Wspaniała Rola

Tłumaczenie: Justyna Jancewicz
Wydawnictwo: Muza

Kolejna książka znanego czytelnikowi autora powieści "Byłam za tobą". "Wspaniała rola" to opowieść o życiu zdeterminowanym kolorem skóry, co z góry ustawiło głównego bohatera na pozycji wiecznego outsidera-francuski. Autor ceniony jest przede wszystkim za szczerość i spontaniczność w przedstawianiu stosunków między ludźmi, porównywany i często porównuje się go do Michela Houellebecqa.

Narrator i główny bohater, Antoine Mac Pola. Pracuje jako aktor i długo musiał zadowalać się mało ambitnymi rolami oraz graniem w reklamach, by w końcu zdobyć sławę. Chce smakować przyjemności, na które pozwalają wielkie pieniądze, ale równocześnie chce pozostać człowiekiem prostym, bezpośrednim. Jest przy tym niesłychanie wrażliwy na to, jak odbierają go inni przez co sprawia wrażenie potwornego manipulatora, człowieka, który nawet w życiu prywatnym cały czas gra jakąś rolę. Okazuje się, że wszelkie jego niepowodzenia zawodowe i osobiste są związane z kolorem skóry i z faktem, że bardzo wcześnie uświadomił sobie swoją odmienność, nawet jako dziecko był traktowany inaczej niż inne dzieci w rodzinie. Jest to okazją do snucia przez narratora niezwykle ciekawych rozważań o różnicach między Czarnymi i Białymi, a przede wszystkim o mniej świadomych i zakłamanych formach rasizmu jakie istnieją w społeczeństwie.

ochania | 2013-02-06
Przeczytana: 08 lutego 2013