Skalp: Tom pierwszy

- Kategoria:
- komiksy
- Cykl:
- Skalp (tom 1)
- Seria:
- Vertigo
- Tytuł oryginału:
- Scalped The Deluxe Edition Book One
- Wydawnictwo:
- Egmont Polska
- Data wydania:
- 2016-02-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-02-17
- Data 1. wydania:
- 2015-02-18
- Liczba stron:
- 264
- Czas czytania
- 4 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328116245
- Tłumacz:
- Krzysztof Uliszewski
- Tagi:
- Vertigo Dashiell Zły Koń Praire Rose
Pierwszy tom bestsellerowej amerykańskiej serii, która brawurowo przeniosła czarny kryminał i krwawą sensację w rzeczywistość współczesnych północnoamerykańskich Indian.
Po wielu latach do rodzinnego rezerwatu powraca Dashiel Zły Koń, który wyjechał stąd niegdyś w poszukiwaniu lepszego życia. W enklawie biedy zamieszkiwanej przez plemię Dakotów niewiele się zmieniło. Dashiel zjawia się na ziemi ojców nie z własnej woli, ale jako tajny agent FBI, by poprowadzić śledztwo w sprawie morderstw sprzed lat. Podejrzanym jest wódz plemienia, Lincoln Czerwony Kruk, niegdyś idealista i aktywista ruchu na rzecz praw Indian, a obecnie szef miejscowego gangu. Dashiel znów wkracza do małego światka, gdzie przemoc, narkotyki i walka są na porządku dziennym. Czy będzie w stanie tam pozostać, dostosować się i doprowadzić śledztwo do końca?
Twórcami Skalpu są amerykański scenarzysta Jason Aaron (Thor, Original Sin, Wolverine) i mieszkający w Hiszpanii serbski rysownik R. M. Guéra (Wieczny Batman, Django Unchained).
Uwaga: komiks tylko dla dorosłych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 230
- 99
- 71
- 41
- 23
- 7
- 5
- 4
- 4
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
"Skalp" autorstwa Jasona Aarona i z barwnymi ilustracjami Lee Loughridge'a to podróż w mroczne zakamarki ludzkiej natury i brutalnej rzeczywistości. Ta graficzna powieść nie zostawia złudzeń - jest surowa, krwawa i bezlitosna.
Fabuła osadzona jest w świecie przestępczym w rezerwacie indiańskim, gdzie reguły gry są zdecydowanie inne niż gdzie indziej. Główny bohater, Dashiell Bad Horse, wraca do swojego rodowego miejsca, aby wykonać zadanie, które przewraca jego życie do góry nogami. To historia o zdradzie, zemście, rodzinnych tajemnicach i nieuchronności losu.
Jednym z najmocniejszych aspektów tej powieści graficznej są postacie. Są one bogato wykreowane, pełne sprzeczności i niejednoznaczności, co nadaje im głębię i autentyczność. Bohaterowie są moralnie skomplikowani, co sprawia, że trudno jest ocenić ich czyny jednoznacznie.
Ilustracje w "Skalpie" są wyjątkowe - surowe, pełne detali i klimatyczne. Loughridge doskonale oddaje atmosferę rezerwatu, tworząc wrażenie, że jesteśmy tam razem z bohaterami.
Jednak ta powieść graficzna nie jest dla każdego. Zawiera brutalne sceny i tematykę, która może nie być odpowiednia dla wszystkich czytelników. Dla tych, którzy lubią mroczne, złożone opowieści i nie boją się spojrzeć na ciemniejszą stronę ludzkiej natury, "Skalp" może być fascynującą lekturą.
Podsumowując, "Skalp" to graficzna powieść, która rzuca wyzwanie czytelnikowi, przekraczając granice wygody i eksplorując tematy trudne i kontrowersyjne. To historia pełna napięcia i emocji, która zostaje w pamięci na długo po przeczytaniu.
"Skalp" autorstwa Jasona Aarona i z barwnymi ilustracjami Lee Loughridge'a to podróż w mroczne zakamarki ludzkiej natury i brutalnej rzeczywistości. Ta graficzna powieść nie zostawia złudzeń - jest surowa, krwawa i bezlitosna.
więcej Pokaż mimo toFabuła osadzona jest w świecie przestępczym w rezerwacie indiańskim, gdzie reguły gry są zdecydowanie inne niż gdzie indziej. Główny bohater,...
https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3277-skalp-tom-pierwszy
https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3277-skalp-tom-pierwszy
Pokaż mimo toDo sięgnięcia po ten komiks zachęciła mnie postać scenarzysty Jasona Aarona.
Wcześniej miałem już styczność z jego twórczością i ogólnie byłem zadowolony. Tym razem jest podobnie. Może nie rewelacyjne, ale całkiem dobrze.
Plusy:
- kryminalna zagadka mająca miejsce w rezerwacie współczesnych Indian;
- stopniowe odkrywanie elementów fabuły, poznawanie bohaterów;
- dobrze wykreowane postacie z Dashiellem „Złym Koniem” na czele;
- brak życiowych perspektyw dla mieszkańców rezerwatu;
- wszechobecna przemoc, korupcja, alkohol i narkotyki;
- duszny i mroczny klimat, przytłaczający swą beznadzieją;
- życie jest niesprawiedliwe i pełne ludzkiej krzywdy;
- pokazanie stopniowego zanikania kultury i tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej;
- wiele retrospekcji, przeskoki czasowe początkowo męczyły, ale później wyszło to całościowo oryginalnie;
- intrygujące podejście do rysunków Guery.
Minusy:
- miejscami rysunki mało czytelne, szczególnie pokazywane nocą;
- trochę za dużo przemocy, agresji i wulgarnego słownictwa.
Ogółem komiks dobry.
Do sięgnięcia po ten komiks zachęciła mnie postać scenarzysty Jasona Aarona.
więcej Pokaż mimo toWcześniej miałem już styczność z jego twórczością i ogólnie byłem zadowolony. Tym razem jest podobnie. Może nie rewelacyjne, ale całkiem dobrze.
Plusy:
- kryminalna zagadka mająca miejsce w rezerwacie współczesnych Indian;
- stopniowe odkrywanie elementów fabuły, poznawanie bohaterów;
- dobrze...
Fabuła to historia o patologicznej społeczności Indian, która jest przerysowana i momentami wpada w groteskę.
Kreska przedstawia brudny, pasujący do historii, klimat, niestety czasami brakuje konsekwencji w rysowaniu postaci i ciężko rozpoznać bohatera.
Narracja to próba skomplikowania prostej historii, za pomocą bawienia się czasem i perspektywą. Ten zabiegł jest nadużywany i nie przypadł mi do gustu.
Pomimo wad, przyjemnie mi się to czytało, myślę, że sięgnę po kolejne tomy. Przyjemna rozrywka z paroma wadami.
Fabuła to historia o patologicznej społeczności Indian, która jest przerysowana i momentami wpada w groteskę.
więcej Pokaż mimo toKreska przedstawia brudny, pasujący do historii, klimat, niestety czasami brakuje konsekwencji w rysowaniu postaci i ciężko rozpoznać bohatera.
Narracja to próba skomplikowania prostej historii, za pomocą bawienia się czasem i perspektywą. Ten zabiegł jest...
I to ma być ten świetny kryminał noir Aarona? Mnie bardzo rozczarował. Fabuła płytka i sztampowa, brakuje w niej jakiejkolwiek głębi czy porywającej intrygi. Postacie i świat są tak przerysowane, że momentami wręcz karykaturalne. Czy w tej rzeczywistości jest choć jedna normalna osoba czy tylko same stereotypy? Lubię mroczne, "edgy" historie, ale Aaron po prostu przegiął, wyszła mu jakaś groteska kryminału. Tu w każdej, ale to każdej scenie musi być przemoc, ordynarny sex, dragi/alkohol lub socjopatyczne zachowania bohaterów. A jak już o nich mowa to z żadnym nie sposób sympatyzować. Przeczytałem bez jakichkolwiek emocji czy zaangażowania. Graficznie beznadzieja. Rysunki może i mroczne, ale też po prostu paskudne, kanciaste. Ta sama postać na kolejnych planszach często wygląda jak ktoś zupełnie inny. Do tego masę klaustrofobicznych kadrów, panele upchane na stronach tak, że całość przytłacza. Efekt pewnie zamierzony, ale mnie szybko zmęczył. Momentami jest kompletnie nieczytelnie. Na rynku jest masę lepszych kryminałów. Skalp to badziew, komiksom Eda Brubakera nie dorasta do pięt.
I to ma być ten świetny kryminał noir Aarona? Mnie bardzo rozczarował. Fabuła płytka i sztampowa, brakuje w niej jakiejkolwiek głębi czy porywającej intrygi. Postacie i świat są tak przerysowane, że momentami wręcz karykaturalne. Czy w tej rzeczywistości jest choć jedna normalna osoba czy tylko same stereotypy? Lubię mroczne, "edgy" historie, ale Aaron po prostu przegiął,...
więcej Pokaż mimo toMocny komiks. Brutalny, mroczny. Ja zacząłem czytać nie wiedząc o historii nic i muszę przyznać ze aż mnie korci żeby kupić następny. No brawa dla autorów za historie. Kreska dość surowa a rysunki okraszone ciemnymi kolorami. W sumie trzyma klimat opowieści. Nie wiem czemu ludzie się tak ciskają o wulgarny język czy nawiązanie do indiańskich rezerwatów. To komiks a nie książka naukowa. Historia pokazuje tą ciemniejszą stronę Ameryki co pokazuje ze jednak nie wszystko w USA musi być idealne. Jest bieda i są dramaty jak wszędzie na świecie. Komiks ma akcje, ma ciekawą fabułę. Ma indiańskie historie i rytuały. Można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Dla mnie bardzo dobra pozycja. Dla osób dorosłych!!!
Mocny komiks. Brutalny, mroczny. Ja zacząłem czytać nie wiedząc o historii nic i muszę przyznać ze aż mnie korci żeby kupić następny. No brawa dla autorów za historie. Kreska dość surowa a rysunki okraszone ciemnymi kolorami. W sumie trzyma klimat opowieści. Nie wiem czemu ludzie się tak ciskają o wulgarny język czy nawiązanie do indiańskich rezerwatów. To komiks a nie...
więcej Pokaż mimo toSkalp to bardzo dobry komiks. Dzieło Aarona jest pełne przemocy i ''brudu''. Dzieło luźno bazuje na prawdziwej historii Leonarda Peltiera, który został skazany na podwójny wyrok dożywotniego więzienia za zastrzelenie dwóch agentów FBI w 1975 roku.
Fabuła komiksu jest bardzo dobra. Rewelacyjni są również bohaterowie. Ciężko wskazać kto tak naprawdę jest antagonistą. Każda z postaci ma swoje motywacje, problemy i demony.
In minus zaliczam szatę graficzną. Nie podobały mi się rysunki, które często były dla mnie wręcz nieczytelne.
Seria Skalp zapowiada się bardzo dobrze, a według opinii innych czytelników będzie tylko lepiej. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.
Skalp to bardzo dobry komiks. Dzieło Aarona jest pełne przemocy i ''brudu''. Dzieło luźno bazuje na prawdziwej historii Leonarda Peltiera, który został skazany na podwójny wyrok dożywotniego więzienia za zastrzelenie dwóch agentów FBI w 1975 roku.
więcej Pokaż mimo toFabuła komiksu jest bardzo dobra. Rewelacyjni są również bohaterowie. Ciężko wskazać kto tak naprawdę jest antagonistą. Każda...
Denna, paskudna wizualnie historyjka. Cieżko się to czyta i ogląda, miałkie teksty, podli bohaterowie i brzydka gruba kreska z hektolitrami czarnego tuszu która pozbawia uroku cały komiks. Tutaj nawet słoneczna pustynia jest brzydka i odstręczająca. Samo wmieszanie indian do tej historii jest ciosem poniżej pasa dla tych rdzennych mieszkańców którzy w popkulturze są tylko marionetkami. Wielkie nacje nie liczą się z maluczkimi tak dzieje się na całym świecie. Choćby Rosjanie którzy do tej pory krwawo rozprawiają się ze "swoimi" nacjami; Osetia, Dagestan, Czeczenia, Abchazja nie wspomnę o nękaniu niepodległych krajów jak Gruzja czy Ukraina a wszystko to okraszone własną prawdą nadawaną przez zastępy dziennikarskie Putina. Tutaj mamy podobny przykład zza oceanu. Amerykanie którymi kieruje kult pieniądza w swej arogancji i bucie nie dość że prawie wyrżnęli indian w pień to teraz się jeszcze nad nimi pastwią, robiąc z nich morderców, pijaków, nieudaczników i mafiosów a kobiety to dziwki i ladacznice. Wszystko na swoją modłę z braku historii znęcają się na upodlonych indianach którzy zostali przyrównani do podludzi najgorszego sortu. Czyż nie dobija się koni? I takie produkcje idą w świat a ludzie to czytają i duże gro czytelników, szczególnie młodych, wypacza sobie światopogląd takimi gniotami lub innymi trykotami. Posłużę się Gombrowiczem; nie lubię klaskania bo inni klaszczą, czyli odgórne zachwyty nad amerykańską popkulturą. GORĄCO NIE POLECAM.
Denna, paskudna wizualnie historyjka. Cieżko się to czyta i ogląda, miałkie teksty, podli bohaterowie i brzydka gruba kreska z hektolitrami czarnego tuszu która pozbawia uroku cały komiks. Tutaj nawet słoneczna pustynia jest brzydka i odstręczająca. Samo wmieszanie indian do tej historii jest ciosem poniżej pasa dla tych rdzennych mieszkańców którzy w popkulturze są tylko...
więcej Pokaż mimo toFajny scenariusz, ale kredka trochę męcząca.
Fajny scenariusz, ale kredka trochę męcząca.
Pokaż mimo toPoczątek nawet dobry, ale im dalej, tym gorzej. Historyjka zmienia się w miałką, sztampową opowieść. Graficznie poniżej przeciętnej.
Początek nawet dobry, ale im dalej, tym gorzej. Historyjka zmienia się w miałką, sztampową opowieść. Graficznie poniżej przeciętnej.
Pokaż mimo to