Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza

Okładka książki Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza Anna Niedziela-Strobel
Okładka książki Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza
Anna Niedziela-Strobel Wydawnictwo: Fundacja Niepodległości opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
Wojtek (niedźwiedź)

Na półkach: , , , , , , , ,

WYZWANIE CZYTELNICZE VI 2021
Książka z ilustracjami lub zdjęciami

Tę niezwykłą historię misia - żołnierza Armii Andersa znam nie od dziś.

Porządkując domową biblioteczkę zebrałam wreszcie, poupychane w różnych miejscach, wszystkie książki o Wojtku. Okazało się, że jest ich pięć. Łączy je główny bohater, jednak wiek odbiorcy, do którego utwór jest przeznaczony, forma i autor - w każdym z tych pięciu egzemplarzy jest inny.

Jako pierwsze pod nóż krytyki poszły „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza” w wydaniu komiksowym.

Zdecydowanie są one przeznaczone dla najmłodszego czytelnika, któremu, dzięki świetnym rysunkom Krzysztofa Kokoryna, przybliżymy koleje życia walecznego misia.

Na 27. kartach książeczki panuje niezmiennie ten sam układ. Każdą lewą stronę wypełnia ilustracja w dużym formacie (34 x 24 cm),a prawą - sześć prostokątnych, obrazkowych okienek. Pod każdym z nich znajduje się czterowersowy rymowany komentarz do ilustracji.

Ilustracje są wspaniałe. Wyraziste, plastyczne i przykuwające uwagę. Nie ma tu skomplikowanej kreski i zbyt wielu detali. Kolory oddają istotę żołnierskiego losu i doskonale komponują się z mijanymi na szlaku bojowym krajobrazami. Dominuje barwa oliwkowa, brąz, wojskowa zieleń i beż. Mimo poważnej, wojennej tematyki z rysunków bije duża dawka humoru i wspaniałej zabawy, którą jak widać, niesforny niedźwiadek funduje żołnierzom w tych trudnych wojennych czasach.

I tylko szkoda, że treść nie dorównuje obrazkom.
Sama historia w wersji fabularnej jest bez zarzutu, w zgodzie z faktami, ale te rymy… 🙄 Psują przyjemność poznawania pełnej przygód historii. Dla mnie rytm „wiersza” i te rymy właśnie stanowią ogromną przeszkodę w odbiorze.

Dlatego niestety tylko pięć ⭐️

PS
Dzieciom jednak rymy nie przeszkadzały i całość bardzo się podobała. 😉

WYZWANIE CZYTELNICZE VI 2021
Książka z ilustracjami lub zdjęciami

Tę niezwykłą historię misia - żołnierza Armii Andersa znam nie od dziś.

„Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza” to pełna ciepła opowieść przybliżająca nam dzieje niezwykłego żołnierza - prawdziwego niedźwiedzia brunatnego, który służył w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. To dopiero postać! Od pierwszych zdań w książce lubimy tego nietypowego bohatera i kibicujemy mu w jego poczynaniach.
Jedno jest pewne, niezwykła historia służby wojskowej misia Wojtka idealnie nadaje się na powieść, zatem pomysł przeniesienia jej na karty książeczki dla dzieci jest strzałem w dziesiątkę. Mamy tu przepiękne ilustracje oraz przystępny dla najmłodszych rymowany tekst, który z humorem i dystansem nakreśla losy 22 Kompanii. Książka niesie nie tylko walor artystyczny oraz humorystyczny, ale również bardzo ważną jej częścią jest lekcja historii podana w niezwykle atrakcyjnej formie. Warto mieć w biblioteczce tę pozycję. Sądzę, że ta lektura przypadnie do gustu zarówno maluchom, jak i dorosłym.

Ciekawie poprowadzona narracja, do tego naprawdę dobre ilustracje. Świetny sposób na przystępne przekazanie historii Misia Wojtka najmłodszym. Kolejna udana publikacja IPN-u :)

• 25. HISTORIA
  • 01. MIEJSCE - PRZEDSZKOLE