Między zabawą a chemią

Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Između igre i hemije
8320406080
lucjan_

Książka zawiera krótki opis podstawowych praw chemii i podaje sposoby wykonania w warunkach domowych 142 ciekawych doświadczeń chemicznych oraz jak urządzić skromne laboratorium chemiczne. Napisana jest żywo i barwnie, a opisane doświadczenia nie tylko uczą lecz i bawią.

źródło opisu: Wydawnictwa naukowo-techniczne, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

ryszpak | 2016-01-18
Przeczytana: 1987 rok

Kiedyś rewelacja dla nastolatków. Trzeba się było zapisywać w bibliotece (a kolejka spora, jak na lata 80. przystało). Oj, było co robić po lekcjach... Działo z fifki do papierosów, domowe zimne ognie. Moim niedościgłym marzeniem było "wytworzyć" zdjęcie na liściu.

Piratka | 2018-10-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dostałam to w prezencie w czasach szkoły podstawowej i przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Mnóstwo przydatnych wieści, o zależności barwy płomienia od temperatury i składu chemicznego, jak zrobić higrometr, atrament sympatyczny, lustro, zdjęcie na liściu, a nawet bombę (wymieszać utarte z osobna wagowych 75 % azotanu potasu, 15 % węgla drzewnego i 10 % siarki, zaś gdy użyć azotanu sodu ładunek będzie odporny na wilgoć).
Tu po raz pierwszy przeczytać mogłam o "flogistonie" i jak pisarz Korolenko w syberyjskiej tajdze tęsknił za ciepłem ogniska (o tym, że był tam na zesłaniu dowiedziałam się później, lecz coś przeczuwałam).
Poznałam następnie kilka podobnych książek, jak "Bazar Chemiczny", jednak ta spodobała mi się najbardziej.
Wszystkie doświadczenia przerobiłam teoretycznie, jakby powiedział Cornelius w "Piątym Elemencie". Bez zakładania laboratorium. Tak jest i oszczędniej i bezpieczniej.

MADAS | 2018-10-29
Jantarka | 2018-02-12