prawdy w tym, że "Dzień, który za nami, już nigdy nie wróci, dzień, który przed nami, może nigdy nie nadejść", albo w zapisanej myśli, iż "Dopiero płacąc za błędy uświadamiamy sobie ich cenę" lub w jakże mądrym stwierdzeniu: "Pierwsza strona Księgi Życia jest biała, a ostatnia czarna. Kolory innych stron malujesz ty", bądź w tym: "Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt. Miarą zezwierzęcenia jest stosunek do ludzi."

Są też i ironiczne, kpiarskie, prześmiewcze, jak choćby takie:
"Często dopiero z testamentu dowiadujemy się, że zmarły miał poczucie
humoru" albo
"Bieg rzece wyznacza koryto.Niektórym ludziom koryto wyznacza bieg
życia" czy
"Jeśli marzysz o tym by być na ustach wszystkich kobiet, to trzeba było
zostać szminką."

Lektura, a może raczej "lekturka", przyjemna w odbiorze, szybka w czytaniu, ale nie pozbawiona pewnej życiowej mądrości, trochę ironicznego spojrzenia na świat, ludzi, ich przywary, zachowania, własny egoizm. Warta przeczytania.

• Biblioteczka domowa - papier
  • FORMA: Aforyzmy, cytaty, przysłowia, anegdoty
  • 2011
  • Książki 52/2020
  • CZAS POWSTANIA: XXI wiek

Dodaj cytat z książki Podaj dalej…