Jazda kozacka w armii koronnej 1549-1696

historia
Wydawnictwo Poznańskie
2016-03-16
2016-03-16
armia koronna królowie elekcyjni historia Polski

Pozycja, która swoim zasięgiem czasowym obejmuje ponad 100 lat. Autor przedstawił dzieje jazdy kozackiej od czasów jej powstania do końca rządów Jana III Sobieskiego. Wiele rzeczy zostaje przedstawionych za pomocą materiałów źródłowych, których nie brakuje w pracy. Omówiona zostaje nie tylko kwestia powstania jednostki, ale i jej funkcjonowanie nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju. Dodatkowo ukazane zostają losy żołnierzy, którzy bronią granic państwa, pokazując tym samym, że służba wojskowa w tym czasie nie należała do najłatwiejszych. Dużo ciekawych szczegółów, odnośników do źródeł, gratka dla miłośników wojskowości staropolskiej, a także dla osób chcących rozpocząć rekonstrukcję historyczną poprzez odtwarzanie tejże jednostki. Brakowało mi jakiś ilustracji, obrazujących uzbrojenie w poszczególnych okresach funkcjonowania. Serio, warta przeczytania.

2067

• Nowożytność
  • Wojskowość
  • W prywatnym zasobie (przeczytane)
  • [Zakolejkowane] (?)
  • Historia - Polska do rozbiorów
  • Historia.org.pl

Dodaj cytat z książki Jazda kozacka w armii koronnej 1549-1696