Wyzwanie czytelnicze LC

Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa

Tłumaczenie: Jacek Baluch
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona
Hašek, humor czeski, nonsens

Pół wieku prawie należała do legendy biograficznej Haška. Sam wiekopomny fakt założenia nowej partii, która wzięła udział w rozpisanych właśnie wyborach uzupełniających, wystawiając samodzielnego kandydata (Haška oczywiście), miał miejsce w roku 1911. Ale osnuta wokół niego historia, znana przez długie lata jedynie z literackiej plotki i anegdoty oraz z tu i ówdzie drukowanych fragmentów, została po raz pierwszy wydana w formie książkowej dopiero w roku 1963.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2009

Darya | 2013-11-01
Przeczytana: październik 2013

Chciałabym nie pisać o czymś takim jak "typowa czeska literatura". Wiadomo, że literatura większości krajów jest tak obszerna i różnorodna, że uogólnianie jest krzywdzące. Jednak każdy, kto miał do czynienia z większa ilością czeskich książek (z Szwejkiem na czele) powinien mieć pewne wyobrażenie czego oczekiwać, gdy na okładce widzi czeskiego autora. Dlatego w tym przypadku z całą odpowiedzialnością stwierdzam: oto typowy przypadek czeskiej literatury. Ale właściwie czego się spodziewaliście po autorze nieoficjalnej czeskiej epopei - "Przygód dobre wojaka Szwejka"?
Niech was tytuł nie zwodzi - polityki tu mało, powaga występuje jedynie w śladowych ilościach i chyba tylko przez przypadek. Całość to zbiór luźno ze sobą związanych opowiastek obracających się wokół picia piwa, zdobywania pieniędzy na piwo i osób to piwo pijących. Czyli w tym przypadku członków Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa) i ich znajomych.
Całość jest znakomitą historią tzw. tramwajową - czyli...

Nifelinord | 2013-07-09
Przeczytana: 2013 rok

Jeżeli kocha się Szwejka, ostatnie dziesięciolecie istnienia Monarchii Naddunajskiej i ma się pewne zamiłowanie do słuchania pijackich gawęd, to nie można się od tej książki oderwać.

brokka | 2017-11-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 listopada 2017

O "Śmierci pięknych saren" Pavla Oty powiedziano, że to najbardziej antydepresyjna książka świata (bodajże Szczygieł). Nie zgadzam się z tą opinią i mam do tego pełne prawo. Otóż "Historia Parti..." jest jeszcze lepsza pod tym względem. Jest to właściwie zbiór krótkich opowiadań o życiu praskich artystów pod rządami Habsburgów. Zycie to toczy się głównie w knajpach i gospodach, oraz "kołując" pieniądze na zapłacenie rachunków. Mądre, a zarazem zabawne. Mistrzostwo. Podobno wszystkie postaci są autentyczne. Chcę wierzyć, że wszystkie opowiedziane przez Haska anegdoty również są prawdziwe. I proszę nie wmawiajcie mi, że jest inaczej. Nie chcę się budzić z tego pięknego snu.

vanici | 2018-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

W serii krótkich (bardzo krótkich) opowiadań oprócz przeglądu postaci z otoczenia Autora i generalnie z Praskiej bohemy prześmieszny opis politycznego (społecznego?) eksperymentu.
Sporą część książki zajmuje opis włóczęgi trzech zacnych Czechów przez ziemie ówczesnych Austro-Węgier, zakończonej już przez samego Haška w Trieście.

konto_usuniete | 2014-12-19
Przeczytana: 2014 rok

Pasuje do ostatnich kwadransów dnia przed zaśnięciem. Nie straszy i nie zachwyca.

Usmiech_Niebios | 2018-01-01

Nierówna, ale bardzo śmieszna