Mit charyzmy

Tłumaczenie: Grażyna Skoczylas
Wydawnictwo: Rebis
The Charisma Myth
Rakszasi

Czy charyzmy można się nauczyć? Podczas badań naukowcy dowiedli, że można podnieść lub obniżyć poziom charyzmy u danej osoby z taką łatwością, jak gdyby poruszało się pokrętłem. W książce tej charyzma, spowita dotąd aurą mistycyzmu, została po raz pierwszy naukowo rozebrana na czynniki pierwsze. Autorka, polegając na odkryciach z różnych dziedzin nauki oraz czerpiąc ciekawe przykłady z...

Czy charyzmy można się nauczyć?

W książce tej charyzma, spowita dotąd aurą mistycyzmu, została po raz pierwszy naukowo rozebrana na czynniki pierwsze. Autorka, polegając na odkryciach z różnych dziedzin nauki oraz czerpiąc ciekawe przykłady z życia, ukazuje mechanizmy tego zjawiska i krok po kroku tłumaczy, jak stać się osobą charyzmatyczną, wpływową i porywającą za sobą innych ludzi zarówno w pracy, w biznesie, jak i w życiu osobistym.

Charyzma nie jest darem, tylko narzędziem. W tej książce Cabane nam go dostarcza. - Seth Godin, autor m.in. książki "Fioletowa krowa: zmień się i bądź rozpoznawalny"

Cabane wyświadczyła nam wszystkim wielką przysługę. Wykorzystała solidną bazę naukową i żywą narrację do pouczającego opisu roli charyzmy w przywództwie - zjawiska, które nadal słabo rozumiemy. - Robert B. Cialdini, autor bestsellerowego "Wywierania wpływu na ludzi"

Jeśli jesteś zainteresowany zwiększeniem swej zdolności do przejawiania charyzmy we wszystkim, co robisz w życiu, ta książka zapewni ci potrzebne umiejętności. - "Psychology Today"

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Qulturasłowa | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Kiedy wymieniamy takie nazwiska, jak Gates, Hill czy Clinton, na myśl przychodzą nam nie tylko osoby, które odniosły niebywały sukces w dziedzinach, którymi się zajmowały, ale również fragmenty przemówień i sceny z wystąpień. Każdy z nich posiada coś, co wyróżnia go wśród rzeszy osób, które odniosły sukces, każdy z nich ma w sobie coś charakterystycznego, a już sama ich obecność w otoczeniu wpływa na ludzi. Tym czymś jest charyzma –niezwykły składnik osobowości, który sprawia, że ludzie są w stanie kreować nową rzeczywistość, zmieniać przestarzałe struktury bądź procesy, realizować projekty, przez innych uważane za szalone i niewykonalne.
Zwykle charyzmę utożsamiamy z tajemniczym składnikiem otrzymanym niejako w spadku po rodzicach, kodującym nasze DNA na sukces. O tym, jak bardzo się mylimy, przekonuje nas Olivia Fox Cabane, trenerka biznesu i wykładowca na wielu prestiżowych uniwersytetach. W swojej książce „Mit charyzmy”, opublikowanej nakładem wydawnictwa REBIS, autorka krok...

Hania | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rozwój

Kolejna pozycja z cyklu popracuj nad sobą, żeby czerpać większą satysfakcję z życia. Zbiór cennych wskazówek, ćwiczeń, anegdot, tym razem o charyzmie i ludzkim magnetyzmie. Wszystko fajnie, tylko że wiele podobnych treści znaleźć można było w książkach o asertywności, pewności siebie i uważności. "Mit charyzmy" to takie wszystko w jednym, bo, jak przekonuje autorka, osoba charyzmatyczna jest pewna siebie, asertywna, uważna i życzliwie nastawiona do świata i ludzi. Jeśli czytacie sporo takich pozycji, bez tej spokojnie się obejdziecie. Lepiej poćwiczyć w praktyce niż czytać kolejne teorie. Z kolei niewtajemniczonym polecam :) Fanom psychologii również :)

Więcej o książce i charyzmie na moim blogu: http://niebieska-sukienka.pl/mit-charyzmy-recenzja/

Azazerro | 2017-02-24

Książka (o czym wspomina sama autorka) jest przeznaczona dla Amerykanów, ponieważ odwołuje się do amerykańskich wzorców zachowania. Niektóre z nich są uniwersalne, chociaż większość raczej nie sprawdzi się na polskim (europejskim) gruncie.
Minusem jest to, że książka jest po prostu podręcznikiem kołczingowym, który skupia się na charyzmie. Uczy takich rzeczy jak aktywne słuchanie, wizualizacja czy prawidłowy uścisk dłoni. Rzeczy pewnie i ważne, ale nie jest prawdą, że jest to jakaś super-odkrywcza metoda, która w kilka minut zrobi z każdego świetnego mówcę czy charyzmatycznego szefa. Jest to po prostu zbiór wskazówek i technik kołczingowych.
Plusem jest to, że podaje kilka ciekawych metod, jak postępować z ludźmi lub w chwili zdenerwowania.

demo094 | 2018-07-04
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Dużo wartościowej wiedzy. Bardzo dużo zaznaczonych fragmentów jest dla mnie wyraźnym znakiem że było warto.

Notatki z książki:
- Obecność (którą można wzmacniać przez medytację) jest bardzo ważna w charyźmie
- Mózg nie rozróżnia rzeczywistości od tej którą sobie wyobrażamy (stąd popularność idei: fake it till you make it)
- Każdy ma swoje rutyny, które są kołem ratunkowym w przypadku utraty charyzmy (utrata ramy). Przykładowo kiedy błądzimy myślami rozmawiając z kimś, to spróbujmy skupić się na swoich palcach u stóp, aby przywrócić swoją obecność i świadomość w tym właśnie momencie.
- Rób większe przerwy podczas rozmowy z drugą osobą, rezultat będzie natychmiastowy
- Myśli nie zawsze są prawdziwe, trzeba nauczyć się je czasem ignorować. Strategią na radzenie sobie z czarnymi scenariuszami w głowie jest budowanie diagramu stanów którymi może skutkować aktualne wydarzenie. Po utworzeniu takich diagramów powinniśmy być bardziej świadomi złudności czarnych scenariuszy w głowie.
-...

klaudynka | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Obietnice założone w opisie z tyłu okładki zostały spełnione. Z "Mitu charyzmy" można się bardzo wiele dowiedzieć i nauczyć, nawet pomimo znajomości innych książek o rozwoju osobistym. Wiadomo, że część się pokrywa, ale to tak jakby narzekać, że chcąc udowodnić nowe twierdzenie w matematyce ktoś posługuje się poprzednimi. Takich "nowości" właśnie związanych z tym, że jest to książka o charyzmie, a nie o szeroko pojętym rozwoju osobistym, znalazłam sporo i na pewno jeszcze będę nieraz do niej wracać. Stąd cieszę się, że raz zaszalałam i kupiłam książkę zamiast pożyczać :).

Co do popularyzowania wiedzy o charyzmie przy pomocy np. tej książki, wydaje mi się, że gdyby wszyscy nagle mieli stosować zawarte w niej rady, świat stałby się trochę lepszym miejscem. Ludzie staliby się dla siebie milsi, bardziej życzliwi, umieliby pokazywać sobie wdzięczność i nie wyładowywaliby na innych swoich frustracji. Polecam

Cranter | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

W bardzo prosty i przystępny sposób pokazane sposoby na to, by być charyzmatycznym.

Wojtek | 2019-05-13
Przeczytana: 12 maja 2019