Lubimyczytać.pl to:

978-83-7510-418-9
Córka, marnotrawna
typ
papier
6.76 (200 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Kontynuacja bestsellerowej powieści Kane i Abel. Autor doprowadził jej akcję aż do roku 1996. Na szczęście niektóre prognozy polityczne się nie sprawdziły – nie istnieje już Związek Radziecki i zmienił się układ sił politycznych w Europie – inne mogą się jeszcze spełnić. Pasjonującą opowieść o Florentynie Kane, córce polskiego emigranta Abla Rosnovskiego, czyta się z zapartym tchem. Jej historia rozgrywa się na zakreślonym z wielkim rozmachem tle współczesnych Stanów Zjednoczonych, w których toczy się nieustanna walka o władzę i wpływy. Polskiego czytelnika szczególnie ujmuje ogromny szacunek i sympatia, jakimi Archer darzy Polskę i Polaków.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Tosiaczek | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Romeo i Julia w nowym wydaniu – takie skojarzenie nasuwa się po przeczytaniu tej książki, chociaż nie wszystko tak do końca jest jak u Szekspira. Dawne urazy pomiędzy ojcami rzucają cień na przyszłe życie młodych, nie ma to jednak wpływu na ich szczęście. Nie zdradzę szczegółów fabuły, bo szkoda psuć Wam drodzy przyjemności czytania i rozsmakowywania się w poznawaniu historii rodzin głównych bohaterów.

Książka napisana jest z pazurem. Archer nakreślił postacie o wyraźnym charakterze, zdecydowanych, uparcie dążących do obranych celów – i dotyczy to zarówno postaci pierwszo-, jak i drugoplanowych.

Akcja powieści jest ciekawa, rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Archer w niezwykle interesujący sposób przedstawia świat amerykańskiej finansjery, wielkiego biznesu i oczywiście polityki, bez której żadna z szanujących się rodzin amerykańskich (nawet tych z polskimi korzeniami) nie mogłaby się obejść. A wszystko to jest doskonałym tłem historii dwóch rodzin: Kane’ów i Rosno...

gwiazdka | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Książka opowiada historię Florentyny, córki Abla Rosnowskiego. Pierwsza część wydawała mi się jakaś znajoma, okazuje się, że znam ją z powieści Kane i Abel (ponieważ czytałam dawno nie bardzo pamiętałam o tym, przez pewien czas myślałam po prostu, że Córkę… czytam po raz drugi). Druga część- już nowa- to z kolei opowieść o karierze politycznej bohaterki. Jak na temat, który interesuje mnie w nikłym stopniu, Archer poradził sobie z nim świetnie, bo książką do końca mimo wszystko nie rzuciłam, chociaż przyznaję, że wyliczanie głosów wyborczych lekko mnie nudziło. Chylę więc czoła przed autorem, którego bardzo lubię, że i tym razem mnie nie zawiódł. Bardzo przyjemny jest akcent polski w książce, cieszy fakt, ze na świecie istnieje chociaż jeden człowiek, który lubi Polaków.
Sądzę więc, że książka słabsza niż Kane i Abel ale i tak oceniłam ją jako bardzo dobrą.

Andrew | 2010-10-30
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Córka marnotrawna (The Prodigal Daughter) Jeffreya Archera jest opowieścią o życiu Florentyny Kane (zd. Rosnovski), córki głównego bohatera powieści Kane i Abel (o której już pisałem), od jej wczesnego dzieciństwa aż do momentu, gdy zostaje ona prezydentem Stanów Zjednoczonych.
I ta powieść Archera stała się bestsellerem. Dziś nie pachnie już świeżością (wydana w 1982 roku) i prognozy polityczne w niej zawarte straciły aktualność. Nie wpływa to jednak w najmniejszym stopniu na wartość powieści. Co prawda mniej tu napięcia podobnego do tego, które towarzyszyło bezpardonowej walce głównych postaci z poprzedniej powieści, przez co jeszcze bardziej przypomina to kolejny tom z jakiejś sagi, ale czyta się ją świetnie. Archer jak zawsze pokazuje się jako niezwykle bystry obserwator życia, który perfekcyjnie potrafi oddać smaczki z życia wyższych sfer nowoczesnego kapitalistycznego społeczeństwa, koszty robienia kariery, siłę i samozaparcie jakiego ona wymaga, czyli to wszystko, czego tak brak...

książek: 1942
Dorota_1988 | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Powtórka z rozrywki i to w dosłownym znaczeniu. Polowa książki to jest streszczenie tego co wydarzyło się w pierwszej części, tylko że z punktu widzenia innych osób. Każdy kto czytał pierwszą część to i tak wie co nastąpi. Druga część historii Florentyny była nawet bardzo dobra. Polecam.

karola | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i stało się. Postanowiłam zapoznać się z losami Florentyny Kane, sięgając po książkę „Córka marnotrawna”. Początkowe losy Florentyny znamy z fenomenalnej powieści „Kane i Abel” i w zasadzie pierwsza część książki rzuca tylko jeszcze trochę światła na losy tej dziewczynki jako… właśnie dziewczynki, a potem nastolatki i wreszcie - młodej kobiety. Ktoś, kto nie jest ciekawy, a zna „Kane i Abel” może swobodnie tę część pominąć (choć – powiedzmy sobie szczerze – będzie tego żałował).
Druga część to koleje losu Florentyny i Richarda od chwili gdy rozstaliśmy się z Ablem Rosnovskim i Williamem Kane w pierwszej powieści dotyczącej tych dwóch panów.
To wyścig Florentyny z życiem - takie mam wrażenie. Wciąż do przodu, wciąż coś nowego, balansując nierzadko na granicy ryzyka… Znamienne jest dla niej zdanie, które wypowiada, gdy już osiągnęła wszystko jako głowa grupy Baron „Nudzę się”. I postanawia sięgnąć jeszcze dalej, zaczyna zajmować się polityką co w końcu doprowadzi ją do spełnienia je...

monika | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Nie czytałam pierwszej części, ale napewno po nią sięgnę. Trochę dziwnie czytać o świecie gdzie nadal istnieje Związek Radziecki, ale... W każdym bądź razie warto sięgnąć po tę pozycję nie tylko ze względu na akcję i tło polityczne, ale dla samego przedstawienia dążenia głównej bohaterki Florentyny Kane do postawionego sobie celu. Ile człowiek może poświęcić aby być prawie doskonałym.

Alina | 2014-02-22
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2014

Początek to jakby w całości przepisane akapity z powieści Kane i Abel, którą przeczytałam kilka dni temu i doskonale je pamiętałam. Środkowa część wciągająca i ciekawa jednak już pod koniec zaczynała się troszkę dłużyć. Kiedy skończyłam czytać, odetchnęłam z ulgą.
Jednak po rewelacyjnej pierwszej części dobrze jest poznać dalsze losy Florentyny Kane.

tom5210 | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Kolejna bardzo ciekawa i zarazem uniwersalna pozycja Archera. Można ją czytać jako pojedynczą książkę lub jako kontynuację powieści " Kane i Abel". W tym drugim przypadku pierwsza część książki jest niejako streszczeniem poprzedniej ale pokazaną z punktu widzenia Florentyny więc czytelnik się nie nudzi. Archer potrafi w mistrzowski sposób opowiadać tą samą historię raz jeszcze, tak aby wzbudzić zainteresowanie czytelnika.
Kolejne części to już bardzo ciekawie opisana kariera polityczna Florentyny i jej droga do zostania prezydentem. Jak dla mnie polityka to wyjątkowo nudna i perfidna strona życia a tutaj Archer potrafił ją opisać w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Tym bardziej to doceniam.
Tak więc książkę oceniam bardzo pozytywnie i mocno polecam.

Barbara | 2012-06-18

Nie tak dobra jak pierwsza część - ale godna uwagi.
Można przeczytać osobno.

asiasso | 2013-11-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 listopada 2013

Kolejna saga rodzinna. Dużo polityki, szlachetni ludzie i wielki sukces.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica