Okładka książki Córka marnotrawna

Rebis
Córka, marnotrawna
typ
papier
6,83 (254 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Kontynuacja bestsellerowej powieści Kane i Abel. Autor doprowadził jej akcję aż do roku 1996. Na szczęście niektóre prognozy polityczne się nie sprawdziły – nie istnieje już Związek Radziecki i zmienił się układ sił politycznych w Europie – inne mogą się jeszcze spełnić. Pasjonującą opowieść o Florentynie Kane, córce polskiego emigranta Abla Rosnovskiego, czyta się z zapartym tchem. Jej historia rozgrywa się na zakreślonym z wielkim rozmachem tle współczesnych Stanów Zjednoczonych, w których toczy się nieustanna walka o władzę i wpływy. Polskiego czytelnika szczególnie ujmuje ogromny szacunek i sympatia, jakimi Archer darzy Polskę i Polaków.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tosiaczek | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Romeo i Julia w nowym wydaniu – takie skojarzenie nasuwa się po przeczytaniu tej książki, chociaż nie wszystko tak do końca jest jak u Szekspira. Dawne urazy pomiędzy ojcami rzucają cień na przyszłe życie młodych, nie ma to jednak wpływu na ich szczęście. Nie zdradzę szczegółów fabuły, bo szkoda psuć Wam drodzy przyjemności czytania i rozsmakowywania się w poznawaniu historii rodzin głównych bohaterów.

Książka napisana jest z pazurem. Archer nakreślił postacie o wyraźnym charakterze, zdecydowanych, uparcie dążących do obranych celów – i dotyczy to zarówno postaci pierwszo-, jak i drugoplanowych.

Akcja powieści jest ciekawa, rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Archer w niezwykle interesujący sposób przedstawia świat amerykańskiej finansjery, wielkiego biznesu i oczywiście polityki, bez której żadna z szanujących się rodzin amerykańskich (nawet tych z polskimi korzeniami) nie mogłaby się obejść. A wszystko to jest doskonałym tłem historii dwóch rodzin: Kane’ów i...

Kotkad | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

To pierwsza książka Jeffrey'a Archera jaką napotkałam i od pierwszych stron niebywale mnie zaciekawiła. Książka przedstawia losy Florentyny od dziecka aż do dorosłości i jej drogę w realizacji marzeń o zostaniu prezydentem Stanów Zjednoczonych. Czy jej się uda? Co po drodze ją czeka? Losy Florentyny to jedna część a drugą stanowią losy jej ojca emigranta z .... Polski. Ten wątek zaciekawił mnie jeszcze bardziej a dokładnie jakim sposobem Polski wątek znalazł się u brytyjskiego pisarza bez polskich korzeni. Książka porwała mnie od pierwszej do ostatniej strony aż sama sobie się dziwiłam że polityka może tak wciągnąć. Chciałabym aby Polska kiedyś miała takiego polityka jakiego w postaci Florentyny przedstawił Archer - uczciwego, charyzmatycznego, silnego, nieprzekupnego, o dobrym sercu i mocnych, zdrowych przekonaniach.
Polecam

Goszarda | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Jest to druga część powieści "Kane i Abel" - opowiada o życiu Florentyny i Richarda. Jednakże autor przez pierwszą połowę "Córki marnotrawnej" dość dokładnie nawiązuje do "Kane i Abel" (nawet powiela całe urywki), więc albo nie trzeba czytać powieści w kolejności albo należy część II przeczytać po części I w takim odstępie czasu, po którym już co nieco zdążymy zapomnieć;))) Ja książki przeczytałam jedną zaraz po drugiej i szczerze mówiąc pierwsza połowa "Córki marnotrawnej" trochę mnie nudziła bo jeszcze wszystko pamiętałam... Ale powieść POLECAM!!! Jest świetna...

książek: 1922
gwiazdka | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Książka opowiada historię Florentyny, córki Abla Rosnowskiego. Pierwsza część wydawała mi się jakaś znajoma, okazuje się, że znam ją z powieści Kane i Abel (ponieważ czytałam dawno nie bardzo pamiętałam o tym, przez pewien czas myślałam po prostu, że Córkę… czytam po raz drugi). Druga część- już nowa- to z kolei opowieść o karierze politycznej bohaterki. Jak na temat, który interesuje mnie w nikłym stopniu, Archer poradził sobie z nim świetnie, bo książką do końca mimo wszystko nie rzuciłam, chociaż przyznaję, że wyliczanie głosów wyborczych lekko mnie nudziło. Chylę więc czoła przed autorem, którego bardzo lubię, że i tym razem mnie nie zawiódł. Bardzo przyjemny jest akcent polski w książce, cieszy fakt, ze na świecie istnieje chociaż jeden człowiek, który lubi Polaków.
Sądzę więc, że książka słabsza niż Kane i Abel ale i tak oceniłam ją jako bardzo dobrą.

książek: 2052
Dorota_1988 | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Powtórka z rozrywki i to w dosłownym znaczeniu. Polowa książki to jest streszczenie tego co wydarzyło się w pierwszej części, tylko że z punktu widzenia innych osób. Każdy kto czytał pierwszą część to i tak wie co nastąpi. Druga część historii Florentyny była nawet bardzo dobra. Polecam.

Andrew | 2010-10-30
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Córka marnotrawna (The Prodigal Daughter) Jeffreya Archera jest opowieścią o życiu Florentyny Kane (zd. Rosnovski), córki głównego bohatera powieści Kane i Abel (o której już pisałem), od jej wczesnego dzieciństwa aż do momentu, gdy zostaje ona prezydentem Stanów Zjednoczonych.
I ta powieść Archera stała się bestsellerem. Dziś nie pachnie już świeżością (wydana w 1982 roku) i prognozy polityczne w niej zawarte straciły aktualność. Nie wpływa to jednak w najmniejszym stopniu na wartość powieści. Co prawda mniej tu napięcia podobnego do tego, które towarzyszyło bezpardonowej walce głównych postaci z poprzedniej powieści, przez co jeszcze bardziej przypomina to kolejny tom z jakiejś sagi, ale czyta się ją świetnie. Archer jak zawsze pokazuje się jako niezwykle bystry obserwator życia, który perfekcyjnie potrafi oddać smaczki z życia wyższych sfer nowoczesnego kapitalistycznego społeczeństwa, koszty robienia kariery, siłę i samozaparcie jakiego ona wymaga, czyli to wszystko, czego tak...

monika | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Nie czytałam pierwszej części, ale napewno po nią sięgnę. Trochę dziwnie czytać o świecie gdzie nadal istnieje Związek Radziecki, ale... W każdym bądź razie warto sięgnąć po tę pozycję nie tylko ze względu na akcję i tło polityczne, ale dla samego przedstawienia dążenia głównej bohaterki Florentyny Kane do postawionego sobie celu. Ile człowiek może poświęcić aby być prawie doskonałym.

karola | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i stało się. Postanowiłam zapoznać się z losami Florentyny Kane, sięgając po książkę „Córka marnotrawna”. Początkowe losy Florentyny znamy z fenomenalnej powieści „Kane i Abel” i w zasadzie pierwsza część książki rzuca tylko jeszcze trochę światła na losy tej dziewczynki jako… właśnie dziewczynki, a potem nastolatki i wreszcie - młodej kobiety. Ktoś, kto nie jest ciekawy, a zna „Kane i Abel” może swobodnie tę część pominąć (choć – powiedzmy sobie szczerze – będzie tego żałował).
Druga część to koleje losu Florentyny i Richarda od chwili gdy rozstaliśmy się z Ablem Rosnovskim i Williamem Kane w pierwszej powieści dotyczącej tych dwóch panów.
To wyścig Florentyny z życiem - takie mam wrażenie. Wciąż do przodu, wciąż coś nowego, balansując nierzadko na granicy ryzyka… Znamienne jest dla niej zdanie, które wypowiada, gdy już osiągnęła wszystko jako głowa grupy Baron „Nudzę się”. I postanawia sięgnąć jeszcze dalej, zaczyna zajmować się polityką co w końcu doprowadzi ją do...

lobuz09 | 2014-11-17

Typowy Archer - świetna fabuła, czyta się szybko i książka wciąga.

tom5210 | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Kolejna bardzo ciekawa i zarazem uniwersalna pozycja Archera. Można ją czytać jako pojedynczą książkę lub jako kontynuację powieści " Kane i Abel". W tym drugim przypadku pierwsza część książki jest niejako streszczeniem poprzedniej ale pokazaną z punktu widzenia Florentyny więc czytelnik się nie nudzi. Archer potrafi w mistrzowski sposób opowiadać tą samą historię raz jeszcze, tak aby wzbudzić zainteresowanie czytelnika.
Kolejne części to już bardzo ciekawie opisana kariera polityczna Florentyny i jej droga do zostania prezydentem. Jak dla mnie polityka to wyjątkowo nudna i perfidna strona życia a tutaj Archer potrafił ją opisać w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Tym bardziej to doceniam.
Tak więc książkę oceniam bardzo pozytywnie i mocno polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Steinbeck
    113. rocznica
    urodzin
    Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski
  • Lisa McMann
    47. rocznica
    urodzin
    Gość, który sam przyznaje, że jest palantem, zasługuje na wybaczenie.
  • Aleksander Minkowski
    82. rocznica
    urodzin
    Kobieta, która kocha, zostawia wszystko i idzie za swoim mężczyzną
  • Irwin Shaw
    102. rocznica
    urodzin
    Ludzie pozwalają by rany jątrzyły się przez lata, z wiekiem stają się neurotyczni, mają złą passę i szukają kogoś, komu mogliby przypisać winę (...)
  • Patrick Carman
    49. rocznica
    urodzin
    Myślę, że małe dziewczynki są o wiele sprytniejsze od małych chłopców.
  • Stuart MacBride
    46. rocznica
    urodzin
    Była nawet niepełna tarcza księżyca. W jego bladej poświacie tworzyły się cienie między ubłoconymi terenówkami. Logan niemal spodziewał się zobaczyć czarownicę na miotle przelatującą na tle ospowatej twarzy księżyca. Ale jego matka była zapewne bardzo daleko.
  • Michael Baigent
    67. rocznica
  • Pablo De Santis
    52. rocznica
    urodzin
    Miałem w życiu tylko jedną metodę - niestałość - i tylko jedną pasję - roztargnienie.
  • Jørn Lier Horst
    45. rocznica
    urodzin
    To chyba najstraszniejszy rodzaj samotności (…) Nie być obecnym nawet w myślach choćby jednej osoby na świecie.
  • Derren Brown
    44. rocznica
    urodzin
    Każdy ma pełne prawo zadecydować, że bezstronny i opierający się na faktach dowód go nie interesuje i że woli opierać się na osobistych doznaniach albo niekwestionowanych autorytetach, które uważa za prawdziwe. Może z zadowoleniem podążać taką drogą, dopóki nie zapragnie, aby potraktowano go poważni... pokaż więcej
  • Teofil Lenartowicz
    193. rocznica
  • Jalu Kurek
    111. rocznica
    urodzin
    Jak żałosna królowa idąca na gilotynę prowadzę moje wspomnienia na ścięcie.
  • Daniel Olbrychski
    70. rocznica
  • Lawrence Durrell
    103. rocznica
    urodzin
    Spójrz w głąb siebie i sprawdź, kim jesteś, odtwórz to, co widzisz, albo wypraw się z krucjatą przeciw samemu sobie. - L. Durrell
  • Maria Kownacka
    33. rocznica
  • Władimir Odojewski
    146. rocznica
  • Horacy
    2022. rocznica
    śmierci
    Początkiem i źródłem dobrego pisania jest mądrość
  • Konrad Lorenz
    26. rocznica
    śmierci
    Pod jednym bowiem określonym względem pies jest podobniejszy do człowieka niż najmądrzejsze małpy: jest tak jak człowiek istotą zdomestyfikowaną i tak samo jak człowiek zawdzięcza domestyfikacji dwie zasadnicze właściwości: po pierwsze- uwolnienie się od schematów zachowania instynktownego, co otwor... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku