Mit charyzmy

Okładka książki Mit charyzmy Olivia Fox Cabane
Okładka książki Mit charyzmy
Olivia Fox Cabane Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Charisma Myth
Rebis
2016-02-16
2016-02-16
Grażyna Skoczylas

Warto przeczytać, ale z przymrużeniem oka ;)

Warto przeczytać, ale z przymrużeniem oka ;)

NIE DZIAŁA. Ta książka to leczenie skutków, wchodzenie w niepotrzebne szczegóły, rozdrabnianie poszczególnych sytuacji, zachowań, uczuć w środku. Książka próbuje działać od tyłu, czyli skupia się na naszych zachowaniach zewnętrznych i jak sobie radzić z jakimiś sytuacjami na zewnątrz jak już się pojawią. To jest po pierwsze sztuczne i nieprawdziwe podejście, dużo ludzi wychwyci, że się jest nieprawdziwym, a po drugie - nie da się zawczasu do wszystkich sytuacji na zewnątrz przygotować.
Trzeba pracować nad własnym wnętrzem, jakim się jest człowiekiem, a nie na udawaniu kogoś ciepłego i z autorytetem, jakiejś sztucznej mowy ciała i przygotowywaniu się do jakiś wirtualnych sytuacji na zewnątrz, w których jest strasznie dużo zmiennych niewiadomych.

Uczenie się bycia kimś innym niż jestem, żeby inni mnie postrzegali w jakiś sposób w jaki ja nie jestem, ale chciałbym, żeby inni mnie widzieli i żebym ja miał z tego korzyści. Czyli na zewnątrz prezentuję się innym ludziom tak i śmak, a w środku jestem kim innym. Tego uczy ta książka.
Prowadzi to do tego, że znajdziesz się w sytuacjach i otoczony ludźmi, z którymi po pewnym czasie nie będziesz się chciał zadawać i nie będziesz chciał być w ich otoczeniu, bo nie pasują do tego kim jesteś tak naprawdę w środku.
Wyćwiczenie na zewnątrz jakiś sztucznych zachowań, które nie pokrywają się z tym co jest w środku.
Oszukiwanie siebie i innych.
KOLEJNA KSIĄŻKA, KTÓRA SZKODZI.

Ta książka daje porady typu:
jak się wydarzy taka i taka sytuacja albo w środku poczujesz coś tam - to wtedy zrób to i to , pomyśl to i siamto
kto to będzie pamiętał ?

z tej książki można skorzystać, jeżeli się wie, że na 100 % taka i tak sytuacja nastąpi - rozmowa z osobą o charakterze takim i śmakim albo prezentacja w biurze z rozstawieniem krzeseł takim i owakim

kolejna rzecz to fatalne wzorce i nauki, porady od nie wiadomo kogo
pełno jakiś buddystów znikąd, w USA ten cały buddyzm był bardzo popularny w pewnym czasie, dlatego ona nawsadzała tych buddystów do tej książki
dla mnie nie są żadnym wzorcem charyzmy mnisi buddyjscy
tak samo bill gates, steve jobs - to są nerdy informatyczne, kolesie kompletnie wycofani ze społeczeństwa, z takich typów małe dzieci się śmieją i wytykają palcami

na koniec najważniejsza rzecz
widziałem wywiady z autorką tej książki, gdzie była gościem i rozmawiała na temat jej produktu i AUTORKA TEJ KSIĄŻKI PREZENTOWAŁA SIĘ STRASZNIE
miała fatalną fryzurę, źle dobrana spódnicę, siedziała na krześle na podwyższeniu, przez co cały czas widać było, że czuła się niekomfortowo i nie potrafiła nogi na nogę zmienić i mimo tych wszystkich jej sztucznych uśmiechów i przechylania głowy na bok, ogólne wrażenie jej osoby było beznadziejne

proponuje każdemu zanim zacznie czytać , obejrzeć z nią filmiki na internecie i odpowiedzieć sobie na pytanie "czy też chcę tak się prezentować ? "

Świetna książka, napisana prostym przystępnym językiem. Szczegółowo opisuje wiele mechanizmów, które mają wpływ na nasze zachowania oraz pomaga w ich zmianach dając wiele przydatnych porad i ćwiczeń jak mieć na nie wpływ. Polecam każdemu kto chce podnieść poziom swojej charyzmy i dzięki temu polepszyć wizerunek w oczach otoczenia. Ta pozycja w pełni wyczerpuje temat charyzmy.
Do tego dochodzi świetne podsumowanie istotniejszych kwestii po każdym z rozdziałów co sprawia że najważniejsze informacje pozostają w głowie. Polecam.

Bardzo ciekawa pozycja dla osób, które chcą poznać podstawy prezentacji własnej osoby. Autorka tłumaczy podstawy dlatego jest to książka dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym tematem. Proste przykłady ćwiczeń i ich wyjaśnienia ułatwiają wdrożenie pewnych zachowań na od zaraz. Książka pogłębiła moją świadomość dotyczącą tego co należy robić żeby być odbieranym tak jak tego oczekujemy.

Już na początku zniechęciła mnie nieco używając zbyt często uogólnień w rodzaju “każdy”, “wszyscy”. I zabrzmiała jak bohaterowie filmu dostępnego na HBO Podróbki sławy (Fake famous),stwierdzający jak jeden mąż – KAŻDY CHCE BYĆ SŁAWNY. Tylko w tym wypadku każdy chce być charyzmatyczny!

"Kiedy ludzie spotkani na konferencji lub na przyjęciu koktajlowym słyszą, że „uczę charyzmy”, ożywiają się i często dziwią: „Myślałem, że z charyzmą trzeba się urodzić”. Każdy jest zafascynowany, niezależnie od tego, czy uznaje charyzmę za niezasłużony atut, czy bardzo chce się jej nauczyć. I nie bez racji. Charyzmatyczne osobowości zmieniają rzeczywistość, wdrażając nowatorskie projekty, zakładając nowe firmy czy budując mocarstwa."
[...]
Zestawienie charyzmy z osobami pokroju Steva Jobsa, Winstona Churchila, Billa Clintona, kazało mi się mocno zastanowić, czy na pewno chodzi o urok i charyzmę, czy raczej o umiejętność manipulowania ludźmi i – co wiemy z biografii (może w tym zestawieniu poza Clintonem) bycie wyjątkowo nieprzyjemną personą w kontaktach osobistych.
[...]
całość:

Największego plusa tej książce daję za ogrom porad, wskazówek i przykładów. Po jej przeczytaniu odnoszę wrażenie, że autorka w pełni wyczerpała temat charyzmy. Treść została rozłożona na spójne rozdziały, w których można odnaleźć nowe spojrzenie na poruszaną tematykę, a co najważniejsze obfitują one w liczne ćwiczenia, które pomagają od razu przekuwać wiedzę w umiejętności praktyczne. (Co wg mnie jest najistotniejsze, przy zgłębianiu kolejnych pozycji z gatunku rozwoju osobistego). Jeszcze jeden plus za dodanie streszczeń rozdziałów oraz zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich ćwiczeń zawartych w książce. Te dwa ostatnie rozdziały są bardzo przydatne w szybkiej powtórce przeczytanej treści. Jedna z moich ulubionych pozycji dotyczących rozwoju osobistego.

Dużo wartościowej wiedzy. Bardzo dużo zaznaczonych fragmentów jest dla mnie wyraźnym znakiem że było warto.

Notatki z książki:
- Obecność (którą można wzmacniać przez medytację) jest bardzo ważna w charyźmie
- Mózg nie rozróżnia rzeczywistości od tej którą sobie wyobrażamy (stąd popularność idei: fake it till you make it)
- Każdy ma swoje rutyny, które są kołem ratunkowym w przypadku utraty charyzmy (utrata ramy). Przykładowo kiedy błądzimy myślami rozmawiając z kimś, to spróbujmy skupić się na swoich palcach u stóp, aby przywrócić swoją obecność i świadomość w tym właśnie momencie.
- Rób większe przerwy podczas rozmowy z drugą osobą, rezultat będzie natychmiastowy
- Myśli nie zawsze są prawdziwe, trzeba nauczyć się je czasem ignorować. Strategią na radzenie sobie z czarnymi scenariuszami w głowie jest budowanie diagramu stanów którymi może skutkować aktualne wydarzenie. Po utworzeniu takich diagramów powinniśmy być bardziej świadomi złudności czarnych scenariuszy w głowie.
- Czasem dobrze jest przenieść odpowiedzialność za dyskomfort na kogoś innego, np. bóstwo, coś wyższego
- Używaj słów które pozytywnie się kojarzą (brzmi jak NLP)
- Jeżeli masz problem z głośnym mówieniem, to wyobrażaj sobie że Twoje słowa to groty strzały którymi strzelasz do kogoś
- Depersonalizuj krytykę
- W przypadku sytuacji stresowej, skup swoją uwagę na ludziach otaczających nie na Sobie.
- Słuchaj ludzi wokół, spraw by to oni czuli się częścią Twojego sukcesu

Notatki z książki:
- Każdy ma swoje rutyny, które są kołem ratunkowym...

W bardzo prosty i przystępny sposób pokazane sposoby na to, by być charyzmatycznym.

Książka (o czym wspomina sama autorka) jest przeznaczona dla Amerykanów, ponieważ odwołuje się do amerykańskich wzorców zachowania. Niektóre z nich są uniwersalne, chociaż większość raczej nie sprawdzi się na polskim (europejskim) gruncie.
Minusem jest to, że książka jest po prostu podręcznikiem kołczingowym, który skupia się na charyzmie. Uczy takich rzeczy jak aktywne słuchanie, wizualizacja czy prawidłowy uścisk dłoni. Rzeczy pewnie i ważne, ale nie jest prawdą, że jest to jakaś super-odkrywcza metoda, która w kilka minut zrobi z każdego świetnego mówcę czy charyzmatycznego szefa. Jest to po prostu zbiór wskazówek i technik kołczingowych.
Plusem jest to, że podaje kilka ciekawych metod, jak postępować z ludźmi lub w chwili zdenerwowania.

Obietnice założone w opisie z tyłu okładki zostały spełnione. Z "Mitu charyzmy" można się bardzo wiele dowiedzieć i nauczyć, nawet pomimo znajomości innych książek o rozwoju osobistym. Wiadomo, że część się pokrywa, ale to tak jakby narzekać, że chcąc udowodnić nowe twierdzenie w matematyce ktoś posługuje się poprzednimi. Takich "nowości" właśnie związanych z tym, że jest to książka o charyzmie, a nie o szeroko pojętym rozwoju osobistym, znalazłam sporo i na pewno jeszcze będę nieraz do niej wracać. Stąd cieszę się, że raz zaszalałam i kupiłam książkę zamiast pożyczać :).

Co do popularyzowania wiedzy o charyzmie przy pomocy np. tej książki, wydaje mi się, że gdyby wszyscy nagle mieli stosować zawarte w niej rady, świat stałby się trochę lepszym miejscem. Ludzie staliby się dla siebie milsi, bardziej życzliwi, umieliby pokazywać sobie wdzięczność i nie wyładowywaliby na innych swoich frustracji. Polecam

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • 2017

Dodaj cytat z książki Mit charyzmy