W kręgu sztuki. Wybór gawęd

Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-11-26
2015-11-26
historia sztuki album

Jak zaznacza we wstępie sama autorka, książka ta jest zbiorem esejów w większości już publikowanych, wybranych z wcześniejszych tomów gawęd o sztuce. W swych tekstach, poprzedzonych z reguły krótkim wprowadzeniem i uzupełnionych barwnymi ilustracjami, Fabiani, przytaczając szereg anegdot i interesujących faktów, snuje opowieści o malarzach, architektach i rzeźbiarzach, których dzieła na trwałe zapisały się w historii sztuki, a także o tych twórcach, którzy z różnych powodów dopiero są odkrywani (jak Elisabetta Sirani, włoska malarka z XVI wieku). Autorka zachowuje przy tym chronologię, zaczynając swe opowieści od zespołu mozaik z Rawenny z czasów świetności cesarstwa bizantyńskiego (VI wiek),a kończąc na… genialnym fałszerzu dzieł Vermeera z wieku XX. Najwięcej miejsca poświęcono w tym zbiorze sztuce włoskiej, nieco mniej – holenderskiej, a w dalszej kolejności francuskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Trochę szkoda, że sztuka europejska okrojona została do zaledwie pięciu krajów (osobiście chętnie przyjrzałabym się malarstwu skandynawskiemu),z drugiej strony, biorąc pod uwagę wkład w rozwój sztuki, taki wybór wydaje się być w pełni uzasadniony.

Kolejne spotkanie z Bożeną Fabiani, po bardzo udanych "Gawędach o sztuce sakralnej" (recenzja) było nieuniknione. Sama szczerze nie rozumiem, czemu sięgnięcie po tę przepiękną książkę zajęło mi tak dużo czasu. "W kręgu sztuki" to wspaniałe wydanie wybranych gawęd autorki, nowych i tych z jej poprzednich pozycji, które okazało się równie fascynujące jak ładne.

Największą zaletą tej książki jest jej gawędziarska forma. Żadnym znawcą sztuki nie jestem, ale jednocześnie chciałabym się dowiedzieć o niej czegoś więcej niż suchych faktów. I właśnie dlatego gawędy są wprost idealną opcją. Jak książka długa i szeroka mamy wrażenie, że Bożena Fabiani jest naszym przewodnikiem po najlepszych galeriach sztuki oraz zabytkowych budowlach. Autorka dzięki swojej charyzmie świetnie połączonej z obszerną wiedzą oraz talentem literackim snuje wciągające opowieści o twórcach najbardziej znanych dzieł sztuki.

Jeśli chodzi o wybór tematów, bardzo przypadł mi on do gustu. Bożena Fabiani nie skupiła się na żadnej konkretnej epoce, czy stylu, ale zachowała ciekawą różnorodność. Od wspaniałego Fra Angelico, czy Caravaggia, przez mniej znanych artystów takich jak Elisabetta Sirani oraz Philippe De Champaigne, a na Vermeerze i jego fałszerzu skończywszy (łącznie dwadzieścia trzy wielce interesujące postacie). Na swoim koncie mam już jedne "Gawędy" tej autorki, i kilka z nich pojawiło się w tej pozycji, jednak nie odczułam w związku z tym żadnej przykrości. Dobrze było sobie przypomnieć zapomniane informacje, możliwe również, że to edycji zawdzięczam podtrzymanie zainteresowania na tym polu.

Nie sposób również nie zaznaczyć piękna tego wydania! Rozmiar raczej albumowy, piękna twarda oprawa, porządne wydanie na grubym papierze oraz wplecione w teksty ilustracje dają efekt wysokiej jakości wydania. Książka ta jest prawdziwą perełką mojej bibliofilskiej kolekcji :).

"W kręgu sztuki" to wymarzona pozycja dla amatorów sztuki oraz bibliofilów. Książka ta łączy w sobie świetny gawędziarski styl, ciekawe , niebanalne historie oraz piękną jakość wydania. Jest to nie tylko przyjemna lektura, ale i piękna ozdoba :).

mojregalzksiazkami.blogspot.com

Największą...