Nowy Obywatel nr 17 (68) Lato 2015

Wydawnictwo: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
20827644

„Nowy Obywatel” to niezależny, ogólnopolski kwartalnik o tematyce społecznej, wydawany przez łódzkie Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” od 2011 r. i będący kontynuatorem dziesięcioletniej tradycji czasopisma „Obywatel”. Horyzont naszych działań stanowi państwo, społeczeństwo i kultura zorganizowane wokół idei sprawiedliwości społecznej. Zadaniem, jakie przed sobą stawiamy, jest wypracowanie konkretnych, realnych propozycji przemian społecznych i ekonomicznych, przybliżających osiągnięcie tego ideału.
=====================================
W numerze:
(1) Remigiusz Okraska: Punkt zwrotny?
(2) Z prof. Guyem Standingiem rozmawia Marceli Sommer: Prekariusze wszystkich krajów, łączcie się?
(3) Marcin Malinowski: Odzyskać państwo
(4) Z dr. Łukaszem Zaborowskim rozmawia Krzysztof Wołodźko:
Świat poza metropoliami
(5) Bartłomiej Grubich: Budżety obywatelskie – rewolucja czy para w gwizdek?
(6) Paweł Jaworski, dr Krzysztof Nawratek, dr Łukasz Pancewicz:
Grzechy główne polskiej urbanistyki – trójgłos
(7) Z dr. hab. Tomaszem Grzegorzem Grosse rozmawia Marceli Sommer:
Unia solidarna, liberalna czy… żadna?
(8) Krzysztof Mroczkowski: Druga transformacja
(9) Jakub Bartak: Neokolonializm czy konwergencja?
(10) Piotr Wójcik: Niech jedzą kredyt! Geneza kryzysu finansowego w USA
(11) Kristina Diprose: Elastyczność na darmo
(12) Pankaj Mehta: Gen odpowiedzialny
(13) dr hab. Jarosław Tomasiewicz:
„Jedność – wolność – socjalizm”. Jak socjaliści arabscy tworzyli naród
(14) Piotr Frączak: Komuna Warszawska czy Rzeczpospolita Partycypacyjna? Komitet Obywatelski miasta Warszawy, sierpień 1914 – sierpień 1915
(15) Andrzej Muszyński: Pyszna
(16) Angelina Kussy: Dług – narzędzie dominacji
(17) Joanna Jurkiewicz, Przemysław Wewiór: Prawy umysł na lewicy

źródło opisu: http://nowyobywatel.pl

źródło okładki: http://nowyobywatel.pl

| 2015-11-21
Przeczytana: listopad 2015

Pośród wielu dobrych i bardzo dobrych tekstów tego numeru moją uwagę przykuł szczególnie artykuł Pankaja Mehta "Gen odpowiedzialny" (tłumaczenie i przedruk za amerykańskim "Jacobin" 1/2014 (www.jacobinmag.com).

"Genetyczny determinizm i jego brzydszy kuzyn, społeczny darwinizm, przeżywają wielki powrót. Uzbrojony w ogromne ilości danych na temat genomu oraz arsenał technik statystycznych, mały, ale głośny zespół naukowców usiłuje propagować genetyczne uzasadnienia dla wszystkiego, czym jesteśmy i co robimy."

Dlaczego tak ważne jest dziś zrozumienie, że to co nam się przedstawia jako determinizm genetyczny jest manipulacją?

Sam bezsporny fakt dziedziczenia, o którym uczymy się w szkole, wydaje się nam prostym mechanizmem, pozwalającym na wnioskowanie, iż dana sekwencja genów odpowiada za jakąś cechę (np. wzrost czy kolor oczu) lub dziedziczność danej choroby. Mechanizm ten jednak wcale tak prosty nie jest.

Bardzo istotnym czynnikiem są bowiem warunki środowiskowe, w tym także...