Salve Roma!: Koci kryminał

Cykl: Felidae (tom 5)
Wydawnictwo: Sic!
Salve Roma!
kot, detektyw, literatura niemiecka

Tajemnice Wiecznego Miasta są pilnie strzeżone przed zwykłymi, dwunożnymi śmiertelnikami. Kiedy jednak postanawia odkryć je kot Francis, każda, nawet najbardziej mroczna zagadka znajdzie rozwiązanie. Bohater cyklu książek Akifa Pirinçci ma bowiem status kociego Sherlocka Holmesa. Owiany sławą najlepszego detektywa w świecie czworonogów, przybywa ze swym opiekunem do Rzymu, z nadzieją na udane...

Bohater cyklu książek Akifa Pirinçci ma bowiem status kociego Sherlocka Holmesa. Owiany sławą najlepszego detektywa w świecie czworonogów, przybywa ze swym opiekunem do Rzymu, z nadzieją na udane wakacje. Parę godzin po przybyciu znajduje się już jednak na Largo Argentina, mając u swych łap brutalnie zmasakrowane kocie zwłoki. Podejmuje zatem śledztwo w sprawie tajemniczej serii mordów na przedstawicielach swojego gatunku. Prowadzi go ono prastarymi podziemiami miasta, śladem tajemniczej sekty teozofów, wprost do Watykanu.

Książka Akifa Pirinçci trzyma w napięciu i bawi jednocześnie - a to za sprawą wyjątkowego poczucia humoru, jakim dysponuje jej koci narrator. Dostarczy niezapomnianych wrażeń wielbicielom gatunku, miłośnikom kotów zaś pozwoli na ciekawy eksperyment: spojrzenie na świat oczami swoich ulubieńców. "Salve Roma!" może też posłużyć jako subiektywny przewodnik po Rzymie. Dla tych, którzy wolą chadzać własnymi drogami.

8_oclock | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

"Salve Roma" to trzecia część przygód kociego detektywa i jednocześnie pierwsza, którą zdobyłam do czytania. Narratorem jest starszy kot o imieniu Francis, kot elegancki, refleksyjny, inteligentny, odważny i ciekawy. Francis mieszka z bezrobotnym archeologiem, którego nazywa otwieraczem do konserw, co na krótko wzbudziło moje współczucie do opiekuna. Otwieracz dostaje propozycję paromiesięcznej pracy w Rzymie i beztrosko postanawia zostawić kota w tzw. hotelu. Zbulwersowany kot samodzielnie podejmuje podróż do Rzymu w charakterze pasażera na gapę. Dalej towarzyszymy Francisowi podczas wędrówek po Rzymie (nie darmo mieszkał z archeologiem), gdzie (rzucając swoje życie na szalę) podejmuje się rozwiązania zagadki bestialskich morderstw. Od czasu do czasu drogi Francisa i otwieracza do konserw krzyżują się, i ten ostatni nieodmiennie powtarza, że w domu też ma taki egzemplarz.

Książkę gorąco polecam zainteresowanym.
Uwaga: wbrew pozorom to książka dla dorosłych.

Ania | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Bardzo oryginalny kryminał i choć chwilami troszkę się ciągnie wszystko jest w nim co powinno być w dobrym kryminale. Ciekawe postacie, intryga, zaskakujące zakończenie.

tree | 2015-01-24

Obowiąkowa lektura dla wszystkich kociolubów. Rozbrajająco cudowne czytadło, do posikania ze śmiechu :)

Sofija | 2016-09-20
Przeczytana: 25 lipca 2006

Zabawna historia pokazana z kociej perspektywy i oczywiscie Rzym, Rzym Rzym!

Mika | 2016-07-03
Okutama | 2016-06-17